Füzyon mutfak terimi insanlar çok daha rahat seyahat etmeye ve farklı coğrafyaların damak tatlarını öğrenmeye başladıktan sonra ortaya çıkıyor.

İnsan doyumsuz bir varlık, heleki yemek konusunda. Tayland’dan döndükten sonra sokak yemeklerini, Avusturya’dan sonra elmalı payları özlemle anmayan var mıdır?

Bu özlemi çeken şefler hem farklı mutfakları farklı coğrafyalara taşıyor hem de onların çeşitli tatlarını veya pişirme tekniklerini alıp birbiriyle uyum içinde yepyeni tariflere dönüştürüyor. Yemeğin küreselleşmesi olarak da tanımlanan bu füzyon mutfak kültürüne Güney Afrika da harika örneklerle katkıda bulunuyor. Lafı uzatmadan kendi deneyimlediğim ve önerim olan iki örneğe geçiyorum.

 

Pot Luck Club – Cape Town

IMG_0339

Haftalar önce internetten rezervasyon yapmanız gereken bu restoran şehrin yaratıcı kitlesinin çalıştığı Woodstock bölgesinde eski bir binanın en üst katında yer alıyor. Cape Town’un eteklerine kurulduğu Masa Dağı’na bakan restoranın dekorasyonu da tabii ki özel tasarım. Zaten füzyon restoranların asıl amacı mimarisiyle, sunumuyla ve tadıyla bütünlüklü ve farklı bir deneyim tasarlamak.

Pot Luck Club’ün menüsü en temel beş tat üzerine kurulu: tuzlu, ekşi, acı, tatlı ve Umami. Aynı A.R.O.G’daki ateş-su-toprak-tahta dörtlemesindeki tahtanın aykırılığı gibi, Umami ne alaka diye sormak hakkınızdır. Yemek yemeyi gerçekten ciddiye alan bir Japon kimyager, Kikunae Ikeda tarafından keşfedilen ve adlandırılan ‘umami’ diğer kategorilere girmeyen bir tat. Ikeda’nın tanımına göre bu tat et, deniz ürünleri, yıllanan peynir, parmesan gibi yiyeceklerde fark ediliyor.

IMG_0334

Pot Luck Club’a geri dönersek ben, seçimimi tatlı ve ekşiden yana kullanmıştım.* Seçtiklerim benim damak tadıma pek uygun gelmedi fakat restoranı tavsiye etme nedenim beğeniden çok orijinallikle ilgili.

IMG_0337

Porsiyon ve sunumlar böyle bir restorandan bekleneceği üzere çok küçük ve şık fakat minimal bir şekilde sunuluyor. Fiyatlar ise gayet ayarında. (Websitesi)

Tashas – Johannesburg

Processed with VSCO with a9 preset

Johannesburg ve Cape Town dışında birkaç şehirde daha şubeleri bulunan Tashas hem mekâna özgü menüleri hem de dekorasyona verdiği özenle öne çıkıyor. Her lokasyonda klasik menüye ek olarak farklı bir konseptten ilhamla tasarlanan bir menü daha yer alıyor. Bu ilham bazen New York’tan, bazen sömürgecilik zamanında ülkeye göç etmiş olan Fransız Protestanlarından bazen de bir pazar yerinden gelebiliyor. Dekorasyon da bu konseptlere göre oluşturuluyor.

Tashas’ın Johannesburg, Nelson Mandela Square’deki şubesi için şu zamana kadar içinde kendimi en iyi hissettiğim restoranlardan biri diyebilirim. Restoranın Flamingo Room bölümü baştan aşağı pembe, somon rengi ve yavru ağzının tonlarından oluşuyor. İçerisi farklı yasaların işlediği bir kapsül evren gibi.

IMG_0997

Buraya özgü menüde şiddetle tavsiye edeceğim şey rose & roibos crème brûlée olacak. Taptaze pamuk şekerle tamamlanan bu tatlı gerek lezzeti gerek sunumuyla hayatımda yediğim en iyilerden.

Processed with VSCO with a9 preset

Klasik menüden önerim ise vodkalı ve inanılmaz tatlı bir kokteyl olan Turkish Delight. Harika bir sunum ve güllü lokumla servis ediliyor. Türk kahvesini Greek coffee olarak yazsalar da bu kokteylle gönül almayı başarıyorlar. (Websitesi)


Her ne kadar füzyon mutfaklar ilgi çekici keşifler vadetseler de yerel şeflerin elinden çıkan bir yemeği yerinde yemek de bir o kadar ilginç ve keyif verici oluyor. Güney Afrika da aynı Amerika gibi farklı etnik grupların bir arada yaşadığı bir ülke olduğu için farklı yemek kültürlerini öğrenmek için çok elverişli. Bu konuda da özellikle Cape Malay denen Malezya, Endonezya ve Singapur göçmenlerine atfedilen malva pudding ve Hint mutfağından bunny chow tavsiyelerim arasında.

Afiyet olsun!

* Her öğün farklı bir menü sunuluyor. Öğlen menüsünden benim seçimlerim;
– Ekşi bölümünden: Shredded confit duck leg plum vinaigrette, plum hoisin and Chinese 5 spice crisp
-Tatlı bölümünden: Burrata cheese, braaied pumpkin, oaked honey dressing, smoked grapes.