Ekim ayının sonlarına gelindiğinde, Amerika’daki ya da Avrupa’daki kadar coşkuyla olmasa da, Halloween Cadılar Bayramı ülkemizde de ufak dokunuşlarla varlığını hissettiriyor. Siz de bu hafta sonu sofranızı ya da evinizi biraz ürkütücü ve eğlenceli hale getirmek, Halloween ruhunu filmler ve müziklerle yaşamak isterseniz önerilerimize bir göz atın!

Önerilerimizi okurken Halloween dendiğinde akla ilk gelecek o şarkıyı dinlemeniz kaçınılmaz:

youtube play youtube play

IMG_9068

Halloween İçin Dekorasyon Önerileri

Evinizi bir Halloween filmi setine çevirecek dekorlar ve süslemeler olmadan, küçük dokunuşlarla ve halihazırda elinizde bulunan malzemelerle de dekore edecek ve hazırladığınız yiyecekleri eğlenceli hale getirmenin yollarını düşünmek işinizi kolaylaştıracaktır.

FullSizeRender

Örneğin bir pastaneden alacağınız ya da kendiniz pişereceğiniz minik pizzaların üzerine zeytin parçalarından örümcekler yerleştirebilir ya da makaronları, mandalinaları boyayarak onları Halloween’e uygun hayaletlere ya da balkabaklarına benzer hale getirebilirsiniz.

FullSizeRender_3

Pişireceğiniz bir lazanyanın ya da hazırlayacağınız bir tatlının üzerine çikolata sosuyla RIP yazılı birkaç kedi dili kurabiye eklemek, oldukça düşük bir bütçeyle ve hiçbir efor sarf etmeden sofranızı bir mezarlık tekinsizliğine kavuşturabilir. Aynı çikolata sosunu tabakları ya da yiyecekleri hayaletler çizerek, örümcek ağları yaratarak süslemek için de kullanabilirsiniz.

FullSizeRender_2

Evinizi kana bulamak içinse tek yapmanız gereken kırmızı mumlar eritmek! Çok az vakit ve para harcayarak, kişisel Halloween partinizi renkli ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Unutmayın, bu bir film seti ya da dekorasyon yarışması değil, amaç sadece sofranızı daha eğlenceli hale getirmek.

IMG_9076

 

En İyi Halloween Filmleri

Yemeğin ardından gecenizi Halloween temalı bir filmle ya da korkudan uykunuzu kaçıracak bir filmle sonlandırmak isterseniz aşağıdaki listelerimize göz atmayı unutmayın!

beetlejuice

Bu listemizde Halloween ruhunu korkutmadan yaşatan animasyon, komedi ve gençlik filmlerini bir araya getirmiştik:

under-the-shadow-2

Bu listede ise son yılların çok iyi eleştiriler almış fakat hak ettiği ilgiyi ve bilinirliği kazanamamış yapımlarını sıralamıştık:

Halloween Şarkıları

Sofranız ve yemek odanız yeterince renkli hale gelmiş olabilir ama tabii ki müziksiz olmaz! Herhangi bir Halloween etkinliğinin olmazsa olmaz bu şarkıları çalma listenize eklemeyi unutmayın!

Öncelikle, yazının girişinde de çalabileceğiniz Danny Elfman imzalı The Nightmare Before Christmas soundtrack’inden This Is Halloweenorijinal versiyonu dışında Marilyn Manson‘dan Panic at the Disco‘ya birçok sanatçı ve grubun yorumuyla her zevke uygun bir versiyona sahip.

youtube play youtube play

Michael Jackson‘ın klasiği Thriller‘ı sadece bir şarkı olarak değil bir Halloween temalı kısa film olarak listenize eklemeniz şart. 2000’lerin başında onun izinden giden, Shakedown‘un At Nightını da unutmamak lazım.

youtube play youtube play

Bugünlerde 7. sezonu yayınlanan American Horror Story‘nin her bir sezonu ve her bir bölümü oldukça ürkütücü coverlar ve şarkılarla dolu. Aklınıza gelmeyecek türlerde şarkılar, bu dizinin korkunç sahneleriyle özdeşleşip sizi ömür boyu korkutmaya devam ettiyse çalma listenizi bu dizinin şarkılarıyla doldurmanız işten değil; tıpkı Patience and Prudence‘ın Tonight, You Belong to Me’sinde olduğu gibi… Güncel dizilerden Stranger Things ve Scream Queens‘in soundtrack albümleri de bu tip cevherlerle dolu…

youtube play youtube play