Yeni oyunlar yavaş yavaş sahnelenedursun, geçtiğimiz sezonların en beğenilen oyunları önceliğimiz olsun! Bu önceliği ilk kime verelim diye sorarsanız; cevabım, bu zamana kadar izlemediğime hayıflandığım Gnom Tiyatro’dan Eve Dönüş olur.

Benim gibi prömiyerci değilseniz, yeni oyunların biraz demlenmesini bekleyenlerdenseniz; bu süre içinde geçtiğimiz sezondan izleme şansı bulamadığınız oyunlarda yerinizi alabilirsiniz. Enerjinizi de acaba hangisinden başlayalım diye düşünmek yerine ilk fırsatta Eve Dönüş’ü izlemek için harcayabilirsiniz.

ed5
Gnom Tiyatro’dan Eve Dönüş: Sezona Sımsıcak Bir Başlangıç

Gnom Tiyatro, sahnelere merhaba dediği ilk oyunu Eve Dönüş’le harikalar yaratmış diyerek söze başlayalım. Karşımızda üç Zeynep, üç dönem, üç kütük ve en az üç yüz travmadan oluşan bir oyun var. Zeynep’in çocukluğu, ergen çağları ve üniversite yılları ile sonrası üç ayrı oyuncu tarafından seyirciye aktarılıyor. Mini mini Zeynep, çocukluğunu ve korunun mekan sahipliğinde kendine ait kurduğu dünyasını bize anlatıyor. Onunla birlikte ay dedenin koynunda hayallerine ortak olurken, lise çağlarındaki Zeynep’e çevriliyor tüm ışıklar. Bir yanda üniversite ve gelecek planları, diğer yanda dershane-ev-baba üçgeninden aşkına doğru giden yeni yolda hep birlikte ilerliyoruz. Derken, Ankara-İstanbul arasında mekik dokuyan üniversiteli Zeynep’le tanışıyoruz. Önce yeni erkek arkadaşıyla ilişkisine, iş yaşamının zorluklarına tanık oluyoruz. Sonra ne mi oluyor, “eve dönüş” nasıl gerçekleşiyor, merakla izleyeceksiniz. Başrolde Zeynep kadar travmalarının ana kahramanı babası ile hepimizin yaşamında yer alan, balkondaki çamaşırlarımızı bizden çok düşünen komşu teyze de var. Zeynep’in aşkları da bazen yan rolde bazen de tüm olayların merkezinde. Bir de koruyu unutmamak gerek; olaylarda zaman ve mekan birliği yapan, kimi zaman adı üstünde koruma görevini icra eden kimi zaman da dönemin getirilerine yenik düşen…

ed1
Gnom Tiyatro – Eve Dönüş

Oyunu izlerken, her sahnede ve Zeynep’in her halinde kendinizden bir şeyler bulmanız kaçınılmaz. En başta, daha küçük yaşlarda atılan travma tohumlarının, ileride bize nasıl yol, su elektrik olarak döndüğünü, ruhen sağlıksız bir yaşamın ve aynı hataların müsebbibi olduğunu göreceksiniz. “Tıpkı ben, işte benim de böyle hayallerim vardı” diye iç geçirirken “benzer yollardan ben de geçmedim değil, işte böyle büyüdük, yitirdiklerimizle eksile eksile” diye söyleneceksiniz. Babasına, erkeklere, patronlara öfkenizi izlerken değil de alkışlarken kusacaksınız. Ailenin ve sevginin önemine, ufacık bir sevgi kırıntısının bile bir çocuğun sadece o zaman değil ileride ki yaşamına yapılacak en doğru yatırım olduğuna bir kez daha inanacaksınız. Oyun boyunca bunlar gibi kendinize pay çıkaracağınız o kadar çok şey olacak ki, bir de altını çizeceğiniz şu söz: Biz hepimiz, bütün insanlar ayakkabı giymeyi bırakırsak özgür olacağız, bir kuş gibi!

Eve Dönüş’ün mimarları Barış Gönenen ve Ece Nur Ateş, sade görünümlü ve derin düşünceli bir oyun kaleme almışlar. Metin gayet dengeli, ne izlerken öyle kahroluyoruz ne de klişe esprilerle gülmek zorunda bırakılıyoruz. Barış Gönenen, ilk yönetmenlik deneyiminde sadece üç kütükle zihnimizde üç ayrı dünyanın resmini çizmemizi sağlamış.

ed2
Gnom Tiyatro – Eve Dönüş Oyuncuları

Oyunculara gelince, İrem Yünsel, Tara Demircioğlu, Ece Nur Ateş ve Yusuf Sefaoğlu, resmen içimizi ısıttı. Zeynep’i yaşamının her farklı döneminde sevdiysek, başarılı oyunculukların bunda payı büyük. Ece Nur Ateş’in canlandırdığı çocuk Zeynep’le birlikte orman cinlerinin izini sürmek; İrem Yünsel’in hayat verdiği genç Zeynep’e, sınava hazırlığında ve Ali’yle aşkında arkasında olduğumu söylemek; Tara Demircioğlu’nun oyunculuğunda mimar Zeynep’e ise, karşılaştığı her zorlukta sarılmak istedim. Yanına en çok yıldızları, İrem Yünsel’in canlandırdığı Zeynep’e yazdım, Yusuf Sefaoğlu’nun üstlendiği erkek arkadaşı Ali’yi de en sahici aşkı yaşattığı için takdir ettim.

Sezona güzel bir oyunla giriş yapmanın keyfini yaşarken, bu keyfin herkese nasip olması için Gnom Tiyatro’dan Eve Dönüş’ü şiddetle tavsiye etmeyi de borç bilirim. Yetmiş dakika gibi bir süre içinde Aylak Zeynep’in sürükleyici (tamam itiraf ediyorum, bir o kadar da içinizi acıtan) hikayelerini izleme şansına sahip olacaksınız. O zaman dersimize hemen çalışmaya başlıyoruz ve bu sezon, öncekilere nazaran daha fazla sahnede göreceğimiz Eve Dönüş’ü alkışlamak için acele ediyoruz. Şimdiden iyi seyirler…

IMG-20181022-WA0003
Gnom Tiyatro – Eve Dönüş Oyuncuları

Gnom Tiyatro Facebook