Çuval; “Torba” ve aynı zamanda doğal bir malzeme olan kırsal hayattan şehir hayatına esnafımızın sıkça kullandığı bir taşıma gereci.

Çuval; globalleşme yolunda ilerleyen harika bir çanta markası!

Kendinizden ve markanızın hikayesinden biraz bahseder misiniz? 

Drexel Üniversitesi’nin Tasarım ve Pazarlama bölümünden mezun Ayşe Özgüneş, 2007 senesinde İstanbul’a döndüğünde Amerika’da başlamış olduğu reklam sektöründeki kariyerine devam ederken tanıştığı arkadaşı Açelya ile 2009’da hafta sonlarını bir atölyede artık kumaşlardan yastık, her yastığa da çuval bezinden renkli çanta tasarlayarak geçirmeye başlar. İkilinin yaz boyunca katıldıkları pazarlar ve kermeslerde çantaların, renkleri, malzemeleri ve şekilleri itibariyle dikkat çekmeleri onları bir koleksiyon oluşturma yönünde motive eder. Ayşe, 2010 yılında el baskılı ilk kanvas/çuval bezi karışımı koleksiyonunu tasarlar fakat yolunu Açelya’yla ayırmak zorunda kalır. Hep deriyiö kanvas ve kumaşla harmanlamayı hayal ederken, aynı tutku peşinde olan, Italya’da Aksesuar Tasarımı öğrenimi almış ve Italya, Amerika gibi yerlerdeki belli başlı markalar için tasarım tecrübesine sahip, Selin Kaluti ile tanışır.

İlk ortak çalışmalarını Ayşe New York’tayken Skype videoları sayesinde ortaya çıkarırlar.  Sonbahar Kış 2011 “Kuşlar Yüksekten Uçar” koleksiyonu NY’da lanse edilir, fakat ürünler istedikleri kaliteye henüz ulaşmamıştır. Sonunda vejetal deriyi, birbirinden renkli kumaşları ve aradıkları işçiliği bularak, hep hayalini kurdukları “Scoop De Ville” koleksiyonunu ortaya çıkartırlar! Aldıkları güzel tepkiler karşısında, bu koleksiyonun belirgin hatlı görünümünü, taze tarzını ve çağdaş detaylarını koruyarak, Çuval’ın ekibine yeni katmış oldukları Zeynep Gücüm ile markayı dünyaya açma yolunda ilerlerler.

Çantalarınızın modellerinin hikayeleri var mi? Trendlerden etkileniyor musunuz? 

Evet modellerin güzel hikayeleri var. Ortaya çıkmadan evvel  ortaya attığımız fikirler, kurduğumuz hayaller, gözlemlediğimiz trendler, bulduğumuz kumaşlar, malzemeler, ortaya çıktıkları ve bulunmuş olduğumuz yerler, çanta yapımı sırasında geçirilen aşamalar, koleksiyonların temalarını ve çantaların modellerini belirliyorlar. Mesela Clerk Türkiye’de genellikle erkek muhasebecilerin elde taşıdıkları çantalardan doğdu, Sac De Rouge dondurma külahının üstündeki dondurma topundan esinlendi, Rose Bucket ise vintage akımından ilham alarak, Çuval’a yorumladığımız bir model olarak koleksiyonlarımızda yerini belirledi.

Scoop De Ville’in hikayesi nedir? Bu koleksiyonu oluşturan ilham kaynakları nedir?

Dondurmacı konseptinden ilhamını alan bu koleksiyon, ismini Philadelphia’da halen işlev gören bir dondurmacı dükkanından aldı. Kumaşlar farklı renklerdeki dondurma (scoop) toplarını ve 1950’lerde kullanılan dondurmacı tentelerini taklit ediyor, vejetal deri külah görevini üstleniyor ve nikel free, beyaz altın kaplama aksesuarlar bu dondurmaların üst süslemesi olarak kullanılıyor.

– “Scoop” kelimesi, orijinalliği, sürprizi, heyecanı, gizliliği ve ayrıcalığı tasvir etmek için gazetecilikte kullanılan gayri resmi bir jargon.

– “What’s the scoop?” özellikle 1950’lerde yaşayan Amerikalıların kullandığı “Yeni haberler nedir?” “Naber?” “Hikaye nedir?” olarak kullanılan bir ifade şekli.

2012 yazında herkesin diline düşeceğinden emin olduğumuz bu koleksiyon, şehrimiz İstanbul’un dünyaya duyurmak istediği son haberleri temsil ediyor.

Scoop De Ville koleksiyonunda ön plana çıkan ve sizce en çok konuşulacak olan çanta modeli hangisi?

Kesinlikle Sportman! Unisex olarak tasarladığımız ve hem plaj, hem de şehir içinde rahatlıkla kullanılabilecek olan bu parça bu yazın en popüler çantası olacak. Modelleri genelde iki renkli tutmuş olmamıza rağmen bu modelde 4 farklı renk varyantı oluşturduk ve Çuval’ın ana parçası olarak ilan ettik. Bu parçayı, özellikle yaz koleksiyonlarımızda farklı kumaş ve aksesuarlarla çalışmaya devam edeceğiz.

Hangi materyalleri kullanıyorsunuz? Çantalarınızı ortaya çıkarırken nelere önem veriyorsunuz?

Ağırlıklı olarak top sonu kalmış kumaşları, koton kanvası ve keteni kullanıyoruz. Önem verdiğimiz noktalar çantaların eğlenceli, farklı, kullanışlı ve çağdaş nitelikte gösterişli olmaları. Aynı zamanda doğaya önem veriyoruz; olabildiğince doğal malzemeler ve yöntemler kullanarak çantaların el yapımı kalitesinde olmasına dikkat ediyoruz. Mesela çantaların içlerinde kullandığımız etiketler tek tek elle basılıyor (çantaların dışındaki logolardan, dikimine ve kesimine kadar tabi ki yine el işçiliği olduğunun altını çizmeliyiz). Kumaşları beslerken de doğal bir malzeme olan lateks kullanmaya ve olabildiğince az kimyasal barındıran ve sentetik içermeyen kumaşlarla çalışmaya özen gösteriyoruz.

Çanta bir kadının giyiminde ne kadar önemli? 

Bir çanta kadının kişiliğini ve tarzını belli eden en önemli ve kişisel aksesuarlardan biridir. Kadının, yanından ayırmadığı bu işlevsel taşıma gereci aslında onun bütün karakterini ve hatta özel hayatına ait belli başlı elementleri koruyan en yakın arkadaşıdır.

Türkiye yeni tasarımlara, tasarımcılara ve markalara açık mı bu sektörde sizce?

Açıkçası Selin’le Ayşe’nin ortaya çıkardıkları ilk koleksiyonu Ayşe’nin Amerika’ya götürme sebebi Ayşe’nin Türkiye tüketicisini o zamanlar yaptığı tasarımlar için hazır görmemiş olmasıydı. Fakat Türkiye bu konuda hızla ilerliyor ve dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor. Bu nedenle Türkiye’ye ikinci bir şans tanımak gerekiyordu fakat tabiki de ağırlığı yurtdışına vermeyi marka için şart koştuk.

Karşılaştığınız başka zorluklar oldu mu? Ya da ne gibi sorunlarla karşılaşıyorsunuz?

Bir kere üretim aşaması çok zor. Uzun bir zamandır doğru üreticiyle çalışmak ve istediğimiz kaliteyi ortaya çıkarmak için çabalıyoruz. Doğuya kayan tekstil sektöründen nasibini alan üreticiler, kendi standartlarını korumak için ufak adetli işlere girmekten çekiniyorlar. Yeni tasarımcılara bu açıdan şans tanınması gerekirken, perakende sektörünün de onlara destek olmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Bu koleksiyon Türkiye dışında başka nerelerde olacak?

En güzel haberde bu! Çuval, Amerika’da kendi markasının yanında farklı markaları barındıran ve New York, Los Angeles, San Francisco gibi ülkenin farklı noktalarında mağazaları olan Steven Alan’da, Beklina online shopta, Ingiltere’de Bora Aksu’ya ev sahipliği yapan 3939 Shop’ta, Avustralya’da Beklina Grubuna ait The Corner Shop’ta ve yine Avustralya’da online shop olarak hizmet eden My Chameleon’da bulunacak; aynı zamanda yeni web sitemizdeki online shoptan da Türkiye’nin ve dünyanın her köşesine ulaşabilecek.

www.cuvalist.com  

Fotoğraflar: Cemre Mert
Styling: Ayşe Özgüneş ve Selin Kaluti

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN