Soğuk hava artık hepten kendini göstermişken İstanbul’daki etkinlikler de son sürat devam ediyor. Bu hafta sonu yine müziğe doyup vizyona yeni giren filmleri eleştirebiliriz. Bu hafta sonu dışarı çıkmaya karar verirsem nerelere uğrayabilirim diye düşündüm ve aşağıdaki seçenekleri bir bir sıraladım. Belki sizin de ilginizi çeker.

14 Aralık Cuma

Alp Ersönmez “Cereyanlı” ile Elif Çağlar @ Nublu İstanbul

İzleyebileceğiniz, dinleyebileceğiniz en yetenekli bas gitaristlerden Alp Ersönmez, “Cereyanlı” konserlerine hız kesmeden devam ediyor. “Cereyanlı” adını taşıyan ikinci albümünün de hazırlıklarını bir yandan devam ettiren Ersönmez, 14 Aralık akşamı Elif Çağlar’ı da sahnesinde konuk edecek. Ersönmez, “Cereyanlı” projesinde caz bestelerini bilgisayar ve elektronik altyapılarla düzenleyerek sahneye taşıyor. Kişisel çalışmalarından ve FOURinthePOCKET’tan tanıdığımız Elif Çağlar da kendine has vokaliyle “Cereyanlı”ya eşlik edecek. “Cereyanlı”daki kişisel favorim ‘Hafif Batı Müziği’. Cuma gecesi, dans etmek ve iyi müzik dinlemek için Nublu İstanbul’da olmak ideal bir seçim.

Murder King @ İstanbul Bronx

Metal müzik dinlemeyenlere bile kendilerini dinleten bir grup Murder King. Sahne enerjileri, seçtikleri şarkılar ve enstrüman hakimiyetleri açısından gözünüzü kırpmadan izleyebilirsiniz grubu. Murder King, 14 Aralık gecesi Metallica şarkılarıyla İstanbul Bronx sahnesinde olacak. Daha önce Murder King izlemediyseniz ve bir Metallica hayranıysanız bence bu konser kaçmaz.

Red Bull Soundclash Athena vs maNga @ Küçükçiftlik Park

Türk rock müziğinin en sevilen iki grubu Athena ve maNga, Red Bull Soundclash için aynı sahneye çıkıyor. 2006 yılından bu yana gerçekleştiren etkinlik ilk kez Türkiye’de Athena ve maNga ile gerçekleşiyor. 4 raunttan oluşan Red Bull Soundclash’ta her iki grup da kendilerine ait üçer şarkı çaldıktan sonra büyük çarpışma başlayacak. İlk rauntta iki grup da birlikte belirledikleri kendilerine ait olmayan bir şarkıyı cover’layacaklar, ikinci rauntta ise bir grup çalmaya başladığı şarkısını yarıda kesecek ve diğer grup kaldığı yerden şarkıya devam edecek. Gecenin en heyecanlı kısmı sanırım üçüncü raunt olacak; zira Athena ve maNga kendi şarkılarını 3 farklı tarzda seslendirecek. Her iki grubun da hangi şarkılarını seçtikleri büyük bir merak konusu. Gecenin son raundunda ise Athena ve maNga, sürpriz bir sanatçıyı sahnelerinde konuk edip beraber şarkı söyleyecekler. Anlatırken bile heyecanlı bir gecenin bizi beklediğini hissediyorum.

15 Aralık Cumartesi

Göksel @ Bostancı Gösteri Merkezi

Bana göre bu yılın en iyi pop albümü Göksel’in “Bende Bi’ Aşk Var” albümü. Albümdeki şarkım ise ‘Aşkın Yalanmış’. Albüm daha çıktığı ilk günlerde “yılın en iyilerinden biri” diye tweet atıp duruyordum. Düşüncemden hiç şaşmadım; üstüne Göksel’i birkaç kez canlı da izledikçe bu albümün uzun yıllar dinlenecek kalitede şarkılara sahip olduğunu tekrar tekrar idrak ettim. Şarkılarının yanı sıra sahne performansını da ayrıca sevdiğim ve izlemekten keyif aldığım Göksel, 15 Aralık Cumartesi günü Bostancı Gösteri Merkezi’nde şarkılarını seslendirecek. Çok klişe olacak; ama bu soğuk havada Göksel’in şarkıları tam da içinizi ısıtacak cinsten.

Red Bull Music Academy presents FuntCase featuring Krafty MC @ Babylon

Dubstep son zamanlarda, özellikle Korn ve Muse’un albümlerinin ardından çok abartılan bir tür oldu; ama bu demek değil ki dubstep’i sevmiyorum. Sadece bu kadar abartılmasından rahatsızım o kadar, yoksa Cumartesi gecesi Babylon’a gidip İngiltere dubstep sahnesinin en önemli prodüktör ve DJ’lerinden FuntCase’i izlemeyi planlamazdım. Böylelikle son dönemde başka başka türlerle karıştırılan dubstep’i en saf haliyle dinleme fırsatını da yakalamış olacağım. Bence siz de bu fırsatı kaçırmayın.

16 Aralık Pazar

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk

Bu yıl içerisinde herhalde en çok beklenen filmlerden biriydi “Hobbit: Beklenmedik Yolculuk”. Aslına bakarsanız ben kitabı okuduğundan beri bekleyenlerdenim. O yüzden de Pazar günü öğleden sonramı “Hobbit: Beklenmedik Yolculuk” filmine ayırmaya kararlıyım. Bir “Yüzüklerin Efendisi” hayranı olarak bu maceranın nasıl ortaya çıktığını beyaz perdede de izlemek ayrı bir keyif olacaktır diye düşünüyorum. Tabii bir de yeniden Peter Jackson’ın kamerasıyla yeniden The Shire’a dönmek de güzel olacaktır.

http://www.gokselonline.com
http://alpersonmez.net
http://www.thehobbit.com/
http://www.myspace.com/murderkinginfo
http://www.facebook.com/babylonistanbul

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?