theMagger: Keşfedin ve Paylaşın. Nasıl mı?
Advertisement

Haberler

Post image 2021 Teknoloji Raporu: Softtech'ten Teknolojide Yıllara Göre Öngörüler https://www.karel.com.tr/
2021 Teknoloji Raporu: Softtech'ten Teknolojide Yıllara Göre Öngörüler

TEKNOLOJİ

Calendar 16 Şub, 2021

Softtech, gelecek yıllarda teknoloji adına beklenen trendleri  “Teknolojilerin Geleceği”, “Finansal Teknolojiler”, “Sektörler, Dijitalleşme ve İnsan”, “Girişimcilik ve Ekosistem” başlıkları altında mercek altına aldığı “2021 Teknoloji Raporu”nu yayımlandı.

Webrazzi‘nin haberine göre raporda yer alan, öne çıkan konular yıllara göre şu şekilde ayrılıyor.

2020 ila 2023 yılları arasında: 5G, uç yapay zeka, sesli asistan, sanal çalışma alanları, uzaktan çalışma, izleme teknolojileri, anında nokta atışı teslimat, sürdürülebilirlik ve çevre

2023-2028 yılları arasında: yapay zeka iş arkadaşları, dijital göçebeler ve otonom araçlar

2028 ila 2036 yılları arasında: akıllı şehirler, dijital iş hayatı, kuantum yapay zeka

2036 ila 2080 yılları arasında: yapay şirket, insansı yapay zeka, dijital gerçeklik, artırılmış insan ve insan ömrü

Raporda, yakın geleceğe ilişkin olarak öne çıkan diğer konular arasında ise 2025 yılında iş dünyasında çalışan insan ve robot sayısının eşitlenmesi ve onların iş yaşamına dahiliyeti ile 85 milyon iş ortadan kalkarken 97 milyon yeni iş ortaya çıkacak olması, toplam istihdamın yüzde 50’sinin evden çalışması var.

preloader
Post image The Rise and Fall Of Victoria’s Secret: Ünlü Markanın Sırlarını Aydınlatacak Belgesel
The Rise and Fall Of Victoria’s Secret: Ünlü Markanın Sırlarını Aydınlatacak Belgesel

MODA

Calendar 26 Şub, 2021

Rihanna’nın Savage x Fenty’si gibi dahiliyet konusunda daha başarılı markaların gölgesinde kalmadan önce her yılbaşında pek çok kişiyi ekrana kitleyen Victoria’s Secret defileleri 2019’da iptal olmuştu. 

Markanın sahibi L Brands’in, Victoria’s Secret’ın %55’ini Sycamore Partners’a satma kararı 2020 yılında çok konuşulmuş ancak bu anlaşmanın devamı gelmemişti. Hulu’da...

Rihanna’nın Savage x Fenty’si gibi dahiliyet konusunda daha başarılı markaların gölgesinde kalmadan önce her yılbaşında pek çok kişiyi ekrana kitleyen Victoria’s Secret defileleri 2019’da iptal olmuştu. 

Markanın sahibi L Brands’in, Victoria’s Secret’ın %55’ini Sycamore Partners’a satma kararı 2020 yılında çok konuşulmuş ancak bu anlaşmanın devamı gelmemişti. Hulu’da yayınlanacak üç bölümlük “The Rise and Fall Of Victoria’s Secret” (Victoria’s Secret’ın Yükselişi ve Düşüşü) başlıklı belgesel serisi gazeteci ve film yapımcısı Matt Tyrnauer’ın ellerinde markanın sırlarını aydınlatacak. Her bir defilenin, modellerin seçiminden, giyecekleri kanatların yapımına, konuk sanatçıların gösteriye dahil edilmesinden modellerin  zamanlamasına ilmek ilmek çalışılarak hazırlandığı markanın sahne arkasında yaşananlar, şirket içi yaşam ve kültür belgeselin merkezini oluşturacak. Roy Raymond tarafından 1977 yılında eşine iç giyim ürünü bulmakta zorlanması nedeniyle kurulan markanın ilk defilesi 1995’te düzenlenmişti ve büyük kitlelere ulaşmasını sağlayan (100 ülkede 1 milyar kişi) ilk reklamı 1999’da Super Bowl sırasında yayınlanmıştı.

Post image Björk'ten Bir Saatlik Playlist: 21 Yıllık Arşiv https://www.dazeddigital.com/
Björk'ten Bir Saatlik Playlist: 21 Yıllık Arşiv

MÜZİK

Calendar 26 Şub, 2021

Thom Yorke, FKA Twigs gibi isimler bir süredir Sonos Radio için bütünüyle kendi seçimlerinden oluşan playlistler kürate ediyorlar. 

Sonas Radio için playlist hazırlayan bir diğer isim ise Björk. Listesinde Jeremih, LFO, Aby Ngana Diop, Alim Qasimov, Smerz gibi “hayatını kurtaran” isimlerin bulunduğunu söyleyen sanatçı ayrıca 21 yıldır aynı laptopa sahip olduğunu ve burada yıllardır biriktirdiği...

Thom Yorke, FKA Twigs gibi isimler bir süredir Sonos Radio için bütünüyle kendi seçimlerinden oluşan playlistler kürate ediyorlar. 

Sonas Radio için playlist hazırlayan bir diğer isim ise Björk. Listesinde Jeremih, LFO, Aby Ngana Diop, Alim Qasimov, Smerz gibi “hayatını kurtaran” isimlerin bulunduğunu söyleyen sanatçı ayrıca 21 yıldır aynı laptopa sahip olduğunu ve burada yıllardır biriktirdiği ‘playlist’ler arasında gezinmesi için bir bahane doğduğuna sevindiğini belirtiyor. “21 Years Worth Of Wave Files Liquidated Into A Stream” başlıklı eklektik liste yaklaşık bir saat. Björk listenin hazırlık sürecine ilişkin olarak ayrıca: “İlk laptopumu aldığımdan beri tüm seyahatlerimde CD alışverişi, garip kaset keşifleri ve gizli dükkanlarda plak arayışları yapıyordum ve tüm bunları kütüphanemde wave dosyaları olarak biriktiriyordum. Bunları yeniden bambaşka bir formda (cloud ve stream olarak) yayınlamam zaten an meselesiydi.” ifadelerini kullanıyor. Ünlü isimlerin kendi platlistlerini paylaştıkları seri 2 Mart’ta The Chemical Brothers’ın “Radio Chemical”ı ile devam ediyor. Björk’ün listesini dinlemek içinse buraya tıklayabilirsiniz.

 

Post image Together - Up&Fit: Her Beden ve Stil İçin Uyarlanmış Taytlar
Together - Up&Fit: Her Beden ve Stil İçin Uyarlanmış Taytlar

MODA

Calendar 25 Şub, 2021

Yeme bozukluğu farkındalık haftasını geride bırakmakta olduğumuz şu günlerde artık neyse ki “şu kiloda olan, böyle görünen kadınlar tayt giymesin, şunu ya da bunu giymesin” gibi gereksiz ve kırıcı söylemleri geride bırakıyoruz. Zaten moda endüstrisinde her geçen gün değeri artan beden tarafsızlığı hareketi beraberinde pek çok umut vadeden girişimi de getiriyor....

Yeme bozukluğu farkındalık haftasını geride bırakmakta olduğumuz şu günlerde artık neyse ki “şu kiloda olan, böyle görünen kadınlar tayt giymesin, şunu ya da bunu giymesin” gibi gereksiz ve kırıcı söylemleri geride bırakıyoruz. Zaten moda endüstrisinde her geçen gün değeri artan beden tarafsızlığı hareketi beraberinde pek çok umut vadeden girişimi de getiriyor.

Bunlardan biri olan Together – Up&Fit’in tek beden ‘one size’ taytları, her beden ve stile uygun olacak şekilde tasarlanmış. Hangi bedende olursa olsun tüm kadınların içerisinde rahat ve dingin hissetmesini hedefleyen marka ince dokulu nude tonlarda bir seri tayt sunuyor. Daha detaylı bir biçimde göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Post image Tina: Tina Turner'ın Yaşamı ve Kariyerine Işık Tutacak Belgesel
Tina: Tina Turner'ın Yaşamı ve Kariyerine Işık Tutacak Belgesel

SİNEMA & TV

Calendar 25 Şub, 2021

Biyografik belgesellerin önünün ardının kesilmediği bir yılı yaşıyoruz. Bunlara eklenen bir yenisi de Tina Turner’ı odak noktasına alan Tina.

İlk kez 2018 Cannes Film Festivali’nde duyurulan belgeselde sanatçının çocukluğunda yaşanan ailevi travmalardan başlayarak kariyer gelişimine ve “Proud Mary” gibi en bilindik ve sevilen şarkılarına dek bir yolculuğa çıkılıyor. Bolca arşiv görüntüsü...

Biyografik belgesellerin önünün ardının kesilmediği bir yılı yaşıyoruz. Bunlara eklenen bir yenisi de Tina Turner’ı odak noktasına alan Tina.

İlk kez 2018 Cannes Film Festivali’nde duyurulan belgeselde sanatçının çocukluğunda yaşanan ailevi travmalardan başlayarak kariyer gelişimine ve “Proud Mary” gibi en bilindik ve sevilen şarkılarına dek bir yolculuğa çıkılıyor. Bolca arşiv görüntüsü ve röportaja yer veren belgeselin yönetmen koltuğunda Daniel Lindsay ve T.J. Martin oturuyor. Tina Turner’ın daha önce pek paylaşılmamış kayıtlarına da yer verilen yapımda  röportajları bulunan isimler arasında Angela Bassett, Oprah Winfrey ve sanatçının eşi Erwin Bach gibi isimler bulunuyor. 27 Mart HBO üzerinden yayınlanacak belgeselin ilk fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Post image Billie Eilish Stili: Bu Kez Sanatçının Kendi Koleksiyonu İle https://www.instagram.com/billieeilish/
Billie Eilish Stili: Bu Kez Sanatçının Kendi Koleksiyonu İle

MODA

Calendar 25 Şub, 2021

Billie Eilish bir süredir beklenen biyografik belgeseli The World’s a Little Blurry ile birlikte bir de yeni giyim koleksiyonu tanıtacağının duyurdu.

Oversize giysiler ve iddialı aksesuarlar ile kendine has tarzı moda dünyasında bolca konuşulan Eilish bu kez Beyonce’den Rihanna’ya pek çok kendi giyim markasını kuran sanatçının izinden giderek sweatshirtler, çoraplar, t-shirtler ve ‘sweatpant’den oluşan...

Billie Eilish bir süredir beklenen biyografik belgeseli The World’s a Little Blurry ile birlikte bir de yeni giyim koleksiyonu tanıtacağının duyurdu.

Oversize giysiler ve iddialı aksesuarlar ile kendine has tarzı moda dünyasında bolca konuşulan Eilish bu kez Beyonce’den Rihanna’ya pek çok kendi giyim markasını kuran sanatçının izinden giderek sweatshirtler, çoraplar, t-shirtler ve ‘sweatpant’den oluşan bir koleksiyon sunuyor. Instagram üzerinden yaptığı açıklamada: “Detaylara ekstra özen gösteren, özel formlar yaratmak için çok çalıştık. Fiyatların biraz daha yüksek olduğunu fark edebilirsiniz bunun nedeni giysileri daha sürdürülebilir hale getirmek için adım atmış olmamız. Benim dileğim daha kaliteli ve daha uzun süre dayanacak parçalara yatırım yaparak hepimizin tüketimi azaltması.” ifadelerini kullanan müzisyenin belgeseline ise Apple TV+’da 26 Şubat’tan itibare kavuşacağız. Billie Eilish’in yeni koleksiyonundan görünümlere göz atmak içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Post image 2021 Global Yeme-İçme Trendleri: Zihni Beslemek Temel Amaç
2021 Global Yeme-İçme Trendleri: Zihni Beslemek Temel Amaç

YEME - İÇME

Calendar 25 Şub, 2021

Mintel tarafından yayınlanan 2021 Global Yeme-İçme Trendleri raporu üç temel konu üzerine eğiliyor: zihni beslemek, “kalite”nin yeniden tanımlanması ve yiyeceklerin kişilere kendilerini özel hissetirme ve diğer insanlarla bir araya getirme gücü.

Pandemi ile birlikte en çok öne çıkan konular arasında ruh sağlığı ve iyi olma hali yer alıyor. Mintel’in tahminlerine göre inovatif yeme-içme...

Mintel tarafından yayınlanan 2021 Global Yeme-İçme Trendleri raporu üç temel konu üzerine eğiliyor: zihni beslemek, “kalite”nin yeniden tanımlanması ve yiyeceklerin kişilere kendilerini özel hissetirme ve diğer insanlarla bir araya getirme gücü.

Pandemi ile birlikte en çok öne çıkan konular arasında ruh sağlığı ve iyi olma hali yer alıyor. Mintel’in tahminlerine göre inovatif yeme-içme formülleri insanlar için beslenmenin mental ve duygusal sağlık üzerindeki etkilerini daha görünür kılacak ve  sağlıklı beslenmeye psikoloji temelli bakış ön plana çıkacak. Örneğin: ABD’li çikolata firması beş farklı çikolataları ile özel olarak eşleştirilmiş beş ritüel seti sunuyor. Setlerde çikolatanın yanı sıra üzerinde bereket ve neşe yazan doğal bitkiler ve doğal taşlar da yer alıyor. Yine tüketicilerin rahatlamalarına ve konsantre olmalarına yarayacak ürünler aradığı görülüyor. Örneğin: ‘gamer’lar için özel hazırlanmış enerji verici atıştırmalıkların bir arada olduğu setler ya da meditasyon ritüeline eşlik edecek bir kılavuzla gelen, rahatlatıcı kokuları olan içecekler ilgi çekiyor.

Post image Kippo: 'Gamer'ları Bir Araya Getirmeyi Hedefleyen 'Dating App' https://venturebeat.com/
Kippo: 'Gamer'ları Bir Araya Getirmeyi Hedefleyen 'Dating App'

TEKNOLOJİ

Calendar 24 Şub, 2021

Tinder, Bumble gibi daha çok bilinen ‘dating’ uygulamalarına şimdi de daha özel ve farklı alanlara ilgilerden yola çıkan yenileri ekleniyor. 

Bu yeni uygulamalarda biri olan Kippo’nun hedefi ise ‘gamer’ları bir araya getirmek. Yani uygulama speasifik olarak ‘gamer’lara yakınlarında ya da dünyanın herhangi bir yerindeki diğer gamerlarla tanışma, iletişim kurma, arkadaş edinme ve randevulaşma imkanı...

Tinder, Bumble gibi daha çok bilinen ‘dating’ uygulamalarına şimdi de daha özel ve farklı alanlara ilgilerden yola çıkan yenileri ekleniyor. 

Bu yeni uygulamalarda biri olan Kippo’nun hedefi ise ‘gamer’ları bir araya getirmek. Yani uygulama speasifik olarak ‘gamer’lara yakınlarında ya da dünyanın herhangi bir yerindeki diğer gamerlarla tanışma, iletişim kurma, arkadaş edinme ve randevulaşma imkanı tanıyor. Uygulamayı diğerlerinden ayıran bir diğer özelliği ise doldurması eğlenceli olan profil sistemi. Güvenlik konusuna da önem veren uygulamanın moderatörleri troll profilleri ve sahte profilleri düzenli aralıklarla ayıklıyorlar.

Post image Richard Quinn Sonbahar Kış Koleksiyonu: Tasarımları Barbie'nin Üzerinde Görüyoruz https://www.instagram.com/richardquinn/
Richard Quinn Sonbahar Kış Koleksiyonu: Tasarımları Barbie'nin Üzerinde Görüyoruz

MODA

Calendar 24 Şub, 2021

Pandeminin başlangıcından beri tasarımcılar ve dev moda markaları yeni koleksiyonlarını sunmak için yaratıcı yöntemler geliştirmeye başladılar. Kuklalar ile defile düzenleyenler, bilgisayar oyunlarını aracı edenler ve diğer farklı online girişimlerin ardından Richard Quinn de yeni koleksiyonunu ilk deneyen olması için Barbie’yi seçti.

Quinn henüz tamamını göremediğimiz...

Pandeminin başlangıcından beri tasarımcılar ve dev moda markaları yeni koleksiyonlarını sunmak için yaratıcı yöntemler geliştirmeye başladılar. Kuklalar ile defile düzenleyenler, bilgisayar oyunlarını aracı edenler ve diğer farklı online girişimlerin ardından Richard Quinn de yeni koleksiyonunu ilk deneyen olması için Barbie’yi seçti.

Quinn henüz tamamını göremediğimiz koleksiyonundaki tasarımlarının mini versiyonlarını yaratarak sunum için Barbie ile iş birliği yaptı. Quinn, Barbie için tamamen couture temalardan yararlandığı belirtilen koleksiyonundan 60’lar ilhamlı çiçek işlemeli bir elbise ve retro bir saç stili tercih etti. Orijinalinde süsleme için beyaz güller ve taşlar kullanılan elbisenin Barbie için hazırlanan versiyonunun  işlemelerinin yapımı 8 gün sürdü. Bu ilgi çekici tercihine ilişkin olarak tasarımcının kendisi ise: “Barbie her açıdan kapsayıcılığı ve güzelliği temsil ediyor ve Richard Quinn markasının esaslarını somutlaştırıyor. Bu grafik siluet, parçaya derinlik katmak için çiçeklerin parlaklık ve mat kombinasyonu ile organik bir şekilde yerleştirilmesine olanak tanıyor.” ifadelerini kullanıyor.

Post image Couch-19: Kullanışmış  Maskelerle Doldurulmuş Bir Koltuk Tasarımı https://www.dezeen.com/
Couch-19: Kullanışmış Maskelerle Doldurulmuş Bir Koltuk Tasarımı

FARKINDALIK

Calendar 24 Şub, 2021

Covid-19 ile birlikte gülük hayatımızın ortasına yerleşen maskelerin oluşturduğu atıklara ne olacağı konusu çokça tartışıldı. Öyle ki artık maskeler çeşitli tasarımlarda ana malzeme olarak kullanılmaya başlandı. Hanuel Kim’in atık maskelerden ürettiği renkli taburelerin ardından şimdi de İtalyan tasarımcı Tobia Zambotti tek kullanımlık maskeleri koltuk tasarımını doldurmak için kullanıyor. ...

Covid-19 ile birlikte gülük hayatımızın ortasına yerleşen maskelerin oluşturduğu atıklara ne olacağı konusu çokça tartışıldı. Öyle ki artık maskeler çeşitli tasarımlarda ana malzeme olarak kullanılmaya başlandı. Hanuel Kim’in atık maskelerden ürettiği renkli taburelerin ardından şimdi de İtalyan tasarımcı Tobia Zambotti tek kullanımlık maskeleri koltuk tasarımını doldurmak için kullanıyor. 

Zambotti’nin Couch-19 ismindeki tasarımında kullanılan tek kullanımlık 10.000 maske, Pergine Valsugana’daki vatandaşlar tarafından toplanmış. Saydam PVC’nin içine yerleştirilmiş mavi maskelerle yaratılan buz dağı illüzyonu ise pandeminin başından beri  her ay üretilen 129 milyar atık maskeye bir atıf. Bu atık maskelerin yüzde yetmiş beşinin arazilerde ve sulardan birikeceği ve microplastiklere ayrılması için 450 yıllık bir süreye ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor.

Post image Rheingold: Fatih Akın'ın Rapçi Xatar'ı Merkeze Alan Yeni Projesi
Rheingold: Fatih Akın'ın Rapçi Xatar'ı Merkeze Alan Yeni Projesi

SİNEMA & TV

Calendar 24 Şub, 2021

Duvara Karşı, Yaşamın Kıyısında gibi filmleriyle uluslararası ödüllerle de taçlandırılmış bir filmografiye sahip olan yönetmen Fatih Akın’ın yeni filminin merkezinde rap müzisyeni Xatar var. 

Rheingold ismindeki film, rap müzisyeni Xatar’ın 2015 yılında yayımlanan “Alles oder Nix” adlı otobiyografik kitabından uyarlanacak. Akın’ın Warner Bros. ile üçüncü işbirliği olacak film,...

Duvara Karşı, Yaşamın Kıyısında gibi filmleriyle uluslararası ödüllerle de taçlandırılmış bir filmografiye sahip olan yönetmen Fatih Akın’ın yeni filminin merkezinde rap müzisyeni Xatar var. 

Rheingold ismindeki film, rap müzisyeni Xatar’ın 2015 yılında yayımlanan “Alles oder Nix” adlı otobiyografik kitabından uyarlanacak. Akın’ın Warner Bros. ile üçüncü işbirliği olacak film, FilmLoverss’ın aktardığı habere göre, Hamburg’un Filmfoerderung Hamburg Schleswig-Holstein (FFHSH) ve Medienboard Berlin-Brandenburg (MBB) fonlarından yapım desteği alıyor. Filmin merkezinde olan  Xatar’ın isminin Kürtçe’deki kelime anlamı “tehlike” ve rapçinin yaşam öyküsü yasaklanan albümleri, 1.7 milyon euro değerinde altını çalarak hapis cezasına çarptırılması gibi beklenmedik doneler içeriyor. Xatar film projesine ilişkin olarak ise  Instagram hesabı üzerinden yaptığı duyuruda: “Altın Küre ödüllü ünlü yönetmen Fatih Akın ile birlikte hayatımı çekiyoruz. Fatih Akın’a hayranım. Onunla çalışmaktan onur duyuyorum. Çekimler yazın, geniş bir oyuncu ekibiyle gerçekleşecek.” ifadelerini kullanıyor.

preloader Lütfen bekleyin...
Toplam 648 Magger. Siz de Magger olabilirsiniz! Nasıl mı?
preloader
loading
icon icon icon icon icon
warning

Adblock'unuzu Kapatmaya Ne Dersiniz?

theMagger, sponsorluk ve reklamlarla gelişen bir platform.

AdBlock'unuzu kapatarak beraber büyüdüğümüz markaların yaratıcı reklamlarını görebilir; siz de bizlere dolaylı olarak katkıda bulunabilirsiniz.

Advertisement