Konserler, festivaller… İşte en güncel hafta sonu etkinlik önerileri…

Bu haftanın hafta sonu etkinlik önerileri:

15 – 17 Şubat Hafta Sonu Etkinlik Önerileri

Pinhani
15 Şubat @ IF Performance Hall Beşiktaş

hafta sonu etkinlik önerileri - pinhani

Yedinci stüdyo albümleri Yollar Bizi Bekler’i bugün yayımlayan Pinhani, yeni şarkılarını ilk kez bu gece IF Performance Hall Beşiktaş sahnesinde seslendirecekler. Yeni Pinhani şarkıların canlı canlı dinleme fırsatını kaçırmayın.

 

Jay-Jay Johanson
15 Şubat @ Zorlu PSM

hafta sonu etkinlik önerileri - jay jay johanson

Türk bir müzisyen kadar çok Türkiye’de konser verme seviyesine erişen Jay-Jay Johanson bir kez daha İstanbul’a geliyor. Zorlu PSM STUDIO’da dinleyicileriyle bir araya gelecek olan Jay-Jay Johanson, sevilen şarkılarını seslendirecek.

 

The Kites
15 Şubat @ Salon

hafta sonu etkinlik önerileri - the kites

Tan Deliorman ve Ozan Erverdi’nin funk caz projesi The Kites, Sunset Vibes isimli ilk albümlerinin lansman konseri için bu gece Salon sahnesinde olacak. Yeni grup keşfetmek için bu fırsatı kaçırmayın.

 

Kaan Tangöze
15 Şubat @ KadıköySahne

hafta sonu etkinlik önerileri - kaan tangöze

Bekle Dedi Gitti diyerek Duman şarkıları haricinde de gönlümüzü fetheden Kaan Tangöze, bu gece KadıköySahne’de şarkılarını seslendirecek. Kaan Tangöze’nin kendine has vokali ve şarkıları ile dolu bir gece geçirmek için rotanız belli.

 

Gripin
15 Şubat @ Dorock XL Kadıköy

hafta sonu etkinlik önerileri - gripin

Türk rock müziğinin en sevilen gruplarından Gripin, Dorock XL Kadıköy sahnesinde dinleyicileriyle bir araya geliyor. Gripin ile dans edip, yer yer duygulanmak ve sonrasında yine bol bol dans etmek için yerinizi alın.

 

Hey Gidi Günler
15 Şubat @ Babylon

hafta sonu etkinlik önerileri - hey gidi günler

Bu gece Babylon’da 90’lara dönüyoruz! Sarp Dakni ve Berke Yavuz’un kabin başında olacağı gecede Yonca Evcimik’ten Mustafa Sandal’a, Tarkan’dan İzel-Çelik-Ercan’a kadar birçok 90’lara damgasını vurmuş şarkıyla eğlencenin sınırlarını zorlayın.

 

mor ve ötesi senfonik
16 Şubat @ Zorlu PSM

hafta sonu etkinlik önerileri - mor ve ötesi

Geçtiğimiz aylarda Aya İrini’de verdikleri konserle büyük beğeni kazanan mor ve ötesi, senfonik konserlerini Cumartesi gecesi Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’ne taşıyor. Şef Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası ve Şef Masis Aram Gözbek yönetimindeki Magma Filarmoni Korosu’nun eşlik edeceği konserde mor ve ötesi hitlerinin senfonik versiyonlarını dinleme fırsatını yakalayacaksınız.

 

Elz and the Cult
16 Şubat @ Salon

hafta sonu etkinlik önerileri - elz and the cult

İkinci stüdyo albümü Psychodrama’yı geçtiğimiz günlerde yayınlayan İstanbullu gotik pop, dark wave projesi Elz and the Cult, albümünün ilk konseriyle Salon sahnesine çıkıyor. Canlı performansları kulaktan kulağa yayılan Elz and the Cult, şarkılarının yanı sıra albüm lansman konser için hazırladığı sürprizlerle sahnede olacak.

 

Hayko Cepkin
16 Şubat @ Dorock XL Kadıköy

hafta sonu etkinlik önerileri - hayko cepkin

2019 yılına yeni şarkıları ve sahne şovuyla hızlı bir giriş yapan Hayko Cepkin, vites düşürmüyor ve tüm hızıyla konserlerine devam ediyor. Her konseri ayrı bir görsel ve işitsel şov olan Hayko Cepkin’i izlemek için yerinizi ayırtın.

***

Daha önceki haftalardan hafta sonu etkinlik önerileri…

8 – 10 Şubat Hafta Sonu Etkinlik Önerileri

Hey! Douglas

8 Şubat @ Dorock XL Kadıköy

hafta sonu etkinlik önerileri - hey douglas

Birbiri ardına yayınladığı Can Gox ve Gaye Su Akyol ortak çalışmalarıyla dikkatleri bir kez daha üzerine çeken Hey! Douglas, bu gece hafta sonu ateşini yakmak üzere Dorock XL Kadıköy sahnesinde olacak. 70’lerin şarkılarıyla günümüz sound’unu harmanlayarak yarattığı stiliyle müzikseverlerin büyük beğenisini kazanan Hey! Douglas ile dans etmek isterseniz bu geceki rotanız belli.

 

Bir Baba Indie: Hip-Hop Edition Vol.4 with Hayki

8 Şubat @ Nayah

hafta sonu etkinlik önerileri - bir baba indie

Severek takip ettiğim mecralardan Bir Baba Indie’nin “Hip-Hop Edition” etkinlik serisinin dördüncü ayağında sahne “OL” albümünü geçtiğimiz aylarda yayınlayan Hayki’nin olacak. Nayah’ın resident dj’lerinden C Fyah ve Bir Baba Indie dj setleriyle tanınan Cihad Satıroğlu a.k.a. Kejura’nın da set’in başında olacağı gecede old-school’dan günümüz hiphop’ına kadar geniş bir repertuar sizi bekliyor.

 

Evrencan Gündüz ve Uzaylılar

8 Şubat @ IF Performance Hall Beşiktaş

hafta sonu etkinlik önerileri - evrencan gündüz

Hafta sonuna son dönemin en yetenekli ve yerinde duramayan isimlerinden Evrencan Gündüz ile pozitif enerji yüklenerek giriş yapmak isteyenler, bu geceki mekanınız IF Performance Hall Beşiktaş olacak. ‘La La La’, ‘Sen Beni Yine’, ‘Zordu Aslında’ gibi kısa sürede dinleyicilerinin dillerine pelesenk olan şarkıları ile Evrencan Gündüz, Cuma’yı Cumartesi’ye bağlarken haftanın tüm yorgunluğunu da üzerinizden alacak.

 

Thug Life – HipHop R&B Party v.8

8 Şubat @ Zorlu PSM – STUDIO

hafta sonu etkinlik önerileri - thug life

Da Poet, Kevs, DJ Big Poppa ve DJ Lil Zey ile hip-hop ve R&B dozajı hayli yüksek bir gece ne dersiniz? Cevabınız evet ise Thug Life’ın “Hiphop – R&B Party” serisinin sekizincisinde sizi bu gece Zorlu PSM STUDIO’ya bekliyor. 50 Cent, Beyoncé, Missy Elliott ile sabaha kadar dans dans dans!

 

Can Bonomo

9 Şubat @ Dorock XL Kadıköy

hafta sonu etkinlik önerileri - can bonomo

Sahnede ekibi ve seyircisiyle kurduğu diyaloğu, enerjisini hayli sevdiğim isimlerin başında gelen Can Bonomo, Cumartesi gecesi Dorock XL Kadıköy’de adım atılmayacak yer bırakmamak üzere sahnede olacak. Keyifli ve bol müzikli bir gece için yollara düşme vakti.

 

Retro Party by Kent FM & Pub Story

9 Şubat @ KadıköySahne

hafta sonu etkinlik önerileri - retro party

Kent FM ve Pub Story, “kentin tüm enerjisini Kadıköy’e taşıyoruz” diyerek güçlerini birleştiriyor ve Cumartesi gecesi bol müzikli, eğlenceli ve birbirinden çılgın görevlerle dolu bir gece için sizi KadıköySahne’ye bekliyor. Pub Story’nin eğlenceli ve deli dolu görevleriyle başlayacak olan gece, Kent FM DJ’lerinin müzikleriyle devam edecek.

 

Athena

9 Şubat @ Dorock XL Beşiktaş

hafta sonu etkinlik önerileri - athena

Türk rock müziğinin en yerinde duramayan gruplarından Athena, Cumartesi gecesi Dorock XL Beşiktaş sahnesinde tozu dumana katmaya hazırlanıyor. Konser serisine ara vermeden devam eden Athena üyeleri, sevilen şarkılarını dinleyicileriyle hep bir ağızdan söylemek için sahnedeki yerini alırken siz de gece boyu zıplamak, dans etmek ve son ses şarkı söylemek için yerini almayı ihmal etmeyin.

 

Bob Moses (Club Set)

9 Şubat @ Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

hafta sonu etkinlik önerileri - bob moses

2012’de Brooklyn underground sahnesinde hayat bulan Bob Moses, club set performansları ile Cumartesi gecesi Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde olacak. Glastonburry’den Coachella’ya birçok festivalde ve dünyanın çeşitli yerlerindeki konser salonlarında müzikseverlerle bir araya gelip unutulmayacak performanslara imza atan ikili ile dans etme fırsatını kaçırmayın.

 

Uriah Heep – Living The Dream World Tour

10 Şubat @ Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

hafta sonu etkinlik önerileri - uriah heep

Heavy metal dünyasının efsane isimlerinden Uriah Heep, dünya turneleri kapsamında Pazar günü Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde metal müzikseverlerle bir araya gelmeye hazırlanıyor. ‘Easy Livin’’, ‘The Wizard’, ‘Sweet Lorraine’, ‘Lady In Black’ ve ‘Stealin’’ gibi hit parçaları canlı canlı dinleme fırsatını kaçırmayın derim.

 

Geoff Tate’s Operation Mindcrime

10 Şubat @ IF Performance Hall Beşiktaş

hafta sonu etkinlik önerileri - operation mindcrime

Bu hafta sonu en çok metal müzikseverleri sevindiriyor! 10 Şubat Pazar günü IF Performance Hall Beşiktaş sahnesinde progresif metalin en büyüklerinden Queensrÿche’ın efsane vokalisti Geofff Tate, “Operation Mindcrime” projesi ile sahnede olacak. Gecede yaşayan efsanelerden birinin canlı performansına tanıklık etmemezlik yapmayın.

***

Daha önceki haftalardan hafta sonu etkinlik önerileri…

1 – 3 Şubat Hafta Sonu Etkinlik Önerileri

Seksendört

1 Şubat @ IF Performance Hall Beşiktaş

hafta sonu etkinlik önerileri - seksendört

Türk rock müziğinin en sevilen topluluklarından Seksendört, konser serisine yeni yılda da durmaksızın devam ediyor ve bu akşam İstanbullu dinleyicileriyle IF Performance Hall Beşiktaş’ta bir araya geliyor. İlk albümlerinden bu yana her çalışmalarıyla beğeni toplayan ve kemik bir dinleyici kitlesine kısa sürede ulaşan Seksendört ile Türkçe rock’ın keyfini çıkartmak için gideceğiniz adres belli.

 

Büyük Ev Ablukada

1 Şubat @  DasDas

hafta sonu etkinlik önerileri - büyük ev ablukada

Büyük Ev Ablukada, yer yer kelimelerin kıfayetsiz kaldığı anlara şahit olabileceğiniz bir konserle bu gece DasDas’ta sizleri bekliyor olacak. Her bir konserleri, bir öncekinden farklı bir atmosferde geçen ve konser bitimi çok eğlenmiş ve bol bol dans etmiş olarak mekandan ayrılmanızın garanti olduğu bir gece geçirmek isteyenler şimdiden DasDas yollarına düşebilir.

Gulbaba Sounds = Ahmetjah & Dr. Lokmann & Baba Zula After Party: Islandman

1 Şubat @ KadıköySahne

hafta sonu etkinlik önerileri - gulbaba sounds

Bu gece dışarı çıkıp da eve eğlenmeden dönmek imkansız! Cuma gecesinin bir diğer bol dans ve müzik vaad eden etkinliği Baba Zula ve Islandman’e ait. KadıköySahne’de vuku bulacak gecede GülbabaMusic’in kurucularından Ahmetjah ve Dr. Lokmann’ın da kabinde olacak.

 

Freehiphop: Şehinşah

1 Şubat @ Jolly Joker Beyoğlu

hafta sonu etkinlik önerileri - şehinşah

Yak Yak Yak’, ‘Milyon’, ‘Dünya’dan Atlas’a’ gibi şarkılarıyla Türkçe Rap listelerinin üst sıralarını mesken edinen Şehinşah, bu gece Türkçe rap severleri Jolly Joker Beyoğlu’na bekliyor. Yeni şarkısı ‘Pirana’yı bugün yayınlayan Şehinşah ile Türkçe rap sularında gezinmek için yerinizi almanız tavsiyedir.

 

Radyo Eksen Partisi

1 Şubat @ Babylon

hafta sonu etkinlik önerileri - radyo eksen partisi

Gelenekselleşen Radyo Eksen Partisi, bu gece Babylon’da vuku buluyor. Radyo Eksen DJ’lerinin seçtiği şarkılar eşliğinde gece boyu dans edip eğlenmek için rotanız hazır. Geriye kalan indie rock’tan hiphop’a, ska’dan punk’a uzanan bir seçkiyle gecenin tadını çıkarmak.

 

A night with Kerala Dust

1 Şubat @ Klein

hafta sonu etkinlik önerileri - kerala dust

Hafta sonunun gelişini gece boyu dans ederek kutlamak isteyenler, bu gece Klein’da bir araya geliyor. ‘Maria’, ‘The Chain’ ve ‘Kylie’ şarkılarıyla dikkatleri üzerine çeken Kerala Dust, bu gece unutulmayacak bir performans ile Klean’da olacak.

 

Gaye Su Akyol

2 Şubat @ IF Performance Hall Beşiktaş

hafta sonu etkinlik önerileri - gaye su akyol

Yayınladığı albümlerle uluslararası müzik arenasında da dikkatleri üzerine çeken ve müzik yazarları tarafından övgü dolu yorumlarla karşılanan Gaye Su Akyol, tüm nev-i şahsına münhasırlığıyla Cumartesi gecesi IF Performance Hall Beşiktaş sahnesinde olacak. Tadı damağınızda kalması muhtemel bu konseri takviminize almanız tavsiyedir.

 

Özge Fışkın & Mert Fırat

2 Şubat @ Dorock XL Beşiktaş

hafta sonu etkinlik önerileri - özge fışkın

Söz konusu canlı performans olduğunda Türkiye’nin en iyi kadın vokalleri sıralamasında üst sıralarda yer alması kaçınılmaz olan Özge Fışkın, Cumartesi gecesi Mert Fırat ile Dorock XL Beşiktaş sahnesinde olacak. İkilinin seçtiği şarkılarla dolu bir gece için yerinizi şimdiden ayırtın.

 

Ümit Besen & Pamela

2 Şubat @ Moda Kayıkhane

hafta sonu etkinlik önerileri - ümit besen pamela

Usta müzisyen Ümit Besen ve Türk rock müziğinin en iyi kadın vokallerinden Pamela, Cumartesi gecesii Moda Kayıkhane sahnesinde olacak. Solo performanslarının yanı sıra beraber seslendirdikleri şarkılarla müzikseverleri kendilerinden geçiren ikilinin eşine az rastlanır konserini kaçırmayın derim.

 

Teoman

3 Şubat @ Bostancı Gösteri Merkezi

hafta sonu etkinlik önerileri - teoman

Sadece Türk rock müziğinin değil, Türk müzik dünyasının en çok dinlenen ve son yıllarda hızını kesmeden verdiği konserlerle adından söz ettiren Teoman, Pazar günü Bostancı Gösteri Merkezi’nde dinleyicileriyle bir araya geliyor. Yıllara meydan okuyan ve her biri hit olan şarkılarıyla Teoman, yine tadına doyulmayacak bir konserle sahnede olacak.

***

Daha önceki haftalardan hafta sonu etkinlik önerileri…

21 – 23 Aralık 2018 Hafta Sonu Etkinlik Önerileri

Bu hafta sonu bol bol dans ediyor. İsteyen mendilini kapıp halay başı olabilir, isteyen dans pistinin tozunu attırabilir. Tercih sizin…

 

Omar Souleyman | 21 Aralık @ Zorlu PSM – Studio

hafta sonu etkinlik önerileri - omar souleyman

Halay mendillerinizi sakladığınız yerden çıkartın! Suriye’nin dünyaca ünlü ismi Omar Souleyman, değil haftanın tüm yılın stresini bertaraf etmeniz için bu gece Zorlu PSM – Studio sahnesinde olacak. Dilediğiniz gibi halay çekip dans etmek bu gecenin olmazsa olmazı.

 

Reggae Night #4 | 21 Aralık @ IF Performance Hall Beşiktaş

hafta sonu etkinlik önerileri - sattas

Eğlencesi, dansı ve müziği bol bir geceye hazır olun! IF Performance Hall Beşiktaş, bu gece reggae müziğin Türkiye’deki temsilcilerine sahnesini bırakıyor. Sattas ve İstanbul Ska Foundation’ın şarkılarıyla renklenecek gecenin DJ’leri ise King Seroman ve Boss DJ olacak.

 

Rebel Moves | 21  Aralık @ Babylon

hafta sonu etkinlik önerileri - rebel moves

Ömer Ahunbay ve Hakan Özer’in, Erol Çay ile birlikte devam ettirdikleri nev-i şahsına münhasır Rebel Moves, bu gece yanlarına Gevende’den Ahmet K. Bilgiç, Okan Kaya ve Gökçe Gürcay’ı da alarak Babylon sahnesini ele geçiriyor. Sizin payınıza da düşen gece boyu bol bol dans etmek.

 

Koray Candemir – mor ve ötesi | 22 Aralık @ DasDas

hafta sonu etkinlik önerileri - dasdas

DasDas yeni yerinde sezona geçtiğimiz günler içerisinde merhaba derken, ilk büyük konseri de Türk rock müziğinin en iyi gruplarından mor ve ötesi, en iyi erkek vokallerinden Koray Candemir’den geliyor. Yeni şarkılar üzerine çalışmaya başladığı haberini aldığımız Koray Candemir ve en iyiler listelerinin vazgeçilmez isimlerinden mor ve ötesi’nin arka arkaya dinleme fırsatını kaçırmayın.

 

Ufuk Beydemir | 22 Aralık @ Beer & More Beylikdüzü

hafta sonu etkinlik önerileri - ufuk beydemir

Ay Tenli Kadın şarkısı ile adını büyük bir kitleye duyuran Ufuk Beydemir, hızını kesmeden konserlerine devam ediyor. Son dönemin en gözde isimlerinden biri olan Ufuk Beydemir’i yakından tanıma şansı ayağınıza kadar gelmişken değerlendirin.

 

Zimna wojna / Cold War / Soğuk Savaş

2018 yılı film festivallerinin vazgeçilmez filmi ve ödül avcısı olan Cold War sonunda ülkemizde gösterime giriyor. Ida ile En İyi Yabancı Film Oscar Ödülü kazanan Pawel Pawlikowski’nin Cannes Film Festivali’nden En İyi Yönetmen Ödülü ile ayrıldığı Cold War, Zula ve Wiktor savaştan harabe halinde çıkan Polonya’da karşılaşmaları üzerine gelişen ve  imkânsız zamanlarda geçen imkânsız aşkın hikayesini anlatıyor.

***

Daha önceki haftalardan hafta sonu etkinlik önerileri…

7 – 9 Aralık 2018 Hafta Sonu Etkinlik Önerileri

İstanbul Trip | 7 Aralık @ Bamya Rock Beylikdüzü

hafta sonu etkinlik önerileri - istanbul trip

Cuma gecesi ‘Sıfır Sıkıntı’ diyerek hafta sonunu başlatmak isteyenlerin rotası Beylikdüzü’nde yer alan Bamya Rock olacak. Solo çalışmalarıyla da Türkçe Rap’in ayrı ayrı önemli isimleri olan No1, Xir, Maestro, Heja, Şam, Ashoo ve DJ Sonat’tan oluşan İstanbul Trip, rap rüzgarını Beylikdüzü’ne taşıyor.

 

Fakear  | 7 Aralık @ Zorlu PSM – STUDIO

hafta sonu etkinlik önerileri - fakear

Elektronik müzik dünyasının genç yeteneklerinden Fakear, XXF – Very Very French Festival kapsamında Zorlu PSM – Studio sahnesinde olacak. Fakear öncesinde gecenin açılışını yapmak üzere Michel Berger, Dick Annegarn ve Ariel Pink gibi farklı isimlerden ilhamını alan piyanist Cléa Vincent sahnede olacak.

 

Tsar B | 7 Aralık @ Salon

hafta sonu etkinlik önerileri - tsar b

Belçikalı DIY prodüktörü Justin Bourgeus’un R&B projesi Tsar B, bu gece Salon sahnesinde müzikseverlerle bir araya geliyor. İlk single’ıyla FKA twigs, Azalia Banks ve MIA gibi isimlerle kıyaslanan ünlü koreograf Alexander Chung’un ‘Escalate’ şarkısına armağanı dans klibi ile 20 milyon üzeri izlenme elde eden Tsar B, bu gece merakla beklenilen yeni albümü “The Games I Played”den şarkılarla İstanbul’daki ilk konserini verecek.

 

Yüzyüzeyken Konuşuruz | 7 Aralık @ Jolly Joker Beyoğlu

hafta sonu etkinlik önerileri - yüzyüzeyken konuşuruz

Spotify 2018 verilerine göre Türkiye’de en çok dinlenen müzik grubu ünvanını elde eden Yüzyüzeyken Konuşuruz, bu gece Jolly Joker Beyoğlu’nda olacak. Listelerin demirbaşları haline gelen ‘Boş Gemiler’, ‘Bodrum’, ‘Dinle Beni Bi’, ‘Ne Farkeder’ şarkılarının yanı sıra albümlerinin diğer sevilen şarkılarını birbiri ardına seslendirecek olan Yüzyüzeyken Konuşuruz ile hafta sonunu başlatmak için bu geceki rotanız belli.

 

Erol Alkan | 7 Aralık @ Babylon

hafta sonu etkinlik önerileri - erol alkan

Elektronik müzikseverlerin favori isimlerinden Erol Alkan, bir kez daha İstanbul’a geliyor. Ultra, Melt!, Sziget, Hideout, Exit, Pitchfork, Electric Zoo, Parklife, I Love Techno gibi birçok festivalde katılımcıları dans ettiren ünlü DJ/prodüktörün bu geceki hedefi Babylon’u dolduran müzikseverler olacak. Dans etmek için en ideal tercih.

 

Hedonutopia | 8 Aralık @ Salon

hafta sonu etkinlik önerileri - hedonutopia

Yeni albümleri “Yakamoz Sandalı”nı geçtiğimiz haftalarda yayınlayan Hedonutopia, albümlerinin ilk konseriyle Cumartesi gecesi Salon sahnesinde olacak. Yerli alternatif sahnenin son dönemde dikkat çeken isimlerinden biri olan Hedonutopia’yı henüz keşfetmediyseniz ayağınıza kadar gelen fırsatı geri çevirmeyin.

 

Fatma Turgut | 8 Aralık @ Dorock XL Beşiktaş

hafta sonu etkinlik önerileri - fatma turgut

İlk solo albümünün çalışmalarını sürdüren Fatma Turgut, konserlerini de ihmal etmiyor ve Cumartesi gecesi Dorock XL Beşiktaş’ta dinleyicileriyle bir araya geliyor. Model ile tanıyıp sevdiğimiz şarkılarının yanı sıra sahnede seslendirmeyi sevdiği şarkılardan oluşan repertuarıyla Fatma Turgut, enerjisi hayli yüksek bir gece için sizleri bekliyor.

 

Killa Hakan | 9 Aralık @ IF Performance Hall Beşiktaş

hafta sonu etkinlik önerileri - killa hakan

Türk rap’ine adını yazdıran isimlerden Killa Hakan, Türkiye turnesinin ikinci ayağında Pazar günü IF Performance Hall Beşiktaş sahnesinde olacak. Yaz aylarında yayınladığı ve kendi adını taşıyan son albümünden şarkılar ve konuklarıyla Killa Hakan, Türk rap severleri yeni haftaya enerjik bir şekilde hazırlayacak.

***

Daha önceki haftalardan hafta sonu etkinlik önerileri…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

FAVORİ YAZILAR