theMagger: Keşfedin ve Paylaşın. Nasıl mı?

Haberler

Post image Pandemi ve Moda İlişkisi: 2020 Saç Kesim Trendleri https://www.pinterest.com/
Pandemi ve Moda İlişkisi: 2020 Saç Kesim Trendleri

MODA

Calendar 11 Ağu, 2020

Pandeminin etkilerinden bahsetmek artık klişe bir hal alsa da moda ve güzellik trendleri gibi normal koşullarda gündem ile ilişkilendirmeyeceğimiz alanlarda dahi salgının etkilerini görebiliyoruz. 

Aylar süren evde kalma ritüelimiz kendimize zaman ayırmak için alan yaratıyor gibi görünse de özbakım esasen oldukça zor bir haldi. Önlemler sıkılaştırılıyor olsa da kuaföre gitmek ya da en azından eskisi kadar sık gitmek hijyen ve güvenlik açısından halen pek de iyi bir seçenek gibi görünmüyor. Durum böyleyken saç stili trendleri dahi yeni normal etrafında şekilleniyor. Ünlülerin saç stilisti Larry Sims, bakım gerektirmesi nedeniyle bu yıl çok katmanlı ya da asimetrik saç kesimlerinin rafa kalkacağını belirtiyor.

Moda çekimlerinden podyumlara sıkça görmeyi bekleyeceğimiz trendler arasında ise; saçların tamamen kazınması (!) ve dümdüz küt kesimler yer alıyor.

preloader
Post image Louvre'un Büyük Açılımı: Bütün Sanat Koleksiyonuna Online ve Ücretsiz Erişim Mümkün
Louvre'un Büyük Açılımı: Bütün Sanat Koleksiyonuna Online ve Ücretsiz Erişim Mümkün

SERGİ & MÜZE

Calendar 29 Mar, 2021

Louvre Müzesi, bütün koleksiyonunu ücretsiz  ve online olarak erişilebilir hale getirdi. 

Herkese sanat ve tarih dünyasına adım atma şansı tanıyan müzenin arşivinde 480.000 sanat eseri bulunuyor. Platformun online olarak görülebilir hale getirdiği eserler arasında II. Dünya Savaşı sırasında zarar gören ve gerçek sahiplerine teslim edilene dek Louvre’a emanet edilen eserler de bulunuyor. İslam sanatından...

Louvre Müzesi, bütün koleksiyonunu ücretsiz  ve online olarak erişilebilir hale getirdi. 

Herkese sanat ve tarih dünyasına adım atma şansı tanıyan müzenin arşivinde 480.000 sanat eseri bulunuyor. Platformun online olarak görülebilir hale getirdiği eserler arasında II. Dünya Savaşı sırasında zarar gören ve gerçek sahiplerine teslim edilene dek Louvre’a emanet edilen eserler de bulunuyor. İslam sanatından Rönesans heykellerine, Mısır sanatından, dünyanın her yerinden sanatçılara dek Louvre’un sekiz bölümü de web sitesinde ziyarete açık. Söz konusu dünyanın en büyük sanat müzelerinden biri olunca gezi planı yapabilabilmesi adına interaktif bir harita da Fransızca, İspanyolca, İngilizce ve Çince olarak sunuluyor.

Post image Museum of Making: Dünyanın İlk Fabrikası Müze Olmaya Hazırlanıyor https://studiotilt.com/
Museum of Making: Dünyanın İlk Fabrikası Müze Olmaya Hazırlanıyor

SERGİ & MÜZE

Calendar 13 Oca, 2021

Artdogİstanbul‘un haberine göre İngiltere’nin Derby şehrinde yer alan ve dünyanın ilk fabrikası olduğu ileri sürülen yapı, Museum of Making ismini taşıyacak bir müzeye dönüşmeye hazırlanıyor. 

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve 1721 tarihinde açılan fabrika binası Derby kentinin merkezinde yer alıyor. Yetkililer 300 yıllık yapının dönüştürüleceği müzenin önümüzdeki...

Artdogİstanbul‘un haberine göre İngiltere’nin Derby şehrinde yer alan ve dünyanın ilk fabrikası olduğu ileri sürülen yapı, Museum of Making ismini taşıyacak bir müzeye dönüşmeye hazırlanıyor. 

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve 1721 tarihinde açılan fabrika binası Derby kentinin merkezinde yer alıyor. Yetkililer 300 yıllık yapının dönüştürüleceği müzenin önümüzdeki ilkbahar mevsiminde açılacağını açıkladı. Museum of Making’de aralarında ipek fabrikasından kalan aletlerin de yer aldığı yaklaşık 30 bin obje halka açık olarak sergilenecek. Derby Müzeleri’nin direktörü Tony Butler projeye ilişkin olarak “Bu müze ile her genç insanın bir şeyler üretebileceğini göstermek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Post image Kulis: Bir Tiyatro Belleği: Hagop Ayvaz'ın Arşivinden Türkiye'nin Tiyatro Tarihine Yolculuk https://www.haberturk.com/
Kulis: Bir Tiyatro Belleği: Hagop Ayvaz'ın Arşivinden Türkiye'nin Tiyatro Tarihine Yolculuk

SERGİ & MÜZE

Calendar 13 Oca, 2021

Hrant Dink Vakfı öncülüğünde Türkiye Tiyatro Vakfı ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılılık işbirliğiyle hazırlanan “Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz” sergisi, 1911-2006 yılları arasında yaşamış İstanbullu tiyatro sanatçısı ve yayıncı Hagop Ayvaz’ın kişisel çabalarıyla oluşturduğu tiyatro arşivinden yola çıkarak, toplumsal bellek, kimlik ve mekân bağlamında Türkiye’nin tiyatro tarihine...

Hrant Dink Vakfı öncülüğünde Türkiye Tiyatro Vakfı ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılılık işbirliğiyle hazırlanan “Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz” sergisi, 1911-2006 yılları arasında yaşamış İstanbullu tiyatro sanatçısı ve yayıncı Hagop Ayvaz’ın kişisel çabalarıyla oluşturduğu tiyatro arşivinden yola çıkarak, toplumsal bellek, kimlik ve mekân bağlamında Türkiye’nin tiyatro tarihine odaklanıyor.

Sergiye kaynaklık eden Hagop Ayvaz arşivi, 19. yüzyılın ortalarından günümüze Osmanlı ve Türkiye tiyatrosundaki oyuncular, topluluklar ve tiyatro mekânları hakkında çok sayıda özgün içeriği barındırıyor. Üç ana bölümden oluşan sergide ilk bölüm tiyatro tutkusu ilk gençlik yıllarına dayanan Hagop Ayvaz’ın figüranlıktan yönetmenliğe, köşe yazarlığından yayıncılığa uzanan yaşamı paralelinde, İstanbul’da Ermenice tiyatro üretimi ve etkinliklerini, ikinci bölüm Ayvaz’ın 1946-1996 arasında kesintisiz olarak yayımladığı Kulis dergisinin Türkiye sınırlarını aşan etkileri, son bölüm ise Osmanlı ve Türkiye tiyatro tarihinde mihenk taşı olmuş sanatçılar, topluluklar, oyunlar ve mekânları mercek altına alıyor. Sergiyi online olarak gezmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Post image National Geographic Sergisi Photo Ark: Online Ziyarete Açıldı
National Geographic Sergisi Photo Ark: Online Ziyarete Açıldı

SERGİ & MÜZE

Calendar 11 Oca, 2021

National Geographic’in, en popüler ve en çok ziyaret edilen sergisi olma unvanını taşıyan ve şubat ayında ilk defa Türkiye’de de kapılarını açan Photo Ark sergisi, 360⁰ sanal tur ile dijital ziyarete açıldı.

Artfulliving‘in haberine göre vahşi hayatı ve yaşam alanlarını etkileyen konulara dair farkındalığı artırırken, aynı zamanda gelecek nesillere dünya üzerinde yaşayan...

National Geographic’in, en popüler ve en çok ziyaret edilen sergisi olma unvanını taşıyan ve şubat ayında ilk defa Türkiye’de de kapılarını açan Photo Ark sergisi, 360⁰ sanal tur ile dijital ziyarete açıldı.

Artfulliving‘in haberine göre vahşi hayatı ve yaşam alanlarını etkileyen konulara dair farkındalığı artırırken, aynı zamanda gelecek nesillere dünya üzerinde yaşayan türlerle ilgili en dikkat çekici fotoğraflarla bilgiler aktarmayı hedefleyen National Geographic fotoğrafçısı Joel Sartore imzasını taşıyan Photo Ark sergisi, ziyaretçilere kuşlar, balıklar, memeliler, sürüngenler, amfibi ve omurgasız hayvanlar dahil 11 binden fazla türün fotoğraflandığı büyük Photo Ark arşivinden seçilen 70’i aşkın fotoğrafı inceleme fırsatı sunuyor. Sergide ayrıca Türkiye’ye özgü endemik türler de yer alıyor. Photo Ark sergisini 360 sanal tur deneyimiyle buradan dijital olarak ziyaret edebilirsiniz.

Post image teamLab'den Yapay Orman: Vücudunuzla Düşünün ve Öğrenin https://www.designboom.com/
teamLab'den Yapay Orman: Vücudunuzla Düşünün ve Öğrenin

KÜLTÜR - SANAT

Calendar 17 Ağu, 2020

Japonya temelli sanat kolektifi teamLab, Fukuoka’da bir müzede farklı enstalasyonlardan oluşan iki sergilik bir proje yarattı; avcılık ve toplayıcılık ormanı ve atletik orman.

Projenin temeli, insanoğlunun çiftlik yaşamı ve tarımı yönettiği son 10.000 yıllık süreçten önceki altı milyon yıl boyunca avcılık ve toplayıcılık ile sürdürdüğü yaşam biçimine dayanıyor. teamLab ormanda keşfe...

Japonya temelli sanat kolektifi teamLab, Fukuoka’da bir müzede farklı enstalasyonlardan oluşan iki sergilik bir proje yarattı; avcılık ve toplayıcılık ormanı ve atletik orman.

Projenin temeli, insanoğlunun çiftlik yaşamı ve tarımı yönettiği son 10.000 yıllık süreçten önceki altı milyon yıl boyunca avcılık ve toplayıcılık ile sürdürdüğü yaşam biçimine dayanıyor. teamLab ormanda keşfe çıkmanın, avcılık ve toplayıcılığın beyin gelişimimiz için önemli, çalışma ve öğrenme adına da iyi bir yöntem olduğunu düşünüyor. Günümüzde eğitim kurumlarının temelini oluşturan, küçük bir fiziksel alanda hapsolma, okuma ve ezberleme ile öğrenmeye çalışmanın ise ideal yöntem olmadığına inanıyor.

Böylece yaratılan sanal orman benzeri alanlardan avcılık ve yaratıcılık ormanı katılımcıların doğada olduğu gibi bitki ve hayvan toplamalarını ve ilgi alanları üzerinden öğrenmelerini sağlarken atletik orman, kişileri vücutlarını da kullanarak üç boyutlu düşünmeleri için cesaretlendiriyor. Zaten projenin genel amacı da üç ya da daha çok boyutlu düşünmeyi ve öğrenmeyi harekete geçirmek.

Post image Begin Again: Irksal Eşitsizlik ile Savaşan Bir Sanal Sanat Projesi
Begin Again: Irksal Eşitsizlik ile Savaşan Bir Sanal Sanat Projesi

KÜLTÜR - SANAT

Calendar 14 Ağu, 2020

Gut Gallery tarafından kürete edilen online sergi Begin Again, 48 sanatçının işlerini içeriyor ve sergiden elde edilen gelirler Free Black University organizasyonuna aktarılıyor. 

13-17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen online serginin basın bildirisinde: ” Toplum dönüştükçe sanat dünyası da dönüşür. Biz değişimin zirvesiyiz. Yeniden başlamak için birbirimize destek olmalı, birbirimizi...

Gut Gallery tarafından kürete edilen online sergi Begin Again, 48 sanatçının işlerini içeriyor ve sergiden elde edilen gelirler Free Black University organizasyonuna aktarılıyor. 

13-17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen online serginin basın bildirisinde: ” Toplum dönüştükçe sanat dünyası da dönüşür. Biz değişimin zirvesiyiz. Yeniden başlamak için birbirimize destek olmalı, birbirimizi dinlemeli, birlikte çalışmalı ve kolektif olarak değişmeliyiz.” ifadeleri yer alıyor. Seride yer alan eserlerin tamamı satın alınabiliyor. Elde edilen gelirlerin paylaşımı ise sanatçılar için %50, The Free Black University organizasyonu için %45 ve sergiyi düzenleyen Gut Gallery için %5 şeklinde gerçekleşecek. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Post image Sanatçı Petrit Halilaj, Devasa Çiçek Enstalasyonları ile Mekanları Güzelleştiriyor https://www.designboom.com/
Sanatçı Petrit Halilaj, Devasa Çiçek Enstalasyonları ile Mekanları Güzelleştiriyor

SERGİ & MÜZE

Calendar 30 Tem, 2020

Sanatçı Petrit Halilaj ilk solo sergisinde Madrid’de bulunan Palacio de Cristal’i devasa çiçeklerle doldurdu. 

Sanatçının Museo Reina Sofía tarafından düzenlenen sergisinde ev, ulus, sergi, kültürel kimlik gibi pek çok temayı yansıtan pek çok element kullanıldı. Partneri sanatçı Alvaro Urbano ile birlikte çeşitli enstalasyonlar hazırlayan Halilaj, devasa çiçekleri hazırlamak için çelik çerçeveler ve...

Sanatçı Petrit Halilaj ilk solo sergisinde Madrid’de bulunan Palacio de Cristal’i devasa çiçeklerle doldurdu. 

Sanatçının Museo Reina Sofía tarafından düzenlenen sergisinde ev, ulus, sergi, kültürel kimlik gibi pek çok temayı yansıtan pek çok element kullanıldı. Partneri sanatçı Alvaro Urbano ile birlikte çeşitli enstalasyonlar hazırlayan Halilaj, devasa çiçekleri hazırlamak için çelik çerçeveler ve renkli kanvas kumaşlardan yararlandı. Kiraz çiçeği, karanfil, nilüfer gibi çiçek formlarının tercih edilmesinde ise çiftin kişisel geçmişinden ilham alındı. Halilaj ise sergisini anlatırken: “Palacio de Cristal’ı sevginin bir kutlandığı bir yere dönüştürmek istedim.” ifadelerini kullandı.

Post image Sakıp Sabancı Müzesi Eski Sergilerini Dijital Alanda Sanatseverlerle Buluşturmaya Joan Miró ile Devam Ediyor https://www.sakipsabancimuzesi.org/
Sakıp Sabancı Müzesi Eski Sergilerini Dijital Alanda Sanatseverlerle Buluşturmaya Joan Miró ile Devam Ediyor

SERGİ & MÜZE

Calendar 23 Tem, 2020

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) bir süredir eski yıllara ait sergilerini online olarak yeniden sanatseverlerle buluşturuyordu. SSM, şimdi de bu paylaşımlara “Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” sergisi ile devam ediyor. 

Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar serisinde sanatçının olgunluk dönemi eserler merkeze alınıyor e sergi sanatçının v Akdeniz coğrafyası ve Akdeniz insanına dair...

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) bir süredir eski yıllara ait sergilerini online olarak yeniden sanatseverlerle buluşturuyordu. SSM, şimdi de bu paylaşımlara “Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” sergisi ile devam ediyor. 

Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar serisinde sanatçının olgunluk dönemi eserler merkeze alınıyor e sergi sanatçının v Akdeniz coğrafyası ve Akdeniz insanına dair gözlemlerini içeriyor. İzleyicilere sesli rehberin de eşlik ettiği sergide Miró’nun kadın, kuş ve yıldız temalarına yoğunlaşan; resim, baskı, heykel ve seramik türlerinde ürettiği 125 eseri yer alıyor. Çevrimiçi sergiye buradan ulaşabilirsiniz.

Post image Ghibli Museum’u Sanal Bir Turla Keşfedebilirsiniz https://www.artfulliving.com.tr/
Ghibli Museum’u Sanal Bir Turla Keşfedebilirsiniz

SERGİ & MÜZE

Calendar 03 Tem, 2020

Hayao Miyazaki ve Studio Ghibli işlerini içeren ve dünyanın en çok merak edilen müzelerinden biri olan Tokyo’daki Ghibli Museum’u artık sanal bir tur aracılığıyla gezmek mümkün. 

Hayao Miyazaki’nin kendisi tarafından tasarlanan müzenin belirli bölümlerine erişilebilen sanal turu YouTube kanalı aracılığıyla kolaylıkla izlemek mümkün. Turda çeşitli animasyonlara ait çizim, illüstrasyon...

Hayao Miyazaki ve Studio Ghibli işlerini içeren ve dünyanın en çok merak edilen müzelerinden biri olan Tokyo’daki Ghibli Museum’u artık sanal bir tur aracılığıyla gezmek mümkün. 

Hayao Miyazaki’nin kendisi tarafından tasarlanan müzenin belirli bölümlerine erişilebilen sanal turu YouTube kanalı aracılığıyla kolaylıkla izlemek mümkün. Turda çeşitli animasyonlara ait çizim, illüstrasyon ve görselleri içeren müze, şimdi evlerine kapanan sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Sadece Ghibli Museum’a özel olarak tasarlanan animasyonlardan örneklerin de sunulduğu müzenin sloganı ise; “Haydi yolumuzu birlikte kaybedelim”.

Post image Performistanbul Sunduğu PLAYING UP İsimli Oyunla Katılımcılara Canlı Sanat Deneyimi Yaşatıyor http://performistanbul.org/
Performistanbul Sunduğu PLAYING UP İsimli Oyunla Katılımcılara Canlı Sanat Deneyimi Yaşatıyor

SERGİ & MÜZE

Calendar 02 Tem, 2020

Performistanbul, Canlı Sanat Araştırma Alanı’nın (PCSAA’nın) arşivinde bulunan LADA’nın (Live Art Development Agency) PLAYING UP çevrimiçi Canlı Sanat Oyunu Virtual Play In’i Türkçe’ye çevirdi.

PLAYING UP’ta Performistanbul sanatçılarının gerçekleştirdikleri performanslardan yola çıkılarak tasarlanan oyunlar bulunuyor. Proje kapsamında sunulan on özel oyunda izleyiciler...

Performistanbul, Canlı Sanat Araştırma Alanı’nın (PCSAA’nın) arşivinde bulunan LADA’nın (Live Art Development Agency) PLAYING UP çevrimiçi Canlı Sanat Oyunu Virtual Play In’i Türkçe’ye çevirdi.

PLAYING UP’ta Performistanbul sanatçılarının gerçekleştirdikleri performanslardan yola çıkılarak tasarlanan oyunlar bulunuyor. Proje kapsamında sunulan on özel oyunda izleyiciler kendilerine sunulan kartlarla hikâyeye dâhil oluyor ve performansın nasıl şekilleneceği konusunda söz sahibi oluyor. Böylece Canlı Sanat Oyunu ile izleyiciler farklı sanatsal pratikleri keşfetmeye ve basitleştirilmiş eylemleri kendi bedenleri üzerinden deneyimlemeye davet ediliyor. Oyunu deneyimlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

preloader Lütfen bekleyin...
Toplam 664 Magger. Siz de Magger olabilirsiniz! Nasıl mı?
preloader
loading
icon icon icon icon icon
warning

Adblock'unuzu Kapatmaya Ne Dersiniz?

theMagger, sponsorluk ve reklamlarla gelişen bir platform.

AdBlock'unuzu kapatarak beraber büyüdüğümüz markaların yaratıcı reklamlarını görebilir; siz de bizlere dolaylı olarak katkıda bulunabilirsiniz.