Bu aralar yeni tarifler denemeyi, mutfakta zaman geçirmeyi çok sevmeye başladım. Evde kalma durumunu fırsata çevirip yeni lezzetler keşfetmeye ve farklı kültürlerin mutfaklarını okumaya başladım. Kendi kültürümüzün dışında farklı ülkelerin mutfaklarına göz attığımda İspanyol mutfağının vazgeçilmezi olan Gazpacho çorbası dikkatimi çekti. Yaz aylarında daha çok tercih edilen ve yapımı oldukça kolay olan bu çorba hakkında edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

İspanyol gazpacho çorbası
Gazpacho Çorbası | www.melaniemcgrice.com

Gazpacho Çorbası

Gazpacho, taze sebzelerden yapılarak soğuk olarak servis edilen İspanya mutfağının bir klasiği. Bu çorbanın her ne kadar ana vatanı İspanya olsa da Portekiz’de de oldukça yaygın bir çorba. Portekizliler bu çorbaya “gaspacho” diyor. Gazpacho, hem vitamin deposu hem de tok tutucu. Serinletici etkisi sebebiyle özellikle daha çok yaz aylarında tüketiliyor. Hem pişirmeyi gerektirmemesi hem de yapımının pratik olması sebebiyle tercih ediliyor.

Gazpacho için kullanılan ana malzemeler: Ekmek, zeytinyağı, sirke, domates ve salatalık.  Ayrıca isteğe göre kullanılan diğer sebzeler ise, soğan ve kırmızı biber. Çorbanın birkaç püf noktası mevcut. İlk olarak taze çiğ sebzelerin olması gerekiyor. Baharatların da yeri elbette ayrı. Farklı baharatlarla çorbanızı lezzetlendirebilirsiniz. Yağ olarak zeytinyağı daha farklı bir tat veriyor.

Gazpacho Çeşitleri | Unsplash / Sara Dubler

Gazpacho Çeşitleri

İki farklı temel Gazpacho çeşidi bulunuyor: Ajoblanco ve Salmorejo. Bunlara ek olarak Manchego ve Vichyssoise gibi çeşitleri de var. Salmorejo bildiğimiz domates çorbasını görüntü olarak andırabilir. Malzeme olarak domates, ekmek, yağ, sirke ve sarımsakla hazırlanıyor. Bunlara ek olarak yumurta ve jambon ile servis ediliyor. Ajoblanca ise renk olarak beyaz. Alıştığımız kırmızı görüntüden oldukça uzak olmasa rağmen beyaz renkli gazpacho’nun da olabiliceğini bizlere gösteriyor. Malzeme olarak içinde ekmek, ezilmiş badem, zeytinyağı, sarımsak ve sirke yer alıyor. Badem ve sarımsak beyaz bir macun oluncaya dek karıştırılıyor ve daha sonra diğer malzemelerin de eklenmesiyle çorba oluşuyor. Ayrıca İspanya’nın bazı yerlerinde ise Ajoblanca’yı kutlamak için festivaller düzenleniyor.

Bizler için oldukça farklı bir tat olabilir Gazpacho. Aslında çorbanın ana malzemelerine baktığımızda bizim çoban salata malzemelerin sulu halinin püre kıvamına getirilmesi diyebiliriz. Böyle söylediğimde kulağa pek hoş gelmiyor ancak deneyip öyle karar vermekte fayda var.

Daha önce herhangi bir Gazpacho denemeyenlere geleneksel çeşidinden başlamaları gerektiğini söyleniyor. O yüzden ben de sizlere geleneksel Gazpacho tarifini vermek istiyorum. Yapılışı gerçekten pratik. Özellikle yaz ayları yaklaşırken  deneyebileceğimiz güzel bir tarif olabilir. Şimdi malzemelerine ve yapılışına göz atalım.

Gazpacho Çorbası Tarifi

İspanyol ünlü Şef Omar Allibhoy‘un YouTube hesabında yer alan tarif videosunu sizlerle paylaşmak istiyorum, ama öncesinde malzemelere ve çorbanın nasıl yapıldığına birlikte bakalım.

youtube play youtube play

Malzemeler

Domates, salatalık, iki dilim ekmek, soğan, kırmızı, yeşil biber zeytinyağı, tuz, sirke ve 2 diş sarımsak.

(Bu çorbanın tek bir tarifi yok aslında. Bazı okuduğum tariflerde soğan ve biber yer almıyordu. Malzeme konusunda farklılıklar oluyor. Ama ben  çorbanın ait olduğu ülkede yaşayan İspanyol şefin tarifini baz alarak sizlere sunmak istedim. Çorbanın orijinali bu şekilde, ancak isterseniz başka tariflere de göz atabilirsiniz.)

Yapılışı

  • Önce iri doğranmış tüm sebzeleri ve sarımsağı blender’a ekliyoruz.
  • İki dilim ekmeği küp şeklinde doğrayıp bu karışıma ekliyoruz.
  • Ardından, tuz, sirke, zeytinyağı ve suyu ekliyoruz.
  • Tüm malzemeleri blender’da püre kıvamına gelinceye kadar çekiyoruz.
  • Karışımı kaseye alıyoruz.
  • Üstüne kruton ekmek ve ince doğranmış domates ve salatalık ile süslüyoruz.
  • Çorbanız soğuk olarak servise hazır. Afiyet olsun!