Android telefona bu hafta erkek arkadaşım sayesinde geçiş yaptım. Tabii ilk iş herkesin dilinde ‘Nasıl da Instagram’da yoksun’ baskısıyla Instagram açtım. (Beni ilonalevi’yi aratıp takip edebilirsiniz) Fark ettim ki bu akıllı telefon ve programlarla herkes fotoğraf sanatçısı olmuş. Ben de eksik kalmadan fotoğraf paylaşımlarımı sürdürüyorum. Instagram görsellik bakımından ‘Ah bu ne kadar güzel’ dedirtmenin yanı sıra bence KEŞFETMEK için ayrı bir platform. Gözüme takılan ilk şey, insanların keşfetmeye ne kadar meraklı olduğu… Benim aşağıdaki keşiflerime eklemek istediklerinizi bana gönderin (mail ya da twitter #keşfettim hashtagi ile) yayınlayalım!

SANATÇI KEŞİF

Contemprary Art’a gittiğimde bir sürü tablo beğendim. Ama ne aldım? Hiçbir şey! Neden? Maddi sebeplerden… Şimdi bunu ortadan kaldıracak bir proje olduğunu söylesem inanır mısınız? Ben de inanamamıştım. ‘Art Barter’ 2009 yılının başlarında, insanların istekleri ve ihtiyaç duydukları şeyleri elde etme yöntemlerinde bir kayma olduğunu fark eden küratörler, Alix Janta-Polczynski ve Lauren Jones tarafından başlatıldı. Londra’da gerçekleşen ‘free shop’ ve ‘freecycle’ gibi projelerin yaygınlığı ve yine Londra’da gerçekleşen Royal College of Arts’ın gizli kartpostal açık arttırması; izleyiciye, takas yoluyla sanat eserlerine sahip olabilme fırsatı sunan ve alternatif bir platform oluşturan Art Barter projesinin oluşumuna ilham verdi. Art Barter’ın İstanbul ayağı, projenin konseptine uygun olarak, İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’nda (İMÇ), eskiden bir dükkan olarak kullanılan ve daha sonra sanat mekanına dönüştürülen 5533’te gerçekleşiyor.

Projenin işleyişine gelince; her eser, sanatçı ismiyle sergilenmektense numaralandırılıyor. İzleyiciler diledikleri eserlere sahip olmak için teklif formlarına tekliflerini yazıyorlar. Daha sonra, bu formlar, gizliliği korumak için mekan içerisinde bulunan teklif kutusunun içine atılıyor. Serginin sonunda sanatçılar, eserleri için verilen tüm teklifler arasında seçim yaparak, eserlerini hangi teklif karşılığında takas etmek istediklerine (eğer teklif sanatçıyı ikna ederse) karar veriyorlar. İşte sizin oldu!

GURME KEŞİF

Carte d’OR modernizme ve romantik izlenimlere yol almış. Hazır Macaron çıkarmış. Görünce inanamadım! Artık sırrı çözüldü dedim. Ama bir an kendi evim ve gelecek misafirim olsa Carte d’Or’a teşekkür ederdim. Macaronlar  yakında rengarenk halleriyle herkesin evinde yer alır…

ERKEKÇE KEŞİF

Erkekler için de keşfetmek bana mutluluk veriyor. O her zaman klasik giyinen sıkıcı erkeklere biraz rehberlik yapmak haz verir oldu. Onlar için bu hafta ‘Gözüme Takılanlar’ …

Hani o kızları vahşi tanımladıkları zımbalar artık erkeklerin ayakkabılarında da var. SAINT LAUREN en güzel örneğini sunmuş! Bulması benden alması sizden… İş adamları farklı olmak için kaçırmayın diyeceğim bir de size papyon önerim olacak. İşe çok şık giden erkekler ya da sürekli arkadaşlarının düğünlerine gidenlere gelsin! Açıkçası şu an ben her hafta nişan, düğün, nikah üçlemesi arasındayım! Mimoca’nın Bilstore Online’da rastladığım eğlenceli pleksi papyonlarına ba-yıl-dım.

ENTEL KEŞİF

theMagger’da yazar Selim Çiprut ile bir röportaj yapılmıştı ve As Maça’dan sonra Civa isimli kitabının çıkacağı konuşulmuştu. İşte çıktı!

MÜZİKAL KEŞİF

Müzik duayenlerini kaybettiğimiz zaman hep üzülüyoruz. Onları yaşatmak için her yere yazıp çiziyoruz! H&M‘nin tasarımcılarla yaptığı iş birliklerinden bahsetmiştik. Şimdi ise müzik ile tasarımı birleştiren bu proje bizi biraz duygulandırdı! Arkadaşım Eşşşek! Hatırladınız mı? Barış Manço… O artık, KOTON markası tasarımlarının üzerinde yaşıyor…

RENKLİ KEŞİF

Bir iş arkadaşım ani bir rahatsızlık geçirdi. Ben onu hem güldürecek hem de ağrılarını unutacak ne yapabilirim diye kafa patlatıyordum. Acaba Origami ‘yi internetten araştırıp el yapımı bir şey mi göndersem diyordum. Ama yapmam zaman kaybının yanı sıra bayağı bir beceri gerektiriyor. Sonra Muji’de farklı bir ergonomik ürün bulurum derken karşıma Origami kağıtları çıktı. Kağıtlar rengarenk Muji ‘den çizmesi yazması benden oldu!

Haydi sizin de keşiflerinizi merak eden magger okurlarıyla fikirlerinizi buluşturalım!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?