theMagger: Keşfedin ve Paylaşın. Nasıl mı?
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Haberler

Post image Pandemi ve Moda İlişkisi: 2020 Saç Kesim Trendleri https://www.pinterest.com/
Pandemi ve Moda İlişkisi: 2020 Saç Kesim Trendleri

MODA

Calendar 11 Ağu, 2020

Pandeminin etkilerinden bahsetmek artık klişe bir hal alsa da moda ve güzellik trendleri gibi normal koşullarda gündem ile ilişkilendirmeyeceğimiz alanlarda dahi salgının etkilerini görebiliyoruz. 

Aylar süren evde kalma ritüelimiz kendimize zaman ayırmak için alan yaratıyor gibi görünse de özbakım esasen oldukça zor bir haldi. Önlemler sıkılaştırılıyor olsa da kuaföre gitmek ya da en azından eskisi kadar sık gitmek hijyen ve güvenlik açısından halen pek de iyi bir seçenek gibi görünmüyor. Durum böyleyken saç stili trendleri dahi yeni normal etrafında şekilleniyor. Ünlülerin saç stilisti Larry Sims, bakım gerektirmesi nedeniyle bu yıl çok katmanlı ya da asimetrik saç kesimlerinin rafa kalkacağını belirtiyor.

Moda çekimlerinden podyumlara sıkça görmeyi bekleyeceğimiz trendler arasında ise; saçların tamamen kazınması (!) ve dümdüz küt kesimler yer alıyor.

preloader
Post image 2021 Gıda Trendleri: Değişen Yeme Alışkanlıklarımız Neler Getiriyor? https://gastereamag.com/
2021 Gıda Trendleri: Değişen Yeme Alışkanlıklarımız Neler Getiriyor?

YEME - İÇME

Calendar 18 Oca, 2021

Sağlıklı beslenmeden, daha az şeker, daha az paketli gıda ya da daha et tüketmeye çalışanlara tüm dünyada yeme alışkanlıkları son birkaç yıldır hızla değişiyordu. Buna bir da pandemi eklenince besin içerikleri ve üreticileri konusunda daha duyarlı davranmak, evde yemek yapmanın önemi gibi pek çok konu eklendi. 

Atlattığımız 2020 yılının da etkilerini göz önünde...

Sağlıklı beslenmeden, daha az şeker, daha az paketli gıda ya da daha et tüketmeye çalışanlara tüm dünyada yeme alışkanlıkları son birkaç yıldır hızla değişiyordu. Buna bir da pandemi eklenince besin içerikleri ve üreticileri konusunda daha duyarlı davranmak, evde yemek yapmanın önemi gibi pek çok konu eklendi. 

Atlattığımız 2020 yılının da etkilerini göz önünde bulunduran Gastereamag‘ın 2021 gıda trendlerine ilişkin tahminleri ise şu şekilde:

-İklim kriziyle mücadelede plastiklerin yanında üretilen gıdanın karbon ayak izi, su ve diğer kaynakları tüketimi çok daha önemli hale gelecek. Et tüketimi gittikçe azalırken, bitki temelli diyetler önem kazanacak; belki de zorunlu hale gelecek. Fazla su tüketilerek üretilen ve mevsiminde satılmayan avokado gibi ürünlerin tüketimi de gittikçe azalacak.

-Habanero, jalopeno, isot, cin biberi ve aklınıza gelebilecek farklı bir biberin acısı 2021’de bolca kullanılanlar arasında yer alacak. Acılı çorba, acılı kebaptan sonra, acı biber reçeli, acılı ayva marmelatı, acılı erik pek çok butik üreticinin elinden çıkıp 2021 boyunca sofralarımızda olacak.

-Rus usulü, Alman tarzı, Japon gibi ya da yerli; nasıl olursa olsun turşu kurma alışkanlığı artacak. . Lahana, kornişon, havuç, biber gibi bilinen ve sıkça kullanılan malzemelerin yanında yumurta, zencefil, mandalina gibi malzemeler de kullanılacak.

-Artık şefler pandemi öncesinde olduğu gibi gizemli ve ulaşılmaz olmayacak. Instagram’da, YouTube’da, Udemy’de ya da başka bir mecrada kimi zaman eğlenmek, kimi zaman da öğrenmek için şeflerle vakit geçireceğiz

-Restoranlarını kapatmak zorunda kalan şeflere diğer şefler ve restoran sahipleri 2021 yılı boyunca sahip çıkacak. Şefler emeklerini, bilgilerini ve zamanlarını aynı mutfak içerisinde paylaşacak.

-Salgının kontrol altına alınıp yasakların kalkması halinde hedonizm yükselecek ve tüketim de artacak.

-Pandemi sürecinde yemek yapmaya dair pek çok şey öğrenen ve denemeler yapma şansı bulanlar kendi yemek kitaplarını çıkarma isteğiyle dijital olarak kitap basma şansı tanıyan Amazon gibi kaynaklar üzerinden harekete geçecek.

Post image Türk Kahvesi Günü: Türk Kahvesiseverler 5 Aralık'ta Online Olarak Buluşuyor https://unsplash.com/@takenori1986
Türk Kahvesi Günü: Türk Kahvesiseverler 5 Aralık'ta Online Olarak Buluşuyor

GASTRONOMİ

Calendar 03 Ara, 2020

5 Aralık tarihinin özelliği Türk kahvesinin UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası kabul edilmesinin yıl dönümü olması. Bu güne özel olarak organize edilen online sohbetlerde de Türk kahvesinin tarihi, Türk kahvesi kültürünün yaşatılması ve Türk kahvesinin dünyaya tanıtılmasına ilişkin çabalar ve atılması gereken adımlar konuşulacak ve Türk kahvesine ilişkin inovatif yaklaşımlar...

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği, Arçelik ve Hybrid 5 Aralık Türk Kahvesi Günü’nün kutlanması için online bir buluşma düzenliyor. 

5 Aralık tarihinin özelliği Türk kahvesinin UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası kabul edilmesinin yıl dönümü olması. Bu güne özel olarak organize edilen online sohbetlerde de Türk kahvesinin tarihi, Türk kahvesi kültürünün yaşatılması ve Türk kahvesinin dünyaya tanıtılmasına ilişkin çabalar ve atılması gereken adımlar konuşulacak ve Türk kahvesine ilişkin inovatif yaklaşımlar paylaşılacak. Konuşmacılar arasında ise Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Serim, Gastronomi Yazarı Cenk Girginol, Prof. Dr. Hamdi Akan ve Osman Serim gibi isimler yer alıyor.

Post image İtalyan Mutfağı Haftası: Zoom Üzerinden Webinarlar Gerçekleştirilecek https://unsplash.com/@foodiesfeed
İtalyan Mutfağı Haftası: Zoom Üzerinden Webinarlar Gerçekleştirilecek

GASTRONOMİ

Calendar 23 Kas, 2020

Gastereamag’ın haberine göre Türkiye’de İtalyan Kültür Merkezi, İtalyan Ticaret Odası, İtalya Büyükelçiliği ile İstanbul ve İzmir İtalya Konsoloslukları tarafından desteklenen İtalyan Mutfağı Haftası, bu kez Covid-19 önlemleri kapsamında Zoom üzerinden gerçekleştirilecek bir dizi webinar, kısa film gösterimi ve masterclass’tan oluşuyor. İtalyan Mutfağı Haftası’na dair tüm programı görmek ve Zoom...

Dünyada ‘İtalyan Mutfağı Haftası’ (Settimana Della Cucina Italiana nel Mondo) etkinlikler serisinin beşincisi 23-27 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Gastereamag’ın haberine göre Türkiye’de İtalyan Kültür Merkezi, İtalyan Ticaret Odası, İtalya Büyükelçiliği ile İstanbul ve İzmir İtalya Konsoloslukları tarafından desteklenen İtalyan Mutfağı Haftası, bu kez Covid-19 önlemleri kapsamında Zoom üzerinden gerçekleştirilecek bir dizi webinar, kısa film gösterimi ve masterclass’tan oluşuyor. İtalyan Mutfağı Haftası’na dair tüm programı görmek ve Zoom üzerinden yapılacak etkinliklere katılmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Post image Covid-19 Tatlısı: Black Madonna İsimli Kafe Virüse Benzeyen Bir Tatlı Sunuyor https://www.gettyimages.com/
Covid-19 Tatlısı: Black Madonna İsimli Kafe Virüse Benzeyen Bir Tatlı Sunuyor

GASTRONOMİ

Calendar 20 Kas, 2020

Eğer Covid-19 hakkında konuşmaya, haber ve makaleler okumaya, endişelenmeye doyamadım diyorsanız Prag’da yer alan Black Madonna isimli kafede görsel ilhamını ünlü virüsten alan tatlıyı yiyebilirsiniz. 

‘Virüs’ adlı bu tatlı, çikolata kaplı kekin içinde Antep fıstığı ve ahududu dolgusu bulunuyor; dış kısmı ise beyaz çikolata ve kurutulmuş ahudududan oluşmuş süslemelerle virüsün...

Eğer Covid-19 hakkında konuşmaya, haber ve makaleler okumaya, endişelenmeye doyamadım diyorsanız Prag’da yer alan Black Madonna isimli kafede görsel ilhamını ünlü virüsten alan tatlıyı yiyebilirsiniz. 

‘Virüs’ adlı bu tatlı, çikolata kaplı kekin içinde Antep fıstığı ve ahududu dolgusu bulunuyor; dış kısmı ise beyaz çikolata ve kurutulmuş ahudududan oluşmuş süslemelerle virüsün mikroskop altındaki görüntüsünü andırıyor. Tatlının yaratıcısı Olga Budnik de zaten tatlıyı virüsün internetteki fotoğraflarının görmesinin ardından tasarlamış. Bu ilginç tatlı o denli ilgi görüyor ki üç veya daha fazla kişiden oluşan grupların tatlıyı deneyebilmek için önceden rezervasyon yaptırmış olmaları gerekiyor.

Post image MeliBio: Arılar Olmadan Bal Üreten Şirket https://www.fooddive.com/
MeliBio: Arılar Olmadan Bal Üreten Şirket

GASTRONOMİ

Calendar 18 Kas, 2020

İnsanlar için daha iyi. Arılar için daha iyi” sloganı ile yola çıkan, Kaliforniya’da kurulan MeliBio adlı girişim, laboratuvarda, arılar olmadan bal üretiyor. 

Hayvansal olmayan et ve sütün üretilebildiğini fark eden, şirket CEO’su Darko Mandich, arılar olmadan bal yapmanın yollarını arıyor ve biyoloji, bitki bilimi ve diğer alanlardan farklı yaklaşımları test ettikleri laboratuvarda Melbio...

İnsanlar için daha iyi. Arılar için daha iyi” sloganı ile yola çıkan, Kaliforniya’da kurulan MeliBio adlı girişim, laboratuvarda, arılar olmadan bal üretiyor. 

Hayvansal olmayan et ve sütün üretilebildiğini fark eden, şirket CEO’su Darko Mandich, arılar olmadan bal yapmanın yollarını arıyor ve biyoloji, bitki bilimi ve diğer alanlardan farklı yaklaşımları test ettikleri laboratuvarda Melbio bal üretimine başlıyor. Şirketin ürettiği bal şimdiden 15 şirket tarafından kullanılıyor ve 2021 yılının üçüncü çeyreğinde raflarda olmaya hazırlanıyor. Arısız bal ile ilgili merak edilen lezzet sorusunun yanıtı ise aralarında büyük bir fark olmadığı. Zira yakın tarihli bir kör tadım testinde ise, katılımcıların laboratuvarda üretilen balı geleneksel baldan ayırt edemediklerini belirtiliyor.

Post image OREOiD: Kişiye Özel Hazırlaann Oreolar https://adage.com/
OREOiD: Kişiye Özel Hazırlaann Oreolar

TASARIM

Calendar 13 Kas, 2020

Oreo ilk kez kişiselleştirilmiş bisküvi siparişi vermeye olanak tanıyor. 

OREOiD ismi verilen online deneyim sayesinde kişiler krema rengi, bisküvi rengi, süslemeler gibi konularda diledikleri tercihleri yapabiliyor hatta bisküvilerin üzerine resim bastırabiliyor ya da mesajlar bırakabiliyorlar. Siyah ve beyaz kutularda sunulan oreolar için yalnızca kremada tercih yap ya da her şeyi kişiselleştir seçenekleri bulunuyor ve...

Oreo ilk kez kişiselleştirilmiş bisküvi siparişi vermeye olanak tanıyor. 

OREOiD ismi verilen online deneyim sayesinde kişiler krema rengi, bisküvi rengi, süslemeler gibi konularda diledikleri tercihleri yapabiliyor hatta bisküvilerin üzerine resim bastırabiliyor ya da mesajlar bırakabiliyorlar. Siyah ve beyaz kutularda sunulan oreolar için yalnızca kremada tercih yap ya da her şeyi kişiselleştir seçenekleri bulunuyor ve gökkuşağı renklerinin tamamında kremalar seçmek mümkün. Markanın “Stay Playful” kampanyası kapsamında doğan uygulama temel olarak Christmas ve tatiller sezonu için düşünülmüş olsa da bunlardan sonra durdurulacağına ilişkin bir bilgi de verilmiş değil.

Post image Burger Buddy: Burger Yemenin Temiz Bir Yolu https://www.trendhunter.com/
Burger Buddy: Burger Yemenin Temiz Bir Yolu

TASARIM

Calendar 23 Eki, 2020

Eğer titiz bir ebeveynle büyüdüyseniz hamburger yerken yağlanan eller, akan ketçap ya da aradan kayıp giden malzemeler mutlaka başınıza der olmuştur.

Burger Buddy, hem daha temiz bir hamburger yeme deneyimi yaratmak hem de yerken tüm malzemeleri bir arada tutmak için tasarlanmış silikon bir burger tutacağı. Ayrıca dağılmayı engellediği için burgeri tek elle tutabilmek de mümkün. Yemekle teması uygun...

Eğer titiz bir ebeveynle büyüdüyseniz hamburger yerken yağlanan eller, akan ketçap ya da aradan kayıp giden malzemeler mutlaka başınıza der olmuştur.

Burger Buddy, hem daha temiz bir hamburger yeme deneyimi yaratmak hem de yerken tüm malzemeleri bir arada tutmak için tasarlanmış silikon bir burger tutacağı. Ayrıca dağılmayı engellediği için burgeri tek elle tutabilmek de mümkün. Yemekle teması uygun malzemelerden yapılmış olan Burger Buddy’i bulaşık makinesinde yıkamak mümkün. Tasarımın bir diğer özelliği ise hijyen konusunda ekstra titiz olduğumuz bu dönemde ellerimizin yiyeceğimizle direkt temasını mümkün olan en düşük seviyeye indiriyor olması. Burger ve el arasındaki ekstra bu katman sayesinde mikropların ağız bölgesi ile temasının azaltılması ve kişinin yüzüne dokunmasının da engellenmesi hedefleniyor.

Post image Hot Cocoa Bomb: TikTok'tan Bir Kış İçeceği Trendi https://www.prezzybox.com/
Hot Cocoa Bomb: TikTok'tan Bir Kış İçeceği Trendi

GASTRONOMİ

Calendar 19 Eki, 2020

Dalgona kahvesinden sonra yeni bir içecek trendi tine TikTok üzerinden doğdu ve henüz havalar çok da soğumamışken yayılmaya başladı bile. 

İnternetin yeni takıntısı sıcak çikolata bombaları Noel temalı kış filmlerini izlerken harika bir partner olan sıcak çikolatanın biraz daha farklı yorumlanışı aslında. Eğer üzerine sos döküldüğünde içindeki malzemeyi ortaya çıkaran diğer tatlıları...

Dalgona kahvesinden sonra yeni bir içecek trendi tine TikTok üzerinden doğdu ve henüz havalar çok da soğumamışken yayılmaya başladı bile. 

İnternetin yeni takıntısı sıcak çikolata bombaları Noel temalı kış filmlerini izlerken harika bir partner olan sıcak çikolatanın biraz daha farklı yorumlanışı aslında. Eğer üzerine sos döküldüğünde içindeki malzemeyi ortaya çıkaran diğer tatlıları daha önce gördünüzse sizi çok da şaşırtmayacak olan bu trendin olmazsa olmazları arasında mini marshmellowlar yer alıyor. Evde yapmak içinse eritebileceğiniz bir çikolata ve yuvarlak kalıplar yeterli. Yuvarlak kalıplarda donduğunuz ve içerisine mini marshmellowlar ve bisküvi parçaları yerleştirip üstünü kapattığınız çikolatanıza sıcak süt dökerek siz de kendi “hot cocoa bomb“ınızı yapabilirsiniz.

Post image Sürdürülebilir Bir Paket Tasarımı: Yenebilir Ramen Paketler https://coolhunting.com/
Sürdürülebilir Bir Paket Tasarımı: Yenebilir Ramen Paketler

YEME - İÇME

Calendar 29 Eyl, 2020

Sürdürülebilir yaşamın önemine ilişkin farkındalığımız arttıkça tek kullanımlık kahve bardaklarından plastik ambalajlara uzun süredir hayatımızın içinde yer alan bazı ritüeller hepimizi rahatsız etmeye başladı. Cam kaplar kullanmak, kahvemizi yanımızda taşıdığımız bardakta istemek, plastik torbalardan uzaklaşmak gibi yeni ritüeller hayatımıza yerleşti. 

Sürdürülebilir yaşamın önemine ilişkin farkındalığımız arttıkça tek kullanımlık kahve bardaklarından plastik ambalajlara uzun süredir hayatımızın içinde yer alan bazı ritüeller hepimizi rahatsız etmeye başladı. Cam kaplar kullanmak, kahvemizi yanımızda taşıdığımız bardakta istemek, plastik torbalardan uzaklaşmak gibi yeni ritüeller hayatımıza yerleşti. 

Bununla birlikte marketlerden aldığımız, özellikle de hemen tüketilebilir nitelikteki (sandviç, hazır kekler, kolay pişirilebilir ramen makarna ve çorbalar vb.) pek çok besin halen tek kullanımlık ambalajlar içerisinde geliyor. Durum böyleyken “10 dakikanın altında bir sürede pişirilmesi ve tüketilmesi planlanan besinlerin doğada çözünmesi yıllar sürecek ambalajlarda servis edilmesinin iki yüzlülüğü” kendisini rahatsız eden tasarımcı Holly Grounds doğa dostu ramen paketleri geliştirdi. Patates nişastası, gliserin ve su kullanarak üretilen bu paketler ramenin ısıtılması sırasında çözünerek yok oluyor ve bu sırada ramene bir çeşni katmış oluyor.

Post image Božidar Zorjan: Dünyanın En iyi Turuncu Şarabının Üreticisi https://gastereamag.com/
Božidar Zorjan: Dünyanın En iyi Turuncu Şarabının Üreticisi

GASTRONOMİ

Calendar 28 Eyl, 2020

Turuncu şarap, kehribar şarap ya da pek çok şarap üreticisinin deyişiyle kabuk temaslı şaraplar aslen kırmızı şarap yöntemleriyle üretilen beyaz şaraplar. Božidar Zorjan ise Decanter dergisi tarafından bu sene dünyanın en iyi turuncu şarabı seçilen 2016 Muscat Ottonel Dolium’un arkasındaki, saçmalıksız-kükürtsüz şarapların üreticisi.

Gastereamag’in haberine göre...

Turuncu şarap, kehribar şarap ya da pek çok şarap üreticisinin deyişiyle kabuk temaslı şaraplar aslen kırmızı şarap yöntemleriyle üretilen beyaz şaraplar. Božidar Zorjan ise Decanter dergisi tarafından bu sene dünyanın en iyi turuncu şarabı seçilen 2016 Muscat Ottonel Dolium’un arkasındaki, saçmalıksız-kükürtsüz şarapların üreticisi.

Gastereamag’in haberine göre Zorjan’ın biyodinamik şarapları Orta Avrupa’nın en gözde ihracatlarından biri. Yalnızca dört hektarla sınırlı bağlarda asmalar Slovenya Steiermark’daki kadim Pohorje ormanının kıyısında magmatik kayaçlar üzerinde yetiştiriliyor. Çalışma prensipleri ise tamamen sabır, özen ve inanış üzerine kurulu. Öyle ki, var olan enerjileri bozmamak adına mahzeninde cep telefonlarına dahi izin verilmiyor. Markanın çeşitli sembolleri barındıran etiketin arkasında ise üzeri çizilmiş ufak bir cep telefonu resmi bulunuyor. Bu tercih de Zorjan’ın “Fotoğraf yasaktır. Şarap içmek içindir, başkalarını etkilemek için değil. En azından bu şekilde değil.” anlayışının bir yansıması.

preloader Lütfen bekleyin...
Toplam 623 Magger. Siz de Magger olabilirsiniz! Nasıl mı?
theMagger Banner
Advertisement
preloader
loading
icon icon icon icon icon
warning

Adblock'unuzu Kapatmaya Ne Dersiniz?

theMagger, sponsorluk ve reklamlarla gelişen bir platform.

AdBlock'unuzu kapatarak beraber büyüdüğümüz markaların yaratıcı reklamlarını görebilir; siz de bizlere dolaylı olarak katkıda bulunabilirsiniz.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement