Bir sokak düşünün, sıra sıra dükkanlar… Kitapçılar, publar, plak dükkanları, sıkı pazarlıklı kıyafet değiş-tokuşunun döndüğü vintage dükkanları, pin-up kızları gibi iç çamaşırlara sahip olmak isteyenler için sırf buna özel bir mağaza (Doll House Bettie), Cadılar Bayramı veya kostümlü partilerde giyebileceğiniz (ve muhtemelen bizim gibi turistlerin soyunma odasını fotoğraf stüdyosu gibi kullandığı) yüzlerce hippi kostümü bulunduran rengarenk mekanlar, 1800’lerden beri şapkacılık yapan bir ailenin klasik şapka dükkanı (Goorin Bros.), bu dükkanların birinin ikinci katından fırlayan kırmızı topuklu ayakkabılı file çoraplı kadın bacakları, rengarenk “pasta evler” de denilen 2,5 katlı San Francisco evleri… Hayal dünyasının başka hiçbir yerde bulamayacağınız kıyafetlere, aksesuarlara açılan kapısı!

haight-ashbury-san-francisco-photo-by-john-ecker-1
Haight-Ashbury: San Fransico’nun Hippi Ruhu & Vintage Durağı

1967 yazı, Hippi hareketinin, çiçek çocukların Amerikan kültürünü ve dünyayı etkisi altına aldıkları Summer of Love… Bu kültüre dahil olmak için gençlerin o dönem akın akın gittiği mahalle, işte bizim hayal dünyası, San Francisco’daki Haight-Ashbury! Hala hippi kültürüne sahip, hala ilgi çekici, hala buram buram ot kokulu…

Hashbury’nin Hikayesi

1966’da ilk saykodelik dükkanı açıldığında hippiler Haight-Ashbury mahallesinde takılmaya başlarlar. Mahalle sakinlerinin dehşetli bakışları altında, LSD ve marijuana alabildikleri Psychedelic Shop’ı mesken tutarlar. Uyuşturucunun yanına rock müziği eklenince hippi kültürü, daha da cazibeli bir hal alır ve “Hashbury” diye de anılmaya başlayan mahalle,  Jefforson Airplane, the Grateful Dead ve Janis Joplin gibi efsanelerin evi haline gelir. John Lennon  ve Yoko Ono’nun da yollarının geçtiği Haight, 1967 yazında bağımsız müziğin, sanatın ve yaratıcılığın merkezi ilan edilmiştir bile. 66’dan itibaren hippi kültürüne dahil olmak isteyen o kadar çok genç Haight-Ashbury’e akın eder ki, 1967’nin Ekim ayında “Hippinin Ölümü” adında bir sahte cenaze töreni düzenlenir. Mahallenin artık sakini olmuş hippiler, bu cenazede artık buraya gelinmesine gerek olmadığının, hippi hareketinin dünyanın her yerinde temsil edilebileceğinin mesajını verirler. Sakinlerini bıktıracak kadar ilgi gören Haight-Ashbury, 60’lardan itibaren acid rock, saykodelik rock, şiir, resim, performans sanatları, çizgi roman, edebiyat ile birçok farklı daldan yaratıcı ruha ev sahipliği yapar ve ilham verir.

IMG_7986
Haight-Ashbury: San Fransico’nun Hippi Ruhu & Vintage Durağı
IMG_7996
Haight-Ashbury: San Fransico’nun Hippi Ruhu & Vintage Durağı

Haight-Ashbury, bugün halen ilham verici. Mahalle, bağımsız film yazarlarının, tiyatro gruplarının, kendi müziklerini yapan amatörlerin ve hippi ruhunu ucundan kıyısından tatmak isteyen turistlerin uğrak yeri. Zamanının ruhunu koruyan mahallenin en önemli ve yoğunluklu dükkanları ise vintage sevenler için bir cennet!

1880’lerden 1980’lere: Decades of Fashion

Vintage dükkanları ile ünlü şehirlerden ne Paris’te ne de Londra’da böyle bir vintage dükkanı görmemişsinizdir! Ziyaretçilerine gerçekten de bir moda tarih geçidi sunan Decades of Fashion’da tüm kıyafet ve aksesuarlar on yıllık dilimlere özenle ayrılmış, mağazadan çok bir müze gibi karşılıyor ziyaretçilerini. Decades of Fashion’ın çok özel parçaları ayrı bir yerde sergileyerek satışa sunduğu bir VIP alanı da bulunuyor.

FullSizeRender (1)
1880’lerden 1980’lere: Decades of Fashion
FullSizeRender (2)
1880’lerden 1980’lere: Decades of Fashion

Hem iyi fiyat hem ilginç parçalar: Buffalo Exchange, Crossroads Trading Co., Relic Vintage, Static Vintage

Hem alım hem satım yapabileceğiniz bu mağazalarda orijinal parçaları oldukça uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Başkalarından satın yaparken net kuralları olan bu mağazalar, sadece DVF, Rebecca Minkoff, All Saints gibi zaten kaliteli ürünleri olan markaların sezon ürünlerini kabul ediyorlar. Pahalı markaların ürünlerini bulmak, çabuk tükendikleri için zor olsa da 15-20 dolara çok güzel kıyafetler ve aksesuarlar bulmanız mümkün.

Diğer üç mağazayla kıyaslandığında Missoni, Louis Vuitton, Gucci gibi lüks markaların ağırlığının çok daha fazla olduğu Static Vintage’in ciddi alıcılar için çok özel parçaları tezgah altından çıkardığı da internet dünyasında dönen dedikodular arasında.

Processed with VSCOcam with m3 preset
Hem iyi fiyat hem ilginç parçalar
IMG_8005
Hem iyi fiyat hem ilginç parçalar

Bir Mad Men kadını gibi görünmek istiyorsanız: La Rosa Vintage

Betty Draper’ın ruhu bu mağazada! Hanımefendi çantaları, iki renkli minik topuklu ayakkabılar, puantiyeli, çiçekli elbiseler, yüksek belli uzun etekler bu mağazayı bir film setine benzetiyor. Bu konsept ve güzelliğin tabii bir bedeli var; La Rosa Vintage, diğer mağazalara göre daha pahalı ve kendi deyimleriyle “köpek pisliğine basmak istemeyen” bir üst seviye müşterileri için geçtiğimiz aylarda Haight-Ashbury’nin ortasındaki dükkanlarından çıkarak mahallenin biraz yukarısına taşındı.

FullSizeRender
Bir Mad Men kadını gibi görünmek istiyorsanız
IMG_7976
Bir Mad Men kadını gibi görünmek istiyorsanız

Başkasının giydiğini giymem ama “vintage görünümlü” olsun diyorsanız: Sway, Ambiance, X Generation

Hipster stili sevenlerin de bayılacağı, biraz Topshop’ı andıran, biraz da bulundukları lokasyondan ilham alan bu mağazalar, biraz sezon modası, biraz da zamansız parçaları karıştırarak ikinci el sevmeyenlerin vintage aşkına çare olacak.

IMG_7962
Başkasının giydiğini giymem ama “vintage görünümlü” olsun diyorsanız

Bir San Francisco Klasiği Müzik dinlerken “Pipo”

San Francisco’ya gitmeden önce aldığınız en önemli tavsiyelerden biri mutlaka Ameoba’ya uğramak olacaktır. Haight-Ashbury’nin yıllardır en önemli mekanlarından biri olan Ameoba, müzikseverlere kendi sözleriyle, zincir müzik mağazalarından çok daha iyisini, vaat eden devasa bir plak dükkanı. İçinde canlı performansların da gerçekleştiği mekan, tüm bağımsız sanatçılar için bir Kaliforniya mabedi.

IMG_8045
Başkasının giydiğini giymem ama “vintage görünümlü” olsun diyorsanız

Gerçek bir Haight turu yapmak için, Hashbury’nin şanını sürdüren, San Francisco’da yasak olmayan kokuları duyarak, pipo dükkanı Pipe Dreams’in önünden geçip Haight’te bir tur atarak yolun sonunda, Golden Gate Park’ın başındaki, Ameoba’da bağımsız bir sanatçının canlı performansını izleyin ve 60’ların hippi merkezinin ruhunu siz de yakalayın!