Hafta sonu geldi çattı! Çoğu kişi 19 Mayıs tatilini bağlayıp kısa molalar verdi hayata. Buralarda olanlaraysa trafiksiz boş yollar ve bir miktar huzur kaldı. Öyleyse hafta sonu da bu halin keyfini çıkarıp, biraz gezme dolaşma vakti diyelim! İşte, Zapata Bakery ve Kava Coffee…

Zapata Bakery Konum

Sabah uyandınız, kocaman bir sofraya oturup enfes tatlarla dolu bir güne ayılmak istiyorsunuz, eh öyleyse yeni adres belli. Zapata Bakery! Önceki yazılardan birinde de bahsettiğim Kadıköy’deki kahvaltıcılar arasında en sevilenlerden biri olan Basta’nın komşusu Zapata, şimdi bir de Şevki Bey Sokak’a konuşlandı. Üstelik değişiklikler, yenilikler ve oldukça ferah ve şık bir atmosfer eşliğinde!

zapata
Zapata Bakery, Kadıköy

Zaten göreceksiniz Pinhole ve Stand By’ın da gelmesiye bu ara bu sokak, oldukça gelişti ve keyifli bir hal aldı. Bu yüzdendir ki Zapata Bakery her daim kalabalık. Bu kalabalık halde yumurta çeşitlerinin, kendi yapımları ekşi mayalı ekmekler, taze kahvaltılık ürünlerinin de etkisi büyük. Başarılı şefin elinden çıkan burger ve sandviçlerse apayrı bir yazı konusu olur. Biz kahvaltıya gittiğimizde Zapata’nın enfes kahvaltı tabaklarından seçtik. İçerisinde peynir, zeytin çeşitleri ,söğüş, muhammara ve reçellerin yanı sıra bayıla bayıla yiyeceğiniz bir permesanlı pişi de vardı. Muhlamadan bahsetmeyeyim, siz en iyisi gidip tadın. Üstüne bir de organik Zapatista kahveleri eşliğinde tatlılara şans verin. Benden söylemesi!

zapata 2
Zapata Bakery, Kadıköy

Zapata Bakery Adres: Caferağa Mah. Şevki Bey Sok. No:31 Kadıköy / İstanbul

Kava Coffee Konum

Karaköy’de kalabalık sokakları aşıp da arka caddeye geçtiğimizde Necatibey Sokak’ta Kava Coffee’yi göreceksiniz. İlginizi çekeceğine ve girip bir kahve içmek isteyeceğinize eminim.

kava
Kava Coffee, Beyoğlu

Bu yeni 3. dalga kahve dükkanında kahveler ve tatlılar leziz, mekan sahipleri güleryüzlü ve yardımsever; ancak Kava Coffee’nin benim için en ilgi çekici yanı, take away bardaklarda bulunan şarkı sözleri. Zevke göre değişir tabii; ama çoğu şarkı ve sanatçı benim en sevdiklerim arasında olduğundan bardakları sarıp sarmalayasım geldi. Hatta, orada oturup arkadaşımı bekleyeceğimi bilmeme rağmen take away bardaklarda içtim kahvemi. Oturduğum süre boyunca da hep bu sevdiğim şarkılar çalınca buraya defalarca geleceğimi anladım. Morrissey’den, Beatles’a, The Smiths’ten Queen’e bardakların üzerinde yer edinmişler, bence oldukça yaratıcı ve ilgi çekici olmuş. 3. dalga kahvecilik anlayışına da yeni bir soluk getirecekleri besbelli. İyisi mi siz de uğrayın!

Kava Coffee Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Necatibey Cad. No:63 Beyoğlu / İstanbul