Takım elbise giyen bir kişinin fotoğraflar ile dolu uzun bir koridoru yavaşça yürümesinin ardından elindeki çerçeveyi astığı bir film sahnesi size neyi çağrıştırıyor? Evet, görkemli başarıların kutlandığı finans filmlerinden bahsediyoruz. “Hall of Fame” terimi genellikle belirli bir alan veya sektördeki en saygın ve başarılı kişileri onurlandırmak/tanımlamak için kullanılıyor.  Bu kişiler, bulundukları alana veya sektöre yaptıkları uzun vadeli katkıların yanı sıra bir bütün olarak toplum üzerindeki etkilerinin bir sonucu olarak Onur Listesi’ne layık görülüyor. Bazıları Onur Listeleri’ni sadece bir prestij olarak görse de Onur Listesi bundan çok daha büyük bir amaca hizmet ediyor! Genellikle bu kişilerin yaptıkları çalışmaların ve katkıların gelecek nesillere aktarılmasını, gelecek nesiller için ilham kaynağı ve motivasyon olmasını sağlıyor.

Wall Street | Fotoğraf: Roberto Junior – unsplash.com

Wall Street Nedir?

Wall Street, New York’un Aşağı Manhattan bölgesindeki Finans Bölgesi’nde yer alan ünlü bir cadde. Wall Street, dünyanın büyük ve önemli borsalarından biri olan New York Menkul Kıymetler Borsası’na (NYSE) ve aynı zamanda yatırım bankaları, hedge fonları ve varlık yönetimi firmaları da dahil olmak üzere diğer birçok finans kuruluşuna ev sahipliği yapıyor. Finans sektörü ile eş anlamlı hale gelen Wall Street, genellikle ABD’deki tüm finans sektörü için bir metonim olarak kullanılıyor. Cadde ve burada bulunan kurumlar dünya ekonomisi üzerinde önemli bir etkiye sahipken dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar ve politika yapıcılar tarafından yakından izleniyor.

Wall Street Hall of Fame

Wall Street, finans dünyasının merkezi olarak kabul edilen ve birçok ikonik figürün yetiştiği yer olarak geçiyor. Wall Street’in “Hall of Fame” listesi, finans sektöründe büyük başarılar elde etmiş ve sektöre önemli katkılarda bulunan kişilerden oluşuyor.

Herzog Heine Geduld’ın Düzenlediği Bir Akşam Yemeğinden | Fotoğraf: Traders Magazine

Wall Street Hall of Fame’in tarihi, bir menkul kıymetler firması olan Herzog Heine Geduld’un kıdemli ortağı John Herzog’un vizyonuna dayanıyor. Herzog, böyle bir kurumun sektöre katkıda bulunan kişileri onurlandırması gerektiğine ve aynı zamanda gelecek nesiller için bir vizyon ve eğitim kaynağı oluşturacağına inanıyordu. Onur Listesi, finans sektörü üzerinde önemli etkiye sahip olan kişi ve kuruluşların olağanüstü katkılarını onurlandırmak amacıyla ilk kez 1987 yılında oluşturuldu. İlk katılım töreni 1988 yılında düzenlendi ve ilk 10 kişi Onur Listesi’ne dahil edildi. O tarihten bu yana her yıl belirli kişiler ve firmalar Hall of Fame’in seçkin üyeleri arasına katılmaya devam ediyor.

Onur Listesi’nin ilginç bir yönü de ödül alanların çeşitliliği! Firmaların birçoğu büyük kuruluşlardan oluşuyor fakat daha küçük ve bölgesel firmalar da Onur Listesi’ne dahil ediliyor. Bu farklı gruplar, borsalardan sigorta şirketlerine kadar finans sektörünü oluşturan çok çeşitli firmaları temsil ediyor. Finans sektörü gelişmeye devam ettikçe Hall of Fame sektörün ilerlemesini sağlayan ve en yüksek mükemmellik standartlarını koruyan kişileri kapsamaya devam edecek.

Not: Uzman konuklarla yatırım ve birikimleri doğru şekilde yönetmek hakkında konuşulan Yatırım Odaklı Podcast’in Berk Dinçtürk ile “Wall Street’in Ünlüleri” bölümüne kulak vererek; Warren Buffet, Charlie Munger, Ray Dalio ve Stanley Druckenmiller gibi Wall Street’in tarihinde yer etmiş ünlü isimleri, önemli şirketleri,  bu şirketlerin yatırım dünyasındaki yeri ve gelecekteki potansiyelleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Wall Street’in “Hall of Fame” Şirketleri Kimlerdir?

Morgan Stanley | Fotoğraf: Morgan Stanley

Wall Street’teki Hall of Fame Şirketleri, finans sektörüne önemli katkılarda bulunmuş ikonik ve etkili firmaları ifade ediyor. Bu şirketler; birinci sınıf hizmetleri, finansal yenilikleri ve finans piyasasındaki olağanüstü performansları nedeniyle bu listeye dahil ediliyor. Goldman Sachs, Morgan Stanley, JP Morgan ve Citigroup gibi şirketler, küresel finans ortamının şekillenmesinde kilit rol oynayan bu prestijli şirketlere yalnızca birkaç örnek! Hall of Fame’e kabul edilmek ise bir finans şirketi için en büyük onur! Listeye girebilmek için etik uygulamalar ve uzun vadeli sürdürülebilirlik konusunda tutarlı bir sicil kaydı gerekiyor. Hall of Fame şirketleri; finansal danışmanlık, risk yönetimi ve yatırım bankacılığında uzman hizmetleriyle tanınıyor ve sektörde finansal performans ve inovasyon konusunda ölçüt oluşturuyor.

Borsa | Fotoğraf: Nick Chong – unsplash.com

Hall of Fame Listesindeki Şirketleri Gelecekte Neler Vadediyor?

Yatırım dünyası gelişmeye devam ederken pek çok yatırımcı, Hall of Fame şirketlerinin gelecekteki kârlılığını merak ediyor. Bazıları bu şirketlerin çoktan zirveye ulaştığını, eninde sonunda düşüşe geçeceğini iddia etse de her birinin uzun başarılı bir geçmişe sahip olduğunu ve on yıllardır sektör liderliğini koruyan şirketler olduğunu hatırlamakta fayda bulunuyor. Hall of Fame şirketleri genellikle güçlü bir marka bilinirliğine ve müşteri sadakatine de sahip. Bu yüzden daha yeni şirketlere kıyasla gelecekteki piyasa dalgalanmalarından ve ekonomik gerilemelerden genellikle daha az etkileniyor. Ayrıca birçok Hall of Fame şirketi yapay zekâ, blok zinciri ve yenilenebilir enerji kaynakları gibi yeni teknolojilere büyük yatırımlar yapıyor. Böylelikle sadece rakiplerinin önüne geçmekle kalmayıp aynı zamanda yakın gelecekte gelişmekte olan sektörlerde şimdiden lider olarak konumlanmanın yolunu da açıyorlar.

Wall Street Yıldızlarıyla Tanışın!

George Soros | Fotoğraf: The New Yorker

Wall Street’in ikonları olarak tanınan finans devleri arasında Warren Buffett, George Soros ve Ray Dalio gibi efsanevi yatırımcılar yer alıyor. Bu kişiler, piyasadaki eğilimleri tespit ederek ve riskler alarak büyük servetler elde etmesi ile dikkat çekiyor. Yatırım hünerleri nedeniyle takdir edilen bu kişiler, tüm zamanların en büyük yatırımcılarından bazıları olarak kabul ediliyor. Wall Street ikonları arasında yatırımcıların yanı sıra JPMorgan Chase’den Jamie Dimon ve Goldman Sachs’tan Lloyd Blankfein gibi önde gelen bankacılar da yer alıyor. Bu kişiler kendi kurumlarının büyümesinde hayati bir rol oynamış ve daha geniş anlamda finansal ortamın şekillenmesinde de etkili olmaları ile öne çıkıyor. Liderlik becerileri, stratejik düşünme ve karmaşık düzenleyici ortamlarda yön bulma yetenekleriyle tanınıyorlar.

Hall of Fame’de Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Hall of Fame’de Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Fotoğraf: Austin Distel -unsplash.com

Riskleri ve fırsatları dikkatlice araştırır, portföyünüzü çeşitlendirir ve uzun vadeli sabırlı bir yaklaşım benimserseniz kârlı yatırımlar yapma potansiyelinizi yükseltirsiniz! Bu noktada piyasadaki en son haber ve trendlerden haberdar olmak ve yatırımlarınızı etkileyebilecek çok çeşitli faktörleri dikkate alan çok yönlü bir stratejiyi sürdürmek çok önemli. Herhangi bir yatırım kararı almadan önce daima güvenilir bir mali danışmana danışın.

  • Kapsamlı araştırma yapın: Herhangi bir menkul kıymete yatırım yapmadan önce durum tespiti yapmanız ve şirketi, sektörü ve ekonomik koşulları araştırmanız önem taşıyor. Finansal sağlığı, büyüme potansiyeli hakkında tam bir resim elde etmek için şirketin mali tablolarını, analist raporlarını, haber makalelerini okuyabilirsiniz. Araştırmanızı yaparak rekabet avantajına, yerleşik geçmişe ve olumlu büyüme beklentilerine sahip şirketleri belirleyebilirsiniz.
  • Portföyünüzü çeşitlendirin: Tüm yatırımlarınızı tek bir menkul kıymete veya sektöre yatırmaktan kaçınmak gerekiyor. Çeşitlendirme, özellikle bir piyasa gerilemesi veya ekonomik şok durumunda riski azaltmaya yardımcı oluyor. Hisse senetleri, tahviller, menkuller gibi kıymetlerin bir karışımına yatırım yapmayı düşünün, yatırımlarınızı farklı sektörlere ve coğrafi bölgelere dağıtın.
  • Sabırlı olun: Yatırımınızın büyümesi zaman alabiliyor ve piyasada hisse senedi fiyatlarında geçici düşüşlere neden olan dalgalanmaların yaşanma ihtimali bulunabiliyor.  Uzun vadeli bir yaklaşım benimseyerek ve sabırlı davranarak, zaman içinde yatırımınızdan olumlu getiri elde etme olasılığınız daha yüksek. Uzun vadeli kazançlar için göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörler arasında şirketin mali durumunun gücü, sektör liderliği ve rekabet avantajı yer alıyor.

Hall of Fame yazımızda yatırım sektöründe en çok konuşulanlar ve finans dünyasının gündemi hakkında bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. İçeriklerdeki bilgiler konusunda konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce bir uzman görüşü almanızı tavsiye ederiz. Yatırım hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

***

UYARI NOTU:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yatırım yapmadan önce kendi risk ve getiri tercihlerinizi öğrenmeli ve her halükarda söz konusu faaliyetler için yetkili bir kuruluşu ile çalışmanızı ve diğer kaynaklardan faydalanmanızı öneririz. Zira sadece buradaki bilgilerle yatırım yolculuğunuza başlamanız beklediğiniz sonuçları doğurmayabilir. Beklentileriniz kapsamında bir getiri elde edemeyebileceğiniz gibi, risk algınızın üzerinde bir kayıp yaşayabilirsiniz. Buradaki yazılarda yer alan bilgiler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İşbu yazılardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan ve burada yer alan bilgiler dayanarak alınacak yatırım ya da benzeri kararların sonuçlarından Odea Bank A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir.

Kapak Fotoğrafı: Tomas Eidsvold – unsplash.com

İlginizi çekebilir: Odea’dan La Bourse de Bruxelles