Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye hıphızlı bir giriş yapan yeni Chery OMODA5 ile geleceğe doğru bir yolculuk yaptık. OMODA ailesinin ilk üyesi ile yaşadığımız heyecanlı deneyimin her detayını sizinle de paylaşmak istiyoruz. Zaman makinesine binmeye hazırsanız başlayalım!

OMODA tasarımcılarına göre, “O” yepyeni demek. Yani OMODA5, kendi kategorisinde bir modaya liderlik etme iddiası taşıyor. İlk görüşte bizde bıraktığı his de açıkçası tam olarak buydu: Yeni. Bir otomobil alırken, daha önce deneyimlemediğiniz bir yenilik hissi arayanlardansanız, kendisi yeni aldığınız telefonun ekranındaki jelatinini ilk çıkardığınız anda duyulan tatmini sağlayan bir otomobil diyebiliriz. O hissi hatırladınız değil mi?

Önce dış görünüşünden başlayalım, zaten tek parça elmas ızgaradan söz etmeden içeri girmek doğru olmazdı. Izgarasının ayırt edici tasarımı oldukça güçlü bir görünüme sahip ve “gelecekten gelme” mottosuna göz kırpıyor. Etrafında dolaşıp bir diğer ayrışma noktasını keşfediyoruz; 18” çift renk jantlarını. Jantlara ikinci rengin eklenmesi, onu hem sportif hem de şahsiyetli kılıyor. Çift renk dokunuşu, OMODA5’in genel görünümünde de sık sık rastladığımız kendine özgü detaylardan biri olmaya devam ediyor. Ön ve arka farların tasarımı da dış görünüme dair aklımızda kalanların başında geliyor.

Sıra İç Güzellikte

OMODA5, dış görünümünde vadettiği geleceğe dönüşü, içeride de kesintisiz bir şekilde devam ettirmeyi başarmış. Isıtma ve havalandırma (bunu beklemiyorduk) özelliğine sahip sportif tasarımlı koltukları hem çok rahat, hem de ön koltuklar elektrikli. En uygun pozisyonu zahmetsizce bulmamıza imkan tanıyor. Koltuğun konforundan dikkatimizi ayırabildiğimizde ise 20.5” boyutunda LCD Ekran ile karşılaşıyoruz. Yüksek çözünürlüklü ekranın kullanımı çok kolay ve dokunmatik. Geniş ve açılabilir cam tavanı açıp, 64 farklı renk seçeneğine sahip ambiyans aydınlatmasından favorimiz olarak maviyi seçiyoruz. Yan aynaların da elektrikli ve ısıtmalı olduğunu söylemiş miydik?

Bu kısımda size karşı duyduğumuz samimiyeti biraz artıracağız. OMODA5’te akıllı sesli komut sistemi var. Ee artık çoğu araçta var? Fakat bu seferki başka. Çünkü bu komut sistemi gerçekten çok seri ve öylesine teknolojik olsun diye eklenmiş bir özellik değil, gerçekten akıllı! Akıllı sesli komut sistemine “BABAMI ARA, HAYIR KUZENİMİN OĞLU SEDAT’I DEĞİL BABAMI” diye seslendiğimiz günlerin çok geride kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz artık. Klimayı, camı açıp kapatmak dahil olmak üzere OMODA5’imizle bol bol ve rahat rahat konuşacağız gibi görünüyor.

Bonus: Sony Ses Sistemi. Biliyor muydunuz? Çoğu R&B sanatçısı albümlerini piyasaya sürmeden önce sesi sonuna kadar açarak otomobillerinde dinlerlermiş. Eğer ses tatmin edici değilse, optimize olana kadar düzenlemeye devam edilirmiş. Onları, albüm çıkmadan önce bir de OMODA5’te dinlemeye davet ediyoruz. Tüm beatleri kusursuzca duyacaklarından eminiz.

Sürüşe Geçelim!

Birazdan ödüllü motor teknolojisine sahip bir otomobili süreceğimizi bilmenin verdiği keyifle OMODA5’i çalıştırmadan önce güvenlikten de emin olmak istiyoruz. Ön, yan, perde ve orta hava yastıklarına sahip olduğu bilgisini tam o anda öğreniyoruz. Aktif acil durum freni, kör nokta uyarı sistemi ve akıllı uzun far sistemi de uzun seyahatler dahil güvenliğimizi garanti altına alıyor. Ve gidiyoruz! OMODA5, hızlı vites geçişlerine, gürültüsüz ama oldukça seri bir sürüş keyfine sahip. Yazının başından beri bahsettiğimiz teknolojik, güvenli ve sportif tavrını sürüşte de hissettiriyor. Bizim için bu deneyim, beklentilerimizin ötesine geçti bile. Siz de Chery OMODA5’i daha yakından incelemek ve denemek isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.