Bazı restoranlar vardır, yalnızca oraya gidip, lezzetli yemeklerini yemek, atmosferini hissetmek için evinizden kalkıp uzaklara gider, yolculuklar yaparsınız. Çok geç tanıştığımız düşündüğüm Giritli Balık Restaurant da benim için bu kategoriye hızlıca girdi. Herkesle paylaşmak isteyeceğim, onun için yol yapmayı göze alabileceğim bir lezzet yolculuğu bu!

Giritli Balık Restaurant
Giritli Balık Restaurant | Fotoğraf: Naz Kavas

Bursa’da işim olduğunda mutlaka bunu fırsata çevirip o bölgede bir keşif yapıyorum. Yine böyle bir günde neredeyse bir senedir gitmek istediğim Mudanya’daki Giritli Balık’a çevirdim rotamı. Giritli’nin bulunduğu Mudanya, Bursa merkeze yaklaşık 25-30 km uzaklıkta. Kısa sürede varabileceğiniz bir sahil ilçesi. Çok huzurlu bir yer. Tarihi evlerine baka baka gezerken her sokağın denize çıkması, deniz manzarasına ulaşması mutluluk verici.

Giritli Balık Restaurant | Fotoğraf: Naz Kavas

Madem buraya kadar geldik lezzetli de bir yemek yiyelim derseniz birkaç meşhur restoranı var; ama ben şahsen tamamen Giritli’ye odaklanarak gelmiştim. Erken saatlerde gittiğimiz için de çok rahat manzaralı bir yer bulduk. Denize karşı oturup öğlen rakısı yapmak epey keyifliydi; ama böyle lezzetli yemekler de yiyince keyfimiz katlandı diyebilirim.

Öncelikle atmosferinden bahsedeyim. Klasik bir balıkçı gibi gelebilir, her yer mavi-beyaz hakimiyetinde; ama farklı yanı şu burası çok temiz, özenli ve titiz bir işletme. Bunu masalardaki bembeyaz örtülerden, tabak-bardaklara kadar hissedebiliyorsunuz. Hali hazırda bu durum sizi memnun etmişken bir de taptaze ürünlerden oluşan meze dolabıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Seçim yapmak oldukça güç.

Giritli Balık Restaurant | Fotoğraf: Naz Kavas

Hem her yerde bulabileceğiniz klasik tarifler var (Ki onlar dahi harikaydı) hem de başka bir yerde karşılaşma olasılığınız olmayanlar… Mesela keçi peynirli pancar (pancaraki) ve isli yoğurtlu enginar bunlara örnek olarak gösterilebilir. İkisi de bizim favorilerimiz oldu. Klasiklerden Köpoğlu, levrek marin, fava gibi mezelere ve karides mantı gibi ara sıcaklara da bayıldık doğrusu. Özellikle ara sıcaklarda birçok çeşit var; börekler, levrek simit, ahtapot, somona sarılı kuşkonmaz enfes. Burada pek çok balık çeşidi de bulunuyor. Balıkseverlerin fiyat/performans olarak memnun ayrılacaklarına eminim. Yemek sonrasında da Giritli Baklavası ve Bezeli gibi tatlılarına yer bırakın! Giritli Balık Restaurant, her gün 12:00 ile 00:00 arasında açık. Mutlaka yolunuzu düşürün!

Kapak Fotoğrafı: Naz Kavas

İlginizi çekebilir: