Dijital okuryazarlık, yaşam boyu öğrenme, inovatif ve eleştirel düşünme… Finansal okuryazarlık, toplumsal cinsiyet ve dijital yurttaşlık… Birçoğu bundan yirmi ya da otuz yıl önce pek bir şey ifade etmese de, bunlar artık herkesin sahip olması gereken birer beceri, herkesin aşina olması gereken birer kavram. Yirmi birinci yüzyılla beraber, başarılı ve donanımlı bir geleceğe sahip olmak için yepyeni beceriler gerekmeye başladı. Bu becerilere henüz iş hayatına atılmadan sahip olmaksa, rekabetle şekillenen modern çalışma hayatına birkaç adım önde başlamayı sağlayabiliyor. İşte BP’nin dijital bir platform ve yüz yüze eğitim programlarından oluşan Gelişim, Seninle adlı sosyal sorumluluk projesi, tam da bunu hedefliyor.

youtube play youtube play

Gelişim, Seninle Nedir?

Gelişim, Seninle, gençleri toplumun sorunlarına duyarlı olarak yetiştirmeyi, onları yirmi birinci yüzyıl becerileriyle donatıp çağın koşullarını yakalamalarına yardımcı olmayı ve kendilerini geliştirmeleri ve gerçekleştirmeleri yönünde eğitmeyi hedefleyen bir sosyal sorumluluk projesi. İki temel alandan oluşan Gelişim, Seninle, dijital platformunda bu hedefleri destekleyen yazılı, görsel ve video içerikleri sağlarken, yüz yüze eğitim programları aracılığıyla öğrencilerle buluşup onların yaşamına bizzat yön veriyor, destek oluyor.

Gelişim Seninle

Gelişim, Seninle Dijital Platformu

Gelişim, Seninle‘nin dijital platformu, gençlerin öğrenmesi, paylaşması ve gelişmesi için ihtiyaç duydukları ama ulaşamadıkları bilgilere ulaşmalarını, her gün zenginleşen içeriğiyle birçok konuda bilgi sahibi olmalarını amaçlıyor. Platformun yazılı içeriği, kişisel gelişim, aktif ve sorumlu yurttaşlık ve çalışma yaşamına hazırlık başta olmak üzere güncel konulardaki haberlerden ve deneyimli konuk yazarların tecrübelerini paylaştığı yazılardan oluşuyor.

Platformun geri kalan içeriğini ise infografikler, raporlar, interaktif e-learning içerikleri ve kısa videolar zenginleştiriyor. Takım üyesi olabilmek ne demek; sizden beklenen nedir? Bilgi nedir, nerededir ve korunması ne demektir? Kurumlar çalışanların unvanından bağımsız, kendisine, fikirlerine ve kuruma kattığı değere saygı duyulduğunu hissettiği bir çalışma ortamını nasıl yaratabilir? Toplumsal cinsiyet nedir? Platform, tüm bu soruların cevaplarını veren, ziyaretçilerini bilgi güvenliğinden takım ruhuna, toplumsal cinsiyet eşitliğinden sürdürülebilir kalkınmaya kadar birçok konuda eğiten videoları ve etkileşimli videolarıyla da zengin bir içerik vadediyor.

Gelişim, Seninle Yüz Yüze Eğitim Programları

Tasarlama, yürütme ve geliştirme becerilerine yönelik yüz yüze eğitim programları ile Gelişim, Seninle, gençlerle fiziksel olarak da bir araya geliyor. BP gönüllüleri, proje süresince gençlerle birlikte çalışarak, gönüllü eğitmen olarak eğitimlerde, takım koçu olarak proje tasarlama ve yürütme sürecinde, mentor olarak kariyer planlama ve yetenek geliştirme konularındaki birebir danışmanlık seanslarında yer alıyorlar. 13-14 ve 27-28 Mart tarihlerinde başlayan ve 17-18 Nisan ve 2-8 Mayıs tarihlerinde devam edecek Gelişim, Seninle Eğitimleri‘nin birinci dönemi için Türkiye’nin 7 bölgesinden, 94 öğrenci kulübünün başvuruları arasından 42 öğrenci kulübü seçilmiş. Ekim – Kasım – Aralık aylarında gerçekleşecek ikinci döneme ise başvurular çok yakında açılacak. Proje, ilk iki yılında, 20 ilde 135 öğrenci kulübüne eğitim vermeyi, 35 kulübe proje uygulama desteği sağlamayı ve 100 bin gence ulaşmayı hedefliyor.

theMagger olarak, tüm üniversite öğrencilerini, aktif oldukları kulüplerle bir sonraki dönem için başvuru formunu doldurmaya davet ediyor, diğer tüm okurlarımızı da üniversiteli dostlarını ve yakınlarını geleceğe bir adım yaklaştıracak, kariyer yollarında önemli donanımı kazanmalarını sağlayacak bu heyecan verici projeden haberdar etmesini tavsiye ediyoruz. Ve tabii Gelişim, Seninle dijital platformunda mutlaka kendinizi, çalışma arkadaşlarınızı ya da kariyer yolculuğunun başında olan yakınlarınızı geliştirecek bir şey bulacağınıza eminiz.