Hızla tükettiğimiz mekanların inadına 1987’den beri zamana direnen ve kendini yenileyen Gezi İstanbul’a gitmek şu ara oldukça moda.

_AA_6456_7_8_tonemapped-copy_1

Kim bilir ne anılar biriktirdi, kimleri ağırladı Gezi İstanbul… Dile kolay 1987’den bu yana İstanbul’un merkezinde nelere şahit oldu kim bilir. Şimdi yenilendi ve artık yepyeni haliyle farklı tatları farklı misafirleriyle tanıştırıyor. Mimar Hakan Kıran, kılı kırk yararak en baştan yaratmış Gezi İstanbul’u… Mekan Brasserie’ye geçiş sürecini 8 ayda tamamlamış. Her bir detay üzerine ince ince düşünülmüş, gerek mimari gerek menüler tekrar ele alınmış, ancak orjinaline sadık kalınarak. Bence oldukça önemli bu. Anılara, yıllarca buraya gelmiş tüm misafirlere saygıdır bu!

_AA_6097-copy

Menüden bahsedecek olursak, menü tamamen bir dünya mutfağı. Ancak Türk mutfağının unutulduğu dünya mutfaklarından değil, aksine Türk ve Osmanlı mutfağının baskın olduğu bir mutfak hakim. Gökhan Sorguç dünya mutfağının lezetlerine hakimken Osmanlı ve Türk mutfağı Talip Çiloğlu’na emanet.

_AA_6079-copy

Mekanda öğle saatlerinde fix menüler de var. Özellikle ev yemeklerini özleyenler için özel hazırlanan bu menülerdeki lezzetler, belirtmem gerekir ki, anne yemeklerini aratmayacak türden. Mesela seçeceğiniz günün çorbası, ana yemek ve pilav 22 TL. Elbette başka Türk yemekleri seçeneklerini de ilave edebilirsiniz. Hepsi öğle saatlerinde size bekliyor.

_AA_6451-copy

Genel olarak çorba, başlangıç, salata, sandviç, burger, tost, pide, makarna,et, tavuk, balık ve elbette tatlı seçenekleri var. Başlangıçlardan Atom Karides, portakal suyu ile hazırlanmış enginar, Gezi Burger, Gezi İstanbul Kebabını denedim. Atom karides aslında birçok mekandan alışık olduğumuz ancak acıdan bayılmadığınız türden, enginar ise portakallara bezenmiş, mis kokusu dışında görüntüsüyle de iştah açıcı. Cheddar peynirli burgerın adının Gezi olmasının en büyük nedeni ekmeğinin bizzat kendileri tarafından yapılmış olması. Gezi İstanbul Kebabı ise ızgara köfte ve bonfile parçalarının ev yapımı manda yoğurdu ile güzel uyumunu ispatlıyor.

Gezi İstanbul’a ait birçok lezzet var. Gezi çorbası, Gezi Böreği, Gezi Sandviçi, Gezi İstanbul Kebabı, Gezi Burger ve Gezi Köftesi… Elbette tahmin edersiniz ki her birinde bildiklerimizin dışında özel ve farklı malzemeler var.

_AA_6402_3_4_tonemapped-copy

Mekanın Brasseri’ye dönmesi Gezi İstanbul’un unutulmaz çikolataları ve pastalarını örtbas etmiyor ve aksine daha da ön plana çıkarıyor. İçeri girer girmez burnunuza gelen taptaze çikolata kokularına bir de kahve kokusu eklenmiş. Özel harmanlanan kahveler pastalarınıza ve çikolatalarınızın vazgeçilmezi olacak.

Ayrıca Gezi İstanbul’da haberler bitmiyor! Üst katında ayrı bir alanda kurguladıkları Garlic Restaurant ile DJ performanslarına yer vererek müziği haftanın 2 günü misafirleriyle buluşturuyor. DJ kabininin başında ise Murat Tokuz var. Gezi İstanbul Taksim’de yarattığı yepyeni konseptini Göktürk’te de açıyor. Gelişen Göktürk eminim bu habere çok sevinecek.

_AA_6354_1

Bu güzel lezzetler ve miraslık bir mekanda geçirdiğim güzel saatler için Nuray Hanım ve Kramp ekibine teşekkür ederim!

Gezi İstanbul Adres: İnönü Caddesi No:5 Taksim/İstanbul – 0212 444 76 39

Fotoğraflar: http://www.geziistanbul.com/

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?