Gruff markası kurucusu Denizcan Çelik’i yakından tanımak için, keyifli bir kahve sohbeti gerçekleştirdik… Keşfedin!

hipicon.com tasarımcılarından Gruff markasının kurucusu Denizcan Çelik’i yakından tanıyoruz…

g1

Denizcan Çelik kimdir, bugüne kadar neler yaptı? Bize hikayeni anlatır mısın?

Görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarımı mezunuyum. Üniversite yılları zamanı tasarladığım tişörtleri, modacı yakın bir arkadaşımın görmesiyle sektöre girmiş bulundum. Daha sonra altı yıl gibi bir süre moda sektöründe kurumsal firmalarda çalıştım.

Gruff nasıl ortaya çıktı, marka oluşum sürecinden biraz bahsedebilir misin?

Moda sektörüne girdikten sonra, süreç olarak kariyerim normalden hızlı yükseldi diyebilirim. Bu beni her ne kadar mutlu etsede, kurumsallığın getirdiği kısıtlamalar istediğim tasarımların ortaya çıkmasına engel oluyordu. Hayalim hep kendi markamı yaratabilmek, beraber çalışmaktan zevk alacağım kişileri bir araya getirerek, insanlara gerçekten içimizden ne geliyorsa onu sunmaktı. Tabi ki bu süreçte kazandığım tüm deneyimler bu oluşumun önemli bir parçası oldu diyebilirim. Kurumsal hayatımı bitirdikten sonra da istediğim marka oluşumu Gruff başlamış oldu.

Gruff’ın yaratıcısı Denizcan’ın bir iş günü nasıl geçiyor?

Sabah en geç 8-8.30 arası kalkar iş günüme başlamış olurum. İlk kontroller her zaman maillere bakarak başlar. Daha sonra sosyal medya kontrolü yaparım. Gün içerisinde toplatım varsa, onlar için bir ön çalışma yaparım mutlaka. (Aralarda aklıma bir şeyler yemek gelirse yemeye çalışırım.) Dışarıda toplantım veya bir görüşmem yoksa yeni tasarımlar üzerine yoğunlaşarak devam eder saatler. Klasik olacak belki ama işi düşünmeden, ona zaman harcamadan geçen bir zamanım yok diyebilirim.

g2

Koleksiyonunu yaratma sürecin nasıl ilerliyor, t-shirt tasarımlarını kendin mi yapıyorsun?

Süreç her zaman sunmak istediğimiz duruşa uygun konu başlıkları yaratmakla başlıyor. Bir çok farklı fikir üretip, bize en uygun olanını seçiyoruz. Sonra bu fikirleri tasarımlarımızla nasıl harmanlarız bunun üzerine bir çalışma yapıp, modellerimizi çıkartıyoruz. Chapter One’a ait tüm tasarımlar bana ait ama artık beraber çalıştığımız işlerine çok güvendiğim arkadaşlarım var ve yeni koleksiyonlar ortak çalışmalarımızla sizlerin karşısına çıkacak.

T-shirt leriniz farklı mesajlar içeriyor, sloganları yaratırken nelerden esinleniyorsun?

Aslında öncelikli olan marka kimliğimiz ve yansıtmak istediğimiz duruş. Sonrası hayranı olduğum bir çok film, okuduğum kitaplar, gördüğüm rüyalar… Önemli olan Gruff duruşu eğer gördüğüm bir görüntü, okuduğum bir yazı her ne ilham verecekse bizim kimliğimize uyuyorsa yazarım, saklarım onlardan neler üretilebilir üzerine düşünürüm.

g3

İlham aldığın ve severek takip ettiğin tasarımcılar ve sanatçılar kimler?

Ben bu sorunuza bir yazar ismiyle cevap vererek başlamak isterim, “Dan Brown” kitaplarını okumaya başladığım günden beri hep çok etkilenmişimdir. Tasvirleri o kadar güçlü ki anlattığı mekanları kafamda doğru canladırabiliyor muyum diye ilgili kısmı okuduktan sonra hemen internetten görsellerine bakarım.

Sanatçı olarak Mary Ellen Mark, sanırım ilham almadığım tek bir fotoğraf karesi bile yok! Her ne kadar bunlara maalesef yenileri eklenemeyecek olsada daha sonra William Eggleston ve Frank Horvat.

Leonardo da Vinci, Anisk Kapoor, Hubert de Givenchy, Abidin Dino başlıca aklıma geleneler.

İlk koleksiyonun “Chapter One” ağırlıklı olarak siyah beyaz çizgilerden oluşuyor, önümüzdeki sezonlarda koleksiyonlarınızda farklı renkler veya ürünler görebilecek miyiz?

Önümüzde ki koleksiyon ürün yelpazemiz genişlemeye başlıyor ve en önemlisi koleksiyonumuzu kadın & erkek koleksiyonları olarak ayırıyoruz. Tasarladığımız yeni ürünlerle beraber önümüzde ki sonbahar-kış koleksiyonu siyah ve yaz harici yeni renkler barındırıyor olacak.

g4

Tasarımlarını en çok üzerinde görmek istediğin ünlüler kimler olurdu?

Ülke sınırları içersinde görmek istediğim ünlülerin üstünde görüyorum ve bu beni mutlu ediyor. Tabi ki daha bir çok isim var ama tek tek saymasam iyi olacak sanırım.

tt

İstanbul’da en beğendiğin ve gitmekten keyif aldığın 5 tane sanat/tasarım lokasyonunu bizimle paylaşır mısın?

Dandin Bakery iç mimarisi ve ambiyansı çok rahatlatıcı bir de pastalarını çok beğeniyorum.

Manuel Deli & Coffee’nin renklerine bayılıyorum ve yaptıkları Pizzalar enfes !!!

Salt Beyoğlu’nu gidip görmeniz gerek.

Karaköy Junk içine girince vintage tutkunuz tavan yapıyor.

10.Son olarak hipicon.com’dan en beğendiğin 5 tasarım ürünü hangileri?

Abra – Pervititch Orta Sehpa

Naif Tasarım – Bukowski Kitaplık

Bornn – Arrows Kupa

Neonid – Dream Neon

Magis – Piedras Poltroncina Alçak Koltuk

gg