Ülkemizin her köşesinin tarihi ve doğal güzelliklerle bezeli birer hazine olduğuna şüphe yok. Peki sizce bizler bunun ne kadar farkındayız? İşte bu kez de sizi, yurdumuzun eşsiz güzelliklerini birbirimizle her yerden paylaşmamıza imkan sunan, Türkiye’nin #ÇokÇekici operatörü Turkcell’den aldığımız ilhamla yollara düşmeye davet ediyoruz. O halde gelin haftanın bütün yorgunluğunu silecek, hafta sonu hayalleri kurduracak, doğa ile iç içe #çokçekici rota önerilerine beraber göz atalım.

#ÇokÇekici

Hafta Sonu için #ÇOKÇEKİCİ Rotalar

Marmara Adası, Balıkesir

Marmara Adası

Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı bu adanın ismini Latince’de ‘mermer’ anlamına gelen ‘Marmor’dan aldığını biliyor muydunuz? Tam da isminin hakkını verecek şekilde Marmara Adası’nın pek çok yerinde mermer heykellerle karşılaşmak mümkün. Doğayı ve denizi keşfetmekten keyif alanlar için bolca alternatif sunan adada yapılabilecekler arasında; balıkçılık en önemli geçim kaynağı olan köyleri ziyaret ederek doğayla iç içe bir ortamda taze balıklar yemek, dalış, kano ya da dağ bisikleti gibi sporlar denemek, dünya çapında bir üne sahip mermerler çıkartılan Saraylar Köyü’nde bulunan açık hava müzesini ziyaret etmek ve elbette adaya özgü özgü koruk suyunu tatmak var. Marmara Adası’na ilişkin bir diğer notumuzsa severek tükettiğimiz adaçayının ismini buradan alması. Yani Marmara Adası’na gitmişken denenecekler lezzetler arasında koruk suyunun yanı sıra dondurmacıların kendileri tarafından yapılan özel dondurmalar ve adaçayı da var.

Pürenli Yaylası, Bolu

Pürenli Yaylası

Doğa fotoğrafçılarının Disneyland’i Pürenli Yaylası, yaşlı göknarlar, kayınlar, sarıçamlar arasında her şeyden önce ruhunuzun nefes almasını sağlayacak o rotalardan biri. Farklı mimari yapılar ilgisini çekenler için yayla evleri, doğayla iç içe zaman geçirmek isteyenler için kenarında bir mola verip çevredeki çam ağaçlarını hayran hayran izleyebilecekleri küçük gölet Pürenli Yaylası’nın sunduğu güzellikler arasında. Kamp tutkunları için önerimizse yaylaya henüz ulaşmadan karşılarına çıkan geniş düzlükleri tercih ederek, yayla halkını da rahatsız etmeden su ve kuş sesleri arasında huzurlu, benzersiz bir deneyimi yaşamaları.

Ballıkaya Tabiat Parkı, Kocaeli 

Ballıkaya Tabiat Parkı

Hiç de uzağa gitmek zorunda kalmadan kendinizi bir belgeselin içindeymiş gibi hissetmenizi sağlayacak yemyeşil bir kanyonda bulmak ister miydiniz? Yanıtınız evetse rotamızı, ismini arıların vadi içindeki tüm noktaları kovan olarak kullanıp bolca bal üretmesinden alan Ballıkaya Tabiat Parkı’na çeviriyoruz. Ortada akan bir dere ve iki yanda yükselen ağaçlarlar içinde bir kanyon alanı. Eğer kendinizi sportif hissettiğiniz bir hafta sonunu yaşıyorsanız dere kenarında yürüyüş ve pikniğe ek olarak kaya tırmanışı da yapabilirsiniz! Türkiye’nin en çok tercih edilen tırmanış noktalarından biri olan Ballıkaya’da tüm bu opsiyonlar birbirine son derece yakın olduğu için dilerseniz keyifli bir yorgunluk bırakacak tırmanış denemenizin ardından, dere kenarında dinlenerek enerji ve huzur depolayabilirsiniz.

Hacıllı Köyü, Şile

Durugöl

Kampseverler için #çokçekici bir rota olan Hacıllı Koyu, dere kenarında geniş, yemyeşil ve kalabalıktan uzak alanlar sunuyor. Kendinizi gerçek bir gezgin gibi hissetmek isterseniz dar patikalardan geçerek yapacağınız doğa yürüyüşünün ardından şelalelere tırmanıp sonrasında da Gürlek Mağarası’nı keşfedebilirsiniz. Kuş ve nehir sesleri arasında fiziksel ve ruhsal bir terapi sunan Hacıllı, günlük yaşamın tüm gerçeklerinden arınıp hafta sonunu alternatif bir dünyadaymışçasına geçirmek isteyenler için ideal.

Geyve, Sakarya

Geyve

Hafta sonunu şehirden uzaklaşıp olabildiğince doğa içerisinde geçirmek isteyenler için bir başka #çokçekici önerimiz ise Geyve’de bulunan Doğançay Şelalesi. 600 metre yükseklikte bulunan etkileyici şelaleyi görmek için ‘trekking’in ardından su seslerini hafızına depolayıp, Gevye’nin bir sonraki durağı Kırca Yaylası’nda dağ menekşeleriyle tanışma için yola çıkabilirsiniz. Son olarak Geyve’de tadacağınız ayvaların lezzetini başka bir yerde kolay kolay bulamayacağınızı da hatırlatalım.

youtube play youtube play

Durugöl, İstanbul

Göl kenarında sandalyenizi açıp kitabınızı okuyabileceğiniz, belki de bir şeyler yazabileceğiniz bir rota arayışındaysanız Durugöl, İstanbul’a son derece yakın, ideal bir alternatif. Şehrin tatlı su rezervlerinin %22’sine sahip gölün çevresinde piknik yapabilir, gölde balık tutabilir ya da kanoyla gezintiye çıkabilirsiniz. Durugöl yalnızca suyun içerisinde değil çevresinde de yaban kazı ve ördekler gibi pek çok canlıya da ev sahipliği yapıyor.

Tüm buraları gezerken, gördüğünüz doğa harikalarını sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın. Türkiye’nin #çokçekici operatörü Turkcell ile bulunduğunuz her noktadan sevdiklerinizi kolayca görüntülü arayabilir, onlara dilediğiniz fotoğrafları gönderebilirsiniz. Siz de böyle düşünüyorsanız, yola çıkmanın vakti geldi demektir. Ne dersiniz?