IMG_3625

Keçe, dokuma olmayan ama günümüzde atölyelerde seri üretilebilen bir tekstil ürünü; kısaca tanımlayacak olursak, kaynatılmış yün diyebiliriz. Nerdeyse belirli kesimler dışında unutulmaya yüz tutmuşken yeni ürünlerin yapımıyla yeniden insanların hayatında yer bulmaya başladı. Bu değeri artık özellikle Avrupa keşfetmiş ve keçe üretimi ile ilgili çalışmalar ve bunlardan eşya yapımı artmış durumda. Keçe, birçoğumuz bilmesek de aslında bize ait ve Anadolu kırsallarında çok yaygın olarak kullanılıyor. Keçeden halılar, kıyafetler ve çok uğraş verilerek elde edilen duvar desenleri yapılıyor. Hatta öyle ki, şamanizm inancında keçe kutsal bir malzeme. Dini ölüm törenlerinde ölülerin arkasından keçe üzerine işlemeler yapılıyor, bu sayede ölüye olan sevgi belirtiliyormuş. Kısacası keçe kumaşı, tüm asaletiyle çok etkileyici!

IMG_3626

Gi Design Store’ un kurucusu İlker Güzel 1988 doğumlu bir tasarımcı. Gi Design Store’u  2014 yılının mayıs ayında kuruyor. Ancak hayalleri 19 yaşında ilk dövmesini yaptırırken oluşmaya başlamış. Liseden sonra elektronik üzerine eğitim alıyor. Okul bittiğinde ithalat yapan büyük bir elektronik şirketinde çalışmaya başlıyor. Aslında işinden gayet memnun, her şey yolunda gidiyor. Kalan zamanlarında, bir yandan da çizimler yapıyor. Bir anda kendini arkadaşlarının isteklerini ve fikirlerini kağıda çizerken buluyor. Arkadaşları da gidip bu çizimleri vücutlarına dövme olarak yaptırıyorlar. “Sizin yaptığınız çizimlerin, insanların üzerine dövme yapılması inanılmaz mutluluk verici bir durum” diyor İlker.

IMG_3628

Sonra Ege Bölgesi’nde Doğanbey köyüne yaptıkları bir gezide keçenin nasıl yapıldığını görüyor. Yapılışından ve hikayesinden de çok etkileniyor. Neden bu kadar manevi bir materyali kendi ellerimizle boyadığımız çizimlerle birleştirmiyoruz ki diye düşünüyorlar ve boyamaya başlıyorlar. Geleneksel ve modern çizgiler birleşince de ortaya harika Gi Design çantalar çıkıyor.

IMG_3631

Bu güzel çantaları Cihangir’de bulunan mağazaya gidip, yerinde görebilirsiniz.

Gi Design Store Adres: Firuzağa Mah. Yeni Çarşı Cad. No:35/A, Beyoğlu/İstanbul

IMG_3627

Gi Design Store’u takip edebileceğiniz  sosyal medya hesapları için:

Instagram | Facebook | Twitter | Online Alışveriş: www.gidesignstore.com

IMG_3632