theMagger: Keşfedin ve Paylaşın. Nasıl mı?
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Haberler

Post image Bottle Farm Kiti ile Kullanılmış Plastik Şişelerde Bitki Yetiştirmek Mümkün https://www.bottle-farm.com/
Bottle Farm Kiti ile Kullanılmış Plastik Şişelerde Bitki Yetiştirmek Mümkün

TASARIM

Calendar 29 Tem, 2020

Bottle Farm isimli “ileri dönüşüm” ürünü plastik atıklar kullanılarak evde sebze ve meyve yetiştirilebilmesini sağlıyor. 

BiguMigu’nun haberine göre hidroponik teknolojiyi kullanan ürün sayesinde bitkiler toprakta değil suda yetişiyor. Bu da sebze ve meyvelerin pencere kenarına asılabilen şişelerde, sulama ya da güneş ışığı konusunda sorun yaşamadan ha hızlı ve sağlıklı bir şekilde yetişebilmeleri anlamına geliyor.

Bottle Farm’ın kitleri kullanıcıların plastik şişelerden ufak bir üretim sistemi kurarak bitki yetiştirmesine yardımcı oluyor. Yani herhangi bir kullanılmış pet şişe bitkilerin saksısına dönüşüyor. Üstelik ürünün kendisinin üretiminde dahi sürdürülebilirlik ön planda. Kitin içindeki ürünlerden Bottle Farm’ın kutusuna kadar üretim sürecindeki her malzemede geri dönüştürülmeye önem veriliyor. Ürünün paketlendiği kutu bile yüzde 100 geri dönüştürülmüş kartondan hazırlanıyor.

preloader
Post image Paris Haute Couture Moda Haftası: Schiaparelli'den Dior'a Gerçeklikten Kaçış https://www.instagram.com/dior/
Paris Haute Couture Moda Haftası: Schiaparelli'den Dior'a Gerçeklikten Kaçış

MODA

Calendar 27 Oca, 2021

Hem spor giysiler ve rahat ev kombinleri dışında giyinmeyi unuttuğumuz hem de salgın nedeniyle online platformlardan gerçekleşmek zorunda kalan defilelere katılma şansı yalayabildiğimiz ilginç bu ilginç yılda ı. Paris Haute Couture Moda Haftası’nın İlkbahar- Yaz 2021 edisyonunda da tüm tasarımcılar ve markalar, internet siteleri veya sosyal medya hesapları üzerinden önceden çekilmiş defile videolarını veya canlı...

Hem spor giysiler ve rahat ev kombinleri dışında giyinmeyi unuttuğumuz hem de salgın nedeniyle online platformlardan gerçekleşmek zorunda kalan defilelere katılma şansı yalayabildiğimiz ilginç bu ilginç yılda ı. Paris Haute Couture Moda Haftası’nın İlkbahar- Yaz 2021 edisyonunda da tüm tasarımcılar ve markalar, internet siteleri veya sosyal medya hesapları üzerinden önceden çekilmiş defile videolarını veya canlı yayınlar ile koleksiyonlarını paylaşıyorlar. 

Öne çıkan görünümler arasında ise pek çoğumuzun ilk olarak Kim Kardashian’ın alışıldık abartılı tarzına yakışır biçimde evde geçirdiği Christmas partisinde giydiği, fantastik six-pack kaslı süper kahramanları anımsatan Elsa Schiaparelli tasarımı, Dior’un tarot kartlarında yer alan karakterleri hayata taşıdığı koleksiyonu, Iris Van Herpen‘in biyolog Merlin Sheldrake’in kitabından ilhamla hareket ve formun yeni hallerini sunduğu koleksiyonu Roots of Rebirth ve fırfırlar ve tüllerin ustası Giambattista Valli‘nin pamuk şeker tasarımları var.

Post image Anadolu Meraları: Türkiye'de Onarıcı Tarım Üzerine Çalışmalar https://gastereamag.com/
Anadolu Meraları: Türkiye'de Onarıcı Tarım Üzerine Çalışmalar

FARKINDALIK

Calendar 27 Oca, 2021

Amacını, Türkiye başta olmak üzere dünyada; “sürdürülebilir”in ötesinde ekolojik, ekonomik ve toplumsal olarak onarıcı tarımın hem anlayış olarak yerleşmesi ve yaygınlaşmasına hizmet etmek olarak tanımlayan Anadolu Meraları,  ekosisteme saygı duyarak tarım ve hayvancılık yapmanın mümkün olduğunu kanıtlıyor.

Anadolu Meraları’nın eş kurcuları Durukan Dudu ve Volkan...

Amacını, Türkiye başta olmak üzere dünyada; “sürdürülebilir”in ötesinde ekolojik, ekonomik ve toplumsal olarak onarıcı tarımın hem anlayış olarak yerleşmesi ve yaygınlaşmasına hizmet etmek olarak tanımlayan Anadolu Meraları,  ekosisteme saygı duyarak tarım ve hayvancılık yapmanın mümkün olduğunu kanıtlıyor.

Anadolu Meraları’nın eş kurcuları Durukan Dudu ve Volkan Büyükgüngör Biga’da yaşıyor ve “Bütüncül Yönetim” ve “Onarıcı Tarım” üzerine çalışmalar yürütüyorlar. Büyükgüngör onarıcı tarımı: “Endüstriye, karşı akademiye ve aksi pazar dinamiklerine rağmen bir grup insanın bir araya gelip dişiyle tırnağıyla topraktan çıkardığı bir ekol” olarak tanımlıyor ve Anadolu Meraları, doğayı ve toprak parçalarını onararak üretim yapma fikrinin peşinde. Bu sene Ecological Outcome Verification (EOV) sertifikasyonunu başlatan yapılanma, eğitim ve eğitim sonrası desteği veriyor, isteyen kurumlara danışmanlık yapıyor, devletle ortaklaşa projeler gerçekleştiriyor. Bir de SafiMera isminde bir hayvansal ürün markası bulunan Anadolu Meraları’nı bu süreçte zorlayanlar arasında ise tüketicinin standartlaşmaya olan yatkınlığı yer alıyor.

Post image Jane Fonda: Cecil B. DeMille Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nin Sahibi Olacak https://www.newyorker.com/
Jane Fonda: Cecil B. DeMille Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nin Sahibi Olacak

SİNEMA & TV

Calendar 27 Oca, 2021

28 Şubat’ta düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak 78. Altın Küre Ödülleri’nde, Cecil B. DeMille Yaşam Boyu Başarı Ödülü, usta oyuncu Jane Fonda’ya verilecek.

Klute ve Coming Home filmleriyle iki kez Oscar’a layık görülen Fonda onlarca başarılı filmi sığdırdığı kariyerinin yanı sıra aktivist duruşu ve mizah anlatışı ile de daima gündemde ve sevilen bir oyuncu. Yakın zamanda Netflix’in...

28 Şubat’ta düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak 78. Altın Küre Ödülleri’nde, Cecil B. DeMille Yaşam Boyu Başarı Ödülü, usta oyuncu Jane Fonda’ya verilecek.

Klute ve Coming Home filmleriyle iki kez Oscar’a layık görülen Fonda onlarca başarılı filmi sığdırdığı kariyerinin yanı sıra aktivist duruşu ve mizah anlatışı ile de daima gündemde ve sevilen bir oyuncu. Yakın zamanda Netflix’in Grace and Frankie dizisinde izlediğimiz Fonda’dan önce Cecil B. DeMille Ödülü’nü eve götüren isimler arasında Jeff Bridges, Robert De Niro, Audrey Hepburn, Harrison Ford, Jodie Foster, Sophia Loren, Sidney Poitier, Steven Spielberg, Tom Hanks yer alıyor. Filmloverss’ın haberine göre HFPA başkanı Ali Sar, sinema dünyasına önemli katkıları olan kişilere verilen bu ödülün Fonda’ya verileceğinin açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, Jane Fonda’nın elli yıldır işini aktivizmiyle birleştirdiğini ve elde ettiği konumu günümüzün en önemli toplumsal sorunlarına dikkat çekmek için kullandığını söyledi. Usta oyuncuyu onurlandıracak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Post image KunduraLab: Beykoz Kundura’nın Yeni Platformu Başlıyor https://www.habernediyor.com/
KunduraLab: Beykoz Kundura’nın Yeni Platformu Başlıyor

KÜLTÜR - SANAT

Calendar 27 Oca, 2021

​Beykoz Kundura’nın farklı disiplinlerin izinde tartışma ve üretim olanakları yaratmayı amaçlayan yeni platformu KunduraLab başlıyor.

Artful Living’in haberine göre Beykoz Kundura’yı sanat odaklı bir düşünce ve üretim merkezine dönüştürmeyi amaçlayan programın ilki ise FelsefeLab olacak. Kundura Sinema & Sahne’nin kürasyonlarından yola çıkarak felsefi yöntemlerin izinde kavramları anlamaya...

​Beykoz Kundura’nın farklı disiplinlerin izinde tartışma ve üretim olanakları yaratmayı amaçlayan yeni platformu KunduraLab başlıyor.

Artful Living’in haberine göre Beykoz Kundura’yı sanat odaklı bir düşünce ve üretim merkezine dönüştürmeyi amaçlayan programın ilki ise FelsefeLab olacak. Kundura Sinema & Sahne’nin kürasyonlarından yola çıkarak felsefi yöntemlerin izinde kavramları anlamaya ve okumaya davet eden FelsefeLab, 2021 yılı boyunca yapay zekadan bilimkurgu sinemasına, merak uyandırıcı konular etrafında konuşma ve film programları gerçekleştirecek. FelsefeLab’in ilk etkinliği ise akademisyen Dr. Umut Eldem’in “İnsan bir yapay zeka mıdır?” başlıklı konuşması olacak. 28 Ocak Perşembe günü gerçekleşecek konuşma, Kundura Blog’da çevrim içi gösterimi süren ​“Uncanny Valley / Tekinsiz Vadi” adlı oyundan yola çıkacak ve Hubert Dreyfus, Jacques Derrida, Benjamin Libet gibi düşünürlerin izinden giderek teknoloji felsefesi, davranışçılık, özgür irade, felsefi antropoloji gibi kavramları tartışmaya açacak.

Post image Janet Yellen: ABD’nin İlk Kadın Hazine Bakanı Oldu https://www.nbcnews.com/
Janet Yellen: ABD’nin İlk Kadın Hazine Bakanı Oldu

GÜNDEM

Calendar 26 Oca, 2021

Janet Yellen, dün ABD Senatosu’nun büyük çoğunluğunun onaylamasıyla ABD’nin ilk kadın hazine bakanı oldu.

Diken‘in haberine göre Yellen, hazine bakanı olarak Kongre ile birlikte hızla corona virüsü yardım paketi, ABD yaptırım politikası ve finansal düzenlemelerin güçlendirilmesi gibi konularda çalışmaya başlayacak. 2014’te ABD Merkez Bankası (Fed) başkanı olarak seçildiğinde de Fed’in ilk kadın...

Janet Yellen, dün ABD Senatosu’nun büyük çoğunluğunun onaylamasıyla ABD’nin ilk kadın hazine bakanı oldu.

Diken‘in haberine göre Yellen, hazine bakanı olarak Kongre ile birlikte hızla corona virüsü yardım paketi, ABD yaptırım politikası ve finansal düzenlemelerin güçlendirilmesi gibi konularda çalışmaya başlayacak. 2014’te ABD Merkez Bankası (Fed) başkanı olarak seçildiğinde de Fed’in ilk kadın başkanı olarak tarihe geçmiş olan 74 yaşındaki Yellen’ın hazine bakanı olması senatoda 15’e karşı 84 oyla onaylanırken 15 karşı oyun tamamı Cumhuriyetçiler tarafından verildi.

Post image Dünyanın En Değerli 500 Markası: Brand Finance 2021 Sonuçlarını Paylaştı https://fxssi.com/
Dünyanın En Değerli 500 Markası: Brand Finance 2021 Sonuçlarını Paylaştı

BUSINESS

Calendar 26 Oca, 2021

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance Dünyanın En Değerli 500 Markası araştırmasının 2021 sonuçlarını sundu. 

Araştırmanın sonuçlarına göre marka değeri bir yıl içerisinde yüzde 87,4 artarak 263,375 milyar dolara ulaşan Apple Amazon’un yerini alarak 2016 yılından beri ilk kez zirveye yerleşti. İkinci sıraya gerilemiş olmakla birlikte Amazon, marka değerini yüzde 15,1 artırmış...

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance Dünyanın En Değerli 500 Markası araştırmasının 2021 sonuçlarını sundu. 

Araştırmanın sonuçlarına göre marka değeri bir yıl içerisinde yüzde 87,4 artarak 263,375 milyar dolara ulaşan Apple Amazon’un yerini alarak 2016 yılından beri ilk kez zirveye yerleşti. İkinci sıraya gerilemiş olmakla birlikte Amazon, marka değerini yüzde 15,1 artırmış durumda. Üçüncü sıraya 191,215 milyar dolar marka değeriyle Google yerleşirken, Marka değerini yüzde 20 artırarak 140,435 milyar dolara taşıyan Microsoft dördüncü, 102,623 milyar dolar marka değeriyle Samsung Group beşinci sırada yer aldı. Altıncı sırada Wallmart, yedinci sırada veri gizliliğine ilişkin tartışmaları bitmeyen Facebook, sekizinci sırada ICBC, dokuzuncu sırada Verizon ve onuncu sırada ise WeChat bulunuyor. Sıralamaya giren 500 markanın 47’sini teknoloji markaları oluştururken marka değeri en çok artanlar arasında Tesla ve Alibaba, marka değeri en çok düşenler arasında ise CBS, NBC ve pandemi ile birlikte düşünüldüğünde şaşırtıcı olmayacak şekilde American Airlines ve United Airlines yer alıyor.

Post image Birdwatch: Twitter'ın Yeni Topluluk Tabanlı Doğrulama Sistemi https://bgr.com/
Birdwatch: Twitter'ın Yeni Topluluk Tabanlı Doğrulama Sistemi

TEKNOLOJİ

Calendar 26 Oca, 2021

Twitter’ın bir süredir üzerinde çalışmakta olduğu yeni özelliği Birdwatch, yanlış yönlendirici bilgilerin yayılmasını engellemeyi amaçlıyor. 

İlk etapta ABD’deki kullanıcılara açılan uygulamada atılan tweetlere etiketler ve açıklamalar eklenmesini sağlanıyor. Böylece Birdwatch’a katkıda bulunan kişiler, yanlış beyanları tespit ederek, tweet’e notlar ekleyip, hızlıca bunu...

Twitter’ın bir süredir üzerinde çalışmakta olduğu yeni özelliği Birdwatch, yanlış yönlendirici bilgilerin yayılmasını engellemeyi amaçlıyor. 

İlk etapta ABD’deki kullanıcılara açılan uygulamada atılan tweetlere etiketler ve açıklamalar eklenmesini sağlanıyor. Böylece Birdwatch’a katkıda bulunan kişiler, yanlış beyanları tespit ederek, tweet’e notlar ekleyip, hızlıca bunu bildirebiliyorlar. Şu anda faydalı içerik üretip üretmediğinin anlaşılabilmesi için deneme aşamasında olan sistem herkesin erişimine açık olmayan özel bir sayfada görünüyor. Gelecekte ise herkese açık olması planlanan Birdwatch verileri, uzmanlar ve araştırmacılar tarafından indirilebilecek ve daha da önemlisi Birdwatch kamuya açık bir şekilde denetlenebilecek. Twitter, uygulamanın topluluk temelli olması nedeniyle yanlış bilgi yayanlar tarafından suistimal edilmesi ihtimalinin de doğduğunun farkında olmakla birlikte bu yeni kontrol mekanizmasını ve çalışma modelini denemeye değer buluyor.

Post image Framing Britney Spears: Spears'ın Hayatını Odağa Alan Belgesel https://www.biography.com/
Framing Britney Spears: Spears'ın Hayatını Odağa Alan Belgesel

SİNEMA & TV

Calendar 26 Oca, 2021

#FreeBritney akımına konu olan hukuki kısıtlamalar, Hit me Baby One More Time günlerinden 2007 krizine vebol play-back’li konserlerine zorlu iş ve aile ilişkileriyle yıllardır çok konuşulan Britney Spears’ın hayatını anlatacak bir belgesel geliyor: Framing Britney Spears.

21. yüzyılın en popüler müzik ikonlarından biri olan Britney Spears çeşitli sıkıntıların ardından kariyerini...

#FreeBritney akımına konu olan hukuki kısıtlamalar, Hit me Baby One More Time günlerinden 2007 krizine vebol play-back’li konserlerine zorlu iş ve aile ilişkileriyle yıllardır çok konuşulan Britney Spears’ın hayatını anlatacak bir belgesel geliyor: Framing Britney Spears.

21. yüzyılın en popüler müzik ikonlarından biri olan Britney Spears çeşitli sıkıntıların ardından kariyerini yeniden canlandırmaya çalışıyorsa da bütün haklarını elinde bulunduran babası yüzünden bu girişimleri bir sonuç alabilmiş değil. Sosyal medyada ve müzik basınında kendine yer bulan #FreeBritney hareketine daha da dikkat çekeceği düşünülen belgesel, FX ve Hulu ortak yapımıyla 5 Şubat’ta izleyici ile buluşacak. Belgesele ait kısa tanıtım videosunu ise buradan izleyebilirsiniz.

Post image İki Yeni Biyografik Belgesel: İlhan - Göngör Mimaroğlu ve Genco Erkal
İki Yeni Biyografik Belgesel: İlhan - Göngör Mimaroğlu ve Genco Erkal

SİNEMA & TV

Calendar 25 Oca, 2021

Biyografik kitaplar ve filmlerden keyif alanların ilgisini çekecek, iki sanatçı isme ait belgeseller yolda. 

60’lı yıllarda Türkiye’den ABD’ye göç eden efsanevi elektronik müzik bestecisi İlhan Mimaroğlu ile hayat arkadaşı Güngör Mimaroğlu’nun hikâyesini anlatan “Mimaroğlu” isimli belgeselin yönetmen koltuğunda Serdar Kökçeoğlu oturuyor. Artful Living‘in haberine göre Dünya prömiyerini...

Biyografik kitaplar ve filmlerden keyif alanların ilgisini çekecek, iki sanatçı isme ait belgeseller yolda. 

60’lı yıllarda Türkiye’den ABD’ye göç eden efsanevi elektronik müzik bestecisi İlhan Mimaroğlu ile hayat arkadaşı Güngör Mimaroğlu’nun hikâyesini anlatan “Mimaroğlu” isimli belgeselin yönetmen koltuğunda Serdar Kökçeoğlu oturuyor. Artful Living‘in haberine göre Dünya prömiyerini önde gelen belgesel film festivallerinden 2020 Visions du Réel’in “Burning Lights” bölümünde yapan MİMAROĞLU belgeseli 39. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması’nda Mansiyon ve 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması’nda Jüri Özel Ödülü kazandı.

Bir diğer belgesel “Genco” ise sahnede 60 yılını tamamlayan, Türk tiyatrosunun usta ismi Genco Erkal’ın kariyerini ve sanat hayatını odağına alıyor. Yalnızca Erkal’ın hayatını değil Türk tiyatrosunun da önemli ve büyük bir dönemini anı ve anekdotlarla aydınlatacak olan belgeselin yönetmenliğini Selçuk Metin üstleniyor. Senaryosunu ise Genco Erkal’ın yazmış olması belgesele az rastlanır otobiyografik bir nitelik kazandırıyor.

Post image COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu: Erişime Açıldı https://shiftdelete.net/
COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu: Erişime Açıldı

GÜNDEM

Calendar 25 Oca, 2021

Türkiye’nin aşı kampanyası sürerken, il il durumu gösteren ‘COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’ erişime açıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Türkiye’de iller bazında aşı dağılımını görebilirsiniz” diyerek duyurduğu platformda 81 ilde aşılananların sayısı görüntülenebiliyor. Sağlık çalışanları ile başlayan ve 65 yaş üstü vatandaşlarla devam eden aşılama...

Türkiye’nin aşı kampanyası sürerken, il il durumu gösteren ‘COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’ erişime açıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Türkiye’de iller bazında aşı dağılımını görebilirsiniz” diyerek duyurduğu platformda 81 ilde aşılananların sayısı görüntülenebiliyor. Sağlık çalışanları ile başlayan ve 65 yaş üstü vatandaşlarla devam eden aşılama sürecinde sitede yer alan son bilgilere göre toplam aşılama sayısı 1 milyon 300 bin seviyesinde yer alırken 237 bin ile İstanbul aşılamanın en çok yapıldığı şehir. Sitede aşılama haritası 10 dakikada bir güncelleniyor.

preloader Lütfen bekleyin...
Toplam 633 Magger. Siz de Magger olabilirsiniz! Nasıl mı?
theMagger Banner
preloader
loading
icon icon icon icon icon
warning

Adblock'unuzu Kapatmaya Ne Dersiniz?

theMagger, sponsorluk ve reklamlarla gelişen bir platform.

AdBlock'unuzu kapatarak beraber büyüdüğümüz markaların yaratıcı reklamlarını görebilir; siz de bizlere dolaylı olarak katkıda bulunabilirsiniz.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement