Sonbahar aylarında İstanbul rengini; konser billboardlarından, film festivali posterlerinden alırken tatilden yeni dönen bizler ise soluğumuzu bilet kuyruklarında ve alana giriş sıralarında alırız.  Sanatçılar ile tanışıp eserlerini onların ağzından dinleyebildiğimiz hem bir sanat fuarı hem de bir sergi alanı olan Contemporary İstanbul bu sene 17-22 Eylül arasında Tersane İstanbul’da. Eğer hala İstanbul’a geri dönüş yolunuza başlamadıysanız acele etmenin tam vakti. Bizim en heyecanlandığımız işlerden birisi de ha:ar’ın Pernod Ricard Türkiye sponsorluğuyla House of Brothers Lounge’ta gerçekleştireceği Disruption isimli ROBOTİK heykel-performansı.

ha:ar


Artık bizim için Contemporary İstanbul ile özdeşleşmiş olan House of Brothers Lounge; her sene farklı disiplinden sanatçılarla iş birliği yapıyor ve oldukça ses getiren performanslara yer veriyor. Geçtiğimiz seneki Ustalaşma Döngüsü projesi ile bağımsız çalışan genç sanatçı (Yağmur Çalış) ile bilinen usta bir ismi (Seçkin Pirim) bir araya getirerek ustalaşma döngüsünün bir örneğini sunmuştu.

ha:ar

House of Brothers Lounge, bu sene ise heykeltıraş Hande Şekerciler ve dijital sanatçı Arda Yalkın’dan oluşan sanatçı ikilisi ha:ar’ı ağırlıyor. Heyecanla beklediğimiz Disruption isimli ROBOTİK heykel-performansı; sanat, makine ve yapay zekâ ilişkisini tartışmaya açarak modern teknolojinin sanat kavramını kökünden değiştirme potansiyelini bizlere anlatacak.

Aslında “gösterecek” desek daha doğru olur. Nasıl mı? Eserlerinde sıklıkla kullandıkları yazılım ve bilgisayar dışında bu projede yapay zeka ile beraber bir heykel tasarlayıp; fuar alanına getirdikleri robot kol yardımıyla da canlı bir şekilde yani gözlerimizin önünde eseri üreterek!

Disruption

Heyecan verici haber ise şöyle; biz de bu heykelin gün ve gün gelişimini canlı olarak takip edebileceğiz. Hem de fuarın sonunda esere insan eliyle yapılan son müdahalelere de tanık olacağız…

ha:ar

Fuar boyunca House of Brothers Lounge’ta gerçekleşecek bu performans ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak için biz @brothers1801 hesabını takip ediyor olacağız. Sizi de bekleriz!