Sosyal medyada beslenme ile ilgili bir çok sayfa var, ancak tesadüfen bir sayfaya denk geldim: gosuhealth. Sayfadaki içerik zaten çok iyi ama görsel olarak da inanılmaz güzel. Bunlara ek olarak sayfanın açıklama kısmında “bütünsel beslenme, yoga, meditasyon , ayurveda” gibi yazıları okuyup  takibe alınca hiç zaman kaybetmeden “Neden röportaj yapmıyoruz ki ?” dedim ve Sevgili Gökay Su hanımla kısa bir iletişimimizden sonra röportaj yapmaya karar verdik. Röportajı keyifle yaptık, umarım sizler de okurken keyif alırsınız.

unnamed-2-12
Gökay Su Yeşilyurt | Fotoğraf: Gökay Su Yeşilyurt

Öncelikle merhaba Gökay Su Hanım. Röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Rica etsem kendinizi okuyucularımıza anlatır mısınız ?

Merhabalar ben teşekkür ederim röportaj teklifiniz için. Ben bütünsel beslenme danışmanıyım ve yoga/meditasyon eğitmenliği yapıyorum. Sağlıklı yaşamla uzun süredir ilgiliyim. İnsanın kendini bilmesi, kendini iyileştirmesi hep bende merak uyandıran alanlardı. Sağlıklı yaşamın her zaman bir bütün olduğunu düşünürdüm. Benim için bir bireyin sağlıklı olması için; bedeni, zihni ve ruhu dengede ve bütün olarak sağlıklı olması gerekir. Aslında bu sağlıklı yaşam yolculuğuma akademik hayatımda başladım. Hep daha mutlu, daha sağlıklı, kendimin daha iyi bir versiyonu olmayı araştırırdım. Genetik mühendisliği mezunuyum ve elektrik elektronik mühendisliği yüksek lisansı yaptım. Şu anki mesleğimden uzak gibi görünse de aslında değil. Her şeyin bağlantılı olduğuna inanıyorum.

Aslında tüm yolculuğum tezimi hazırlarken başladı. Hayvansal sütlerle peynir üretimi üzerine tezimi hazırlarken araştırmalarım ve devamlı okumak zorunda olduğum makaleler beni vegan beslenmeye doğru yöneltti. Fakat o zamanlar 2014 senesinde Türkiye’de vegan beslenmek çok zordu ve danışacak birini bulmam mümkün değildi. Ben de öncelikle kendim için eğitimler almaya başladım. Yolculuğum “Hayvansal ürünleri tüketmeden nasıl sağlıklı yaşarım?” sorusuna cevap ararken başladı. Sonrasında yüksek lisansımın tezinde gluten ölçen bir cihaz üzerine çalıştık, bu sırada da birçok kaynaktan glutenle ilgili bilgi edinmiş oldum. Hepsi birleşti ve bugünkü bakış açımı oluşturdu.

Ardından birkaç sağlık sorunu yaşadım. Polikistik over ve cilt problemlerim başladı. Duygusal olarak çok etkilendiğim bir süreçti. Meditasyon ve yoga bu süreçte bana çok destek oldu. Sonra kendimi şifalandırdığım alanlarda derinleşmek istedim. Böylelikle tamamen yoga meditasyon ve beslenme alanlarında derinleşmek için en iyi okullardan eğitimler aldım. Sonrasında ise bende bu bilgileri paylaşma arzusu doğdu. Kendim şifalandığım bu yolculuğu herkesle paylaşmak ve insanlara yardımcı olmak istedim. Beni çok mutlu eden bu çalışmalarım zamanla mesleğim oldu.

Nutrition School’da eğitim aldınız. Peki aldığınız eğitimler nelerdir ? Eğitim süreciniz ve okulunuz hakkında bilgi verebilir misiniz?

2016 senesinde Zümra Atalay’ın Mindfulness eğitimini tamamladım. 2017 senesinde Cihangir yoganın 200 saatlik temel eğitimini tamamladım. 2018 senesinde New York temelli Integrative of Nutrition School’dan(IIN) Health Coaching eğitimini tamamladım. 2018 de Çetin Çetintaş ile 300 saatlik ileri seviye yoga eğitimimi tamamladım. Bunların yanı sıra çakralar ve ileri seviye asanalar eğitimleri aldım. 2017’den beri yoga ve meditasyon hocalığı yapmaktayım. 2020 senesinde Ulli Allmendinger ile 200 saatlik Ayurveda eğitimini tamamladım.

Kendim iyileştikçe, bu alanlara merakım ve ilgim arttı. Başka eğitimler almak için araştırmaya başladım. IIN’den health coaching eğitimimin ardından beslenme alanında binlerce yıl öncesine dayanan kadim bilgiler içeren Ayurvedaya yoğunlaştım. Ayurveda “science of life and longevity” olarak tanımlanıyor. Hala öğrenecek çok şeyim var. Her gün çalışıyorum, okuyorum ve kendimi geliştiriyorum. Öğrendiklerimi paylaşmak, aktarmak bana iyi gelenleri anlatmak benim severek yaptığım işim ☺

Bütünsel beslenme ve holistik danışmanlık tam olarak nedir?

Beslenme
Bütünsel Beslenme | Fotoğraf: Gökay Su Yeşilyurt

Yaşadığım bazı sağlık sorunlarının beslenmemi ve hayat tarzımı değiştirdiğim zaman tamamen yok olduğunu deneyimledim. Cilt problemlerimi ve polikistik overi kendim iyileştirebildiğimi görünce bu alanlara ilgim daha da arttı. 2017 senesinde tamamen gluten, süt ürünleri ve şekeri hayatımdan çıkarmamla hem cilt problemlerim hem de huzurlu bir zihin yapısına ulaşmam ile diğer bedensel rahatsızlıklarım da şifalandı.

Yoga ve meditasyon pratiğimi hiç aksatmadan her gün devam ettim. Sağlıklı yaşam için “devamlılık” elzemdir. Sağlıklı bir zihin, sağlıklı bir beden ve ruh ancak bir arada varolabilir. Ancak üçü dengede olduğu zaman birey sağlıklı sayılabilir. Rutinlere bağlı kalmak ve her gün yataktan uyanır uyanmaz pratiğimize bağlı kalmak bu yolda kalmamızı sağlayan şey! Bütünsel olarak şifalanmak bu demek.

Aslında burada anlattıklarımızın hepsi; bütünsel beslenme, holistik danışmanlık ve sağlıklı yaşam sadece tabağımızla sınırı değildir. Hayatımızın her alanında alışkanlıklarımızda, yaşam biçimimizde bir değişimden bahsediyorum. Hem bedenin hem zihnin hem de ruhun sağlıklı olma hali. Ben danışmanlık verirken hep bu açıdan bakıyorum. Değişim ve dönüşüm için istekli kişilerle çalışıyorum.

Sosyal medya hesabınız olan gosuhealth harika içerikler üreten bir hesap. Hem içerik hem de tasarım olarak hemen dikkatimi çekti ve çok sevdim. Hesabınızı takip etmeyenler için neler söylersiniz? Tam olarak hesabınızda daha çok hangi konulara yer veriyorsunuz?

Sevmenize çok mutlu oldum ☺ Hesabımda çok büyük bir emek var. Tüm fotoğraflar benim tarafımdan çekiliyor ve tüm görseller ekibim tarafından tek tek hazırlanıyor. Hiçbir alıntı görsel kullanmıyoruz. Bana iyi gelen beni şifalandıran tüm bilgileri bu hesaptan herkesle paylaşıyorum. Beni iyileştiren bilgileri sadece kendime saklamak istemedim 🙂 Başkalarına iyi gelmek bana iyi geliyor. Bu hesapta asıl niyetim deneyimlerimi ve birikimimi aktarmak, paylaşmak, şifalanmak, iyi gelmek…

Sayfanızda yer alan “Farket “programı nasıl bir program? Programın içeriğinde neler var? Kimler başvurabilir? Bu programa katılanların geri dönüşleri gördüğüm kadarıyla olumlu.

Farket programına herkes başvurabilir. Bu program özellikle beslenme, yoga, farkındalık, meditasyon, nefes gibi çalışmalar üzerinde bilgi edinmek isteyenler ve sağlıklı yaşamı sürdürülebilir bir hale getirmek isteyenler için.

Bir rutin oluşturmak, sağlıklı yaşamı alışkanlık haline getirmek isteyenler için birçok pratik bilgi içeriyor. Kendi deneyimlerimi severek paylaştığım ve birebir herkesle ilgilendiğim bir grup bu. Programın başarısı bana göre bu içtenlik ve severek aktarıyor olmam. Yürekten paylaşımlarımın olduğu bir program. İsteyenlerle birebir devam ediyoruz. Grup çalışmaları herkese uygun olmayabiliyor, birebir olarak çalıştığım da bir çok danışanım var.

Mindfulness son zamanlarda benimde ilgili olduğum bir alan. Ancak mindfulness ile beslenme arasında da bir ilişki olduğunu okudum. Bu ilişkiyi nasıl bir ilişki açıklayabilir misiniz?

Bütünsel Beslenme
Bütünsel Beslenme | Fotoğraf: Gökay Su Yeşilyurt

Mindfulness bizim dilimizde farkındalık olarak çevriliyor. Farkındalık ile beslenme, farkındalık ile yaşam aslında hepsi bir bütün. Zaten farkındalık çalışmalarını yaptıkça beden üzerinde ve zihin üzerinde ustalaştıkça beslenmemiz tamamen değişiyor.

Farkındalık beslenmemize şöyle yansıyor: Gerçekten acıktım mı? Ya da bu fiziksel bir açlık mı? Yoksa duygusal bir açlık mı? Veya sadece canım mı sıkıldı? Bazen fiziksel açlık diye adlandırdığımız duygusal olarak açlık olabiliyor burada gerçekten fiziksel acıkma üzerine çalışmalar yapıyoruz. Farkındalığımız arttıkça duygularımızı ayırt edebilir hale geliyoruz. Duygusal olarak mı açlık yaşıyoruz yoksa fiziksel olarak mı açlık yaşıyoruz? Ayırt edebilir hale geliyoruz, farkındalığımız artıyor ve hayatımızda büyük etkisi olan dönüşümleri gözlemlemeye başlıyoruz.

Yoga, Ayurveda ve mindfulness… Bu üç şey sizlere ne kazandırdı?

Ben eğitimlerime ilk mindfulness ile başladım. Bu alanda ilerledikçe yogaya yöneldim. Ve yogada ilerledikçe Ayurvedaya yöneldim. Yoga ve Ayurveda zaten ayrılamaz bir ikili. Beslenme konusunda en üst nokta Ayurveda. Ayurvedik beslenmek ve yaşam biçimimizi değiştirmek kendimizi tanıyarak şifalanmak üzerine. Yoga ve meditasyon pratiklerimiz ise zihnimiz ve bedenimiz üzerinde şifalanmak üzerine. Ben bu alanlarda her gün çalışarak şifalanmaya devam ediyorum. Öğretirken her gün ben de yeni şeyler öğreniyorum, en büyük katkıları bu benim için.

Yoganın bana kazandırdığı en büyük şey hayatıma düzenli olarak yoga ve meditasyon pratiklerimin yerleşmesi. Ayurvedanın ise en büyük kazancı günlük rutinlerimi oluşturmam, bedenimi tanımam ve kendimi bilmem. Dengede kalmak için her gün pratiklerime ve niyetime bağlı kalmam. Bana disiplin, kararlılık, bağlılık ve devamlılık kazandırdılar. Bilgilerin sonu olmadığını biliyorum, devamlı her gün çalışıyorum, okuyorum ve paylaşıyorum… Kısacası sevdiğim işi yapıyorum.

Ve son olarak beslenme demişken herkesin kendine göre beslenme biçimi var. Peki sizce en doğru beslenme biçimi diye bir şey var mı? Nasıl beslenmeliyiz? Okuyucularımıza  son olarak bu konuda neler söylersiniz?

Beslenme çok kişisel bir şey. Her beden için başka doğrular var. En doğru beslenme biçimi “şudur” diyemem. Danışanlarımla çalışırken onlar için en doğru beslenme biçimini ve yaşam tarzını onları yakından tanıyarak belirliyorum. Her beden özel ve ayrı bu sebeple ben tek bir doğrunun olmadığı, kişiden kişiye farklılıkların olduğu bir yaşam ve beslenme biçimi belirliyoruz. IIN’ın kurucusu Joshua Rosenthal her zaman söyler “Benim için ilaç olan bir başkası için zehir olabilir”.

Ben şeker, süt ürünleri, gluten ve et-tavuk tüketmiyorum. Hayvansal gıdaları kısıtlı olarak tüketiyorum. Bana iyi gelen bu fakat herkes için bu doğru olmak zorunda değil. Herkes bedenini keşfetmeli, kendini bilmeli. Beslenmede doğru kararlar bedenimizi dinleyerek verilir. Herkes kendine uygun baharatları seçmeli, ve öğünlerine dahil etmeli. Daha çok yeşil sebze tüketilmeli, özellikle koyu yeşiller. Sindirimi kolay lifli sebzeleri daha çok tüketmek herkes için önerebileceğim şeyler arasında.

Kapak Fotoğrafı: Gökay Su Yeşilyurt

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den Ayurveda