Bahar ayları için İstanbul’a fazla uzak olmayan bir hafta sonu kaçamağı arıyorsanız ve doğayı seviyorsanız hiç düşünmeden İğneada’ya gitmelisiniz. Üstelik yolunuz üzerinde başka yerler de görebilir, hiçbir yere uğramasanız bile harika manzaralar eşliğinde huzur dolu bir yolculuk yapabilirsiniz. Ben lüksü severim ya da gurme lezzetler peşindeyim diyorsanız İğneada size çok cazip gelmeyebilir. Başta bahsettiğim üzere, doğanın tadını çıkarmak istiyorsanız ve belki ekstrem sporlara meraklıysanız İğneada Rotası tam size göre! 

Öncelikle İğneada’da yapabileceklerinizi yazayım. Meşhur Longoz (subasar) Ormanları birçok farklı şekilde keşfedilmesi gereken yerlerden. Deneyimlemiş olduğum yollardan birsi ATV kiralayıp bata çıka ormanlara dalmak. Çamura batmamış yeriniz kalmayacağına emin olabilirsiniz. Kıyafetlerinizi ona göre seçmenizi tavsiye ederim. 😉

DSC_0173

Longoz keşfi için bir diğer yol ise kano kiralamak. Kano için, merkezleri Mert Gölü tarafında olan İğneada KiteSurf‘e gitmeniz gerekiyor. Rehber eşliğinde “Hayat ne kadar güzel ya!” diyebileceğiniz bir gezinti sizi bekliyor. Bütün gezinti boyunca aklımda sürekli sevgili İlhan İrem’in “Sazlıklardan Havalanan” şarkısı vardı. Önce sazlıklar arasında gittiğiniz yolda uçan ördekleri görüyorsunuz, sonra da su içindeki o harika ormanlara kavuşuyorsunuz. Ormana girdiğinizde en sevdiğiniz klasik müziği açarsanız daha da güzel yaşayabilirsiniz sanırım o anları.

IMG_6479

Longoz keşfinde benim deneyimlediğim son yol ise arabanızla gidebildiğiniz yere kadar gidip sonrasını yürüyerek devam etmek. Bu yol da güzel tabii ama önceki tavsiyelerimin hazzını vermediğini söylemeliyim. Longoz keşfimizi yaptık, karnımız acıktı, nerede yiyelim derseniz hemen size birkaç yer önereyim. Leziz etlerine doyamadığımız köy meydanındaki Dobrodoşli, keşif sonrası açlığınızı giderebileceğiniz ideal seçim. Bizim çok sevdiğimiz patatesli menemeninden ve kuzinede pişen ekmeklerinden yemek isterseniz kahvaltıda da gidebilirsiniz. Kahvaltı için gidebileceğiniz bir diğer mekan, Limanköy’deki Kafe Limanköy olabilir. Çeşit açısından oldukça başarılı bir kahvaltı sunan mekan, kavurma sevenlerin ve ot yemeye bayılanların da ilgisini çekecektir. Akşam yemeğinde güneşi nerede batıralım derseniz önereceğim adres Liman Restoran olacak. Hem manzara hem balık ve mezeleri iyidir.

IMG_0704

İğneada’da yapabileceğiniz diğer aktivitelerin başında denize girmek geliyor tabii ki. Yalnız deniz her zaman güzel olmuyor. O yüzden sırf deniz için giderseniz, havaya bağlı olarak hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bazen çok dalgalı ve yosunlu olabiliyor ama özellikle bahar aylarında çok soğuk olmakla beraber çok temiz ve durgun bir denize girme şansınız oluyor. Şalelere yürüyüş yapmak, kitesurf, wakeboard dersleri almak da İğneada’da yapabileceklerinizden bazıları. Yani bunların hepsi ekipmanınız ve yön bilgileriniz olduktan sonra kendi başınıza da yapabileceği şeyler ama ben turist olarak düşünerek İğneada Kitesurf’ten destek almanızı tavsiye ederim. Yenilenen mekanlarında arkadaşlarınızla bir şeyler içmeye de gidebilirsiniz, İğneada’da gece takılabileceğiniz benim bildiğim yegane mekan burası. Size şimdiden iyi tatiller!