Olmazsa olmazları’nı okuyacağınız 4 şehir: Bilbao, Valencia, Bordo, Milano!

OLMAZSA OLMAZ BILBAO

İspanya’nın kuzeyindeki Bask Bölgesi’nin liman şehri Bilbao, gelişmiş sanayisi, modern mimarinin örnekleri, zengin bir koleksiyona sahip müzelerle bezeli şehir merkezi ve zengin mutfağıyla keşfedilmeyi bekliyor.

Guggenheim Müzesi

Ünlü mimar Frank Gehry tarafından 1997’de inşa edilen müze, dünyanın farklı yerlerinde bulunan Guggenheim Müzeleri içinde en meşhurlarından. Sıra dışı ve estetik dış mimarisiyle dikkat çeken Guggenheim Müzesi’nde, kalıcı ya da dönemsel olarak sergilenen modern sanat eserlerini inceleyebilirsiniz.

Plaza Nueva

64 kemerle çevrili bu kapalı alan şehrin en eski meydanı. Kahve molası vermek, dinlenmek, buradan geçen insanları izlemek, şehrin ruhuna dokunmak isteyenleri kendine çeken bu meydan 1849 yılında inşa edilmiş.

Pintxo

İspanya’nın en zengin mutfaklarından biri olan Bask mutfağına ait Pintxo, yörenin lezzetlerini dilimlenmiş ekmeklerle tatma olanağı sunan bir atıştırmalık. Mutlaka denenmesi gereken bu lezzetin hangi çeşitlerinden yiyeceğinizse tamamen size kalmış.

Nervion Nehri ve Zubizuri Köprüsü

Nervion Nehri, sahip olduğu farklı renkle tüm ziyaretçilerinin dikkatini çekerken üzerinde yer alan Zubizuri Köprüsü ile olmazsa olmaz bir deneyim haline geliyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu köprüde fotoğraflar çektirebilir, nehir kenarındaki yollarda yürüyüş yapabilirsiniz.

San Mames Stadyumu

Bilbao’da yaşayanlar ve tüm Basklılar için büyük öneme sahip stadyum, Athletico Bilbao takımının maçlarını yaptığı yer. Sadece Bask kökenli futbolcular oynatan ve başarılarıyla adını tüm dünyaya duyuran takım, çok sayıda taraftara sahip. Maç günlerinden birinde şehirde olursanız taraftarların heyecanına ortak olmak için San Mames Stadyumu’nu ziyaret edebilirsiniz.

Güzel Sanatlar Müzesi

Bask bölgesinin 2. en büyük müzesi olan müze, Dona Casilda Iturrizar Parkı’nın içinde yer alıyor. Daha çok Bask, İspanyol ve Avrupa sanatına yönelik eserler görme şansı bulabileceğiniz müzenin ışıklarla süslenmiş zarif binası da görülmeyi bekleyen güzelliklerden.

https://www.skylife.com/tr/destinasyon/olmazsa-olmaz/bilbao 

 

OLMAZSA OLMAZ VALENCIA

Romalılara kadar uzanan köklü tarihi, on binlerce insanın katıldığı festivalleri ve mimari başyapıtlarıyla dikkat çeken Valencia, uzun plajları, fütüristik müzeleri ve zengin mutfağıyla Akdeniz’in en güzel şehirlerinden.

 Bilim ve Sanat Şehri

Valencia’nın tarihi dokusuna aykırı olduğu halde artık şehir kimliğinin ayrılmaz bir parçası kabul edilen bu modern yapılar kompleksi 6 ana binadan oluşuyor. Kompleks; spor ve sanat etkinliklerinin düzenlendiği Agora, opera ve tiyatro gösterimlerinin yapıldığı Palau de Les Arts Reina Sofia ve doğa tarihi ya da uzay bilimleri gibi farklı konularda misafirlerini interaktif bir öğrenme sürecine davet eden Prince Felipe Science Müzesi binalarıyla dikkat çekiyor.

Güzel Sanatlar Müzesi

Valencia Güzel Sanatlar Müzesi İspanya’nın en iyi müzeleri arasında yer alıyor. Müzede görkemli Roma mozaikleri, Orta Çağ’dan kalan sunak kalıntıları, El Greco, Goya, Velázquez, Murillo ve Ribalta’nın yanı sıra Valencia empresyonizm ekolünden Sorrolla ve Pinazo gibi sanatçıların muhteşem eserlerini görebilirsiniz.

İpek Borsası

Lonja de la Seda, yani tarihi İpek Borsası bir zamanlar şehrin en önemli ticaret merkeziymiş. Aynı işlevini günümüzde de sürdüren bu göz alıcı mimari eser her pazar günü antika, para ve pul koleksiyonerlerini bir araya getiriyor.

Valencia Katedrali

Valencia Katedrali, 1238 yılında tamamlanmamış bir cami üzerine inşa edilmiş. Son Akşam Yemeği’nde Hz. İsa’nın kullandığına inanılan Kutsal Kâse’nin muhafaza edildiği şapel, katedralin en çok ilgi çeken kısmı. İçeride hazine odası, Kutsal Kâse Şapeli, müze, resimler, duvar kabartmaları ve heykeller görülebilir.

Horchata ve Farton

İspanya’yı fetheden müslümanların beraberlerinde getirdikleri tahıllardan biri olan yer bademinden üretilen “horchata”, aradan yüzyıllar geçmiş olsa bile hâlâ şehrin en popüler içeceklerinden. Horchata’nın geleneksel bisküvi “farton” eşliğinde denenmesi tavsiye ediliyor.

Barrio Del Carmen

Şehrin eski merkezinde yer alan Barrio del Carmen’in dar sokakları, şehrin yaşam dinamiklerini görmek isteyenleri bekliyor. Entelektüel etkinliklerin merkezinde yer alan bölgenin sokaklarında çok sayıda sanat galerisine rastlamak mümkün. Tasarım ürünlerin satıldığı butikler, dünyaca ünlü markaların mağazaları ve otantik lezzetler sunan lokantaların bulunduğu bu tepelik alanda herkese uygun bir etkinlik mutlaka bulunacaktır.

https://www.skylife.com/tr/destinasyon/olmazsa-olmaz/valencia

 

OLMAZSA OLMAZ BORDO

Bordo; kalabalık sokakları, dört tarafı kafelerle çevrili küçük meydanları, tarihi özelliğini koruyan mimarisi, köprüleri ve kuleleriyle görülmeye değer bir Fransa şehri.

Ay Limanı

Akitanya Bölgesi’nin başkenti Bordo, tarihi bir liman şehri olması dolayısıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Garonne Irmağı kıyısında yer alan limanın şekli aya benzediği için kentin bir diğer adı “Ay Limanı”. Garonne Nehri kıyısında yapacağınız gezi size şehrin güzel siluetini gösterecek.

Büyük Bordo Tiyatrosu

Altın renkli ahşap tavanı ile ünlü olan bina, Fransız Devrimi’ne kadar ülkenin en büyük tiyatrosu olma özelliğini korumuştur.

Bourse Meydanı

Bourse Meydanı yeni saray için kraliyet meydanı olarak 18. yüzyılda inşa edilmiştir. Meydanda estetik yapıları ve ışıklandırmaları ile ünlü mimari yapılar ve Su Aynası (Miroir d’Eau) bulunuyor. Su Aynası, yaz aylarında gündüz eğlenebileceğiniz, akşamları ise eşsiz bir manzara izleyebileceğiniz nitelikte.

Pierre Köprüsü

Garonne Nehri üzerine inşa edilen ilk köprü Pont de Pierre, Napolyon’un isteği üzerine 1822 yılında inşa edilmiştir. Köprü, Napolyon’un (Napoléon Bonaparte) ismindeki harf sayısı sebebiyle 17 kemerden oluşuyor. 

Saint-André Katedrali

Saint André Roma Katolik Katedrali, Fransa’nın en önemli ulusal anıtlarından biri. Kraliçe Éléanore’un evlendiği katedralde eşsiz resimler, vitray camlar ve zarif bir mimari ile karşılaşacaksınız.

Dune du Pilat

Şehre 1 saat uzaklıktaki Dune du Pilat, tam anlamıyla bir doğa harikası. Ormanın arasından sıyrılan kum tepesinde, yürüyüş yolları ve merdivenler mevcut. Atlantik Okyanusu’nu seyrettiğiniz bu çöl, size alışkın olmadığınız bir deneyim yaşatacak.

https://www.skylife.com/tr/destinasyon/olmazsa-olmaz/bordeaux

 

 

OLMAZSA OLMAZ MİLANO

Tarih, kültür, moda ve sanayi merkezi olan Milano; lüks ve ihtişamıyla göz kamaştıran güzelliği, cıvıl cıvıl meydanları, kolaylıkla ulaşılabilen doğal alanları ve her zevke uygun tasarım ürünleriyle sıradan bir şehirden çok daha fazlası.

Moda ve Alışveriş

İtalya denince akla ilk olarak moda gelir. Eğer modayla ilgiliyseniz ve bütçeniz de elveriyorsa Milano’nun da simgelerinden biri olan Corso Vittorio Emanuelle II alışveriş merkezine mutlaka uğramalısınız. Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan yapı, görkemli mimarisiyle de sizi etkileyecek.

Museo Del Novecento

2010 yılında kurulan bu müze, 20. yüzyıl sanatının en önemli eserlerini görebileceğiniz bir yer. İtalyan sanatının ana akımlarından fütürizmle ilgili bölüm özellikle ilginizi çekebilir. Müzede, Pablo Picasso, Wassily Kandinsky, Paul Klee ve Henri Matisse gibi 20. yüzyıl sanatına damgasını vurmuş sanatçıların başyapıtlarını görebilirsiniz.

Happy Hour

1980’li yıllarda Milano’da yaygınlaşan İtalyan tarzı “happy hour” tam anlamıyla bir Milano klasiği. Akşam saat 6’dan sonra Corso Como, Corso Sempione ve Navigli gibi bölgelerde binlerce insanın katılımıyla düzenlenen bu etkinlikte sosyalleşirken İtalyan mutfağının lezzetlerini de deneyebilirsiniz.

Duomo Katedrali

Milano’da ilk görülmesi gereken yer, şüphesiz Gotik mimarinin başyapıtlarından Duomo Katedrali. Tamamlanması 430 yıl süren bu katedralin çatısına merdivenler ya da asansörle çıkıp meydanın manzarasını izleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Katedralin içindeki Rönesans dönemine ait sanat eserlerini de görmelisiniz.

San Siro

Modern futbolun kurallarının İtalyanlar tarafından belirlendiği biliniyor. İçerisinde ülkedeki tek futbol müzesini görebileceğiniz San Siro sizi futbol tarihinde anekdotlarla örülü enteresan bir yolculuğa davet ediyor.

Son Akşam Yemeği Freski

Rönesans sanatının zirvesinde bulunan Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’dan sonraki en önemli eserini görme şansını kaçırmayın. Şehrin biraz dışında kalan Santa Maria Delle Grazie’nin duvarını süsleyen eseri görmek için yarım günlük şehir turlarına katılabilirsiniz.

https://www.skylife.com/tr/destinasyon/olmazsa-olmaz/milano

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?