Kim derdi ki karaköy’ün izbe dükkanları, boş alanları, tamircileri böylesi bir dönüşümle eğlence ve buluşma merkezi olsun, herkes için şaşırtıcı oldu ve bu merkeze gün geçmiyor ki yepyeni yerler açılsın. Uzun zamandır gitmek istediğim, Karaköy’de bulunan mekanlar arasında en lezzetli yemekleri bulabileceğime kendimi inandırdığım Karaköy Gümrük’ten bahsediyorum… Yanılmadığımı tecrübemle sabitlemiş oldum!

Konum

gumruk 1
Karaköy Gümrük

Karaköy Gümrük, vapurdan ya da tünelden indiğimizde ilk ulaştığımız sokakta. Kapısından girdiğimiz an sakin bir hava, sade ve şık bir dekorasyon karşılıyor bizi. Tahta merdiven, koyu renk sandalye ve duvarlar, ufak bir set masaya konuşlanmış, kurabiye ve tatlılarla ilk anda mekan kendini sevdiriyor. Bu şık ve sade hal, üstüne de çalan müzik; dingin bi hava sağlıyor.

gumruk 2
Karaköy Gümrük

Karaköy Gümrük’te menüler günlük. 12:00dan itibaren servise başlanıyor, başlangıçlar ve ana yemekler olmak üzere yaklaşık on çeşit mevcut ve çeşitler hiç de alışılagelmiş şeyler değil,  benim gittiğim gün, yengeç çorbası, kum midyesi buğulama ve yer elmalı ızgara mercan gibi farklı çeşitler vardı. Zaten sofralarda görmeye alışık olduğumuz klasik olan besinleri de kendilerine göre yorumlayıp inanılmaz lezzetli ve farklı hale getiriyorlar. Bunu nereden anladın derseniz, ben keşli ve yumurtalı erişteyi tercih ettim ilk gittiğimde. Erişte işte, bildiğiniz ne kadar farklı olabilir diye düşünürken yanıldığımı anlamam çok sürmedi. sarımsaklı tereyağı ve maydonozla lezzetlendirilmişti ve gerçekten harikaydı.

gumruk 3
Karaköy Gümrük

Her gün ayrı menü olması çok hoş bir özellik bence, gittiğimizde sürprizli yemeklerle karşılaşmamız olası. Yemek öncesinde getirdikleri kendi yapımları ekşi mayalı ekmek ve zeytinyağından da bahsetmemek olmaz, karnımı onlarla bile doyurabilirdim:) Yemek sonrası yiyebileceğiniz unsuz kekleri, kurabiyeleri de oldukçe lezzetli olup; filtre kahveniz eşliğinde mekanın huzurunu uzun uzun yaşayabilirsiniz. Rahatlıkla söyleyebilirim ki Karaköy’deki mekanlar arasında en lezzetli yemeklere sahip yer Karaköy Gümrük, diyeceğim o ki muhakkak deneyin!

Karaköy Gümrük Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Gümrük Sok. No:4 Karaköy, Beyoğlu / İstanbul