Hangimiz sevmeyiz ki meyhaneye gitmeyi… İçki, güzel mezeler, salatalar, yemekler, tatlı ve güzel sohbete kim “Hayır” diyebilir? Bu özel kültürü/ritüeli gerçek anlamıyla yaşamak istemez misiniz? Gelin size, çok özel bir yer olan, Hatay Restaurant’tan bahsedeyim.

Konum

hatay restaurant
Hatay Restaurant

Benim için meyhane olarak İstanbul’da tek bir yer vardır: Bostancı’da bulunan Hatay Restaurant. Peki neden burası çok özel? Mezeler? Yemekler? Servis?

Mezeler

Hep taze ve usta eller tarafından özenle hazırlanıyor. Size sunulan tepside bir tane bile “hazır malzemeden” ürün bulamazsınız. Hangi saatte giderseniz gidin, taze ve leziz mezeler sizin için hazır bekliyor olacak. Benim Hatay Restaurant’taki favori mezelerim:

Kavun (tadı tabii ki mevsime göre değişiklik gösteriyor ama yazın mutlaka isteyin, çünkü inanılmaz özel bir kavunları var), Acılı Ezme, Tarama, Lakerda, Deniz börülcesi, Közlenmiş Patlıcan Salatası

Ara Sıcaklar ve Yemekler

Yemekler, ara sıcaklar birbirinden leziz… Hangisini nasıl anlatsam bilemiyorum. Siz, en iyisi gidip deneyin. Ama özellikle bir ara sıcak tavsiye etmek istiyorum: Güveçte yaptıkları tereyağlı, pul biberli yaprak ciğer. İstanbul il sınırları içerisinde buradan daha güzel yapan olduğunu sanmıyorum!

Yaprak ciğer dışında tavsiyelerim: Kalamar tava (Sevgili İzmir, burada ciddi bir rakibin var! Haberin olsun.), Karides Güveç, Sıcak Humus, Paçanga Böreği, Balık Köftesi, İçli Köfte

IMG_5060
Hatay Restaurant

Eğer hala midenizde yer kaldıysa, ana yemek olarak  balık ve et seçenekleriniz var. Eğer balık istiyorsanız, o gün ne balık sunduklarını sorun. Çünkü Hatay Restaurant’ta sadece sunmuş olmak için, ellerinde bütün balıklardan bulundurmuyorlar. Mevsimine uygun ve taze olmasına dikkat ediyorlar. Tabii ki mutfaktaki ustaların becerisi tartışılamaz. Gerçekten muhteşem hazırlıyorlar. Balık için gösterdikleri özeni, etler içinde gösteriyorlar. Pirzola ve köftesi gerçekten çok güzeldir.

Tatlılar

Süpriz! O gün ayva tatlısı da olabilir, kabak tatlısı da… Ama her zaman şekerpare ve künefe bulunur. Ayva tatlısına denk gelirseniz sakın kaçırmayın!

Servise gelince: Sıcaktırlar, samimidirler, sizi rahatsız etmezler. Tam ihtiyaç duyacağınız zamanı bilirler ve size yardımcı olurlar. İşlerini gerçekten çok iyi bilirler. Eskidirler. Siz onları tanırsınız, onlar da sizleri tanır. Hatta o kadar uzun tanırsınız ki, onları o gittiğiniz gece göremediğinizde bir eksiklik hissedersiniz. Hesap geldiğinde, burada kötü süprizlerle karşılaşmazsınız.

Hatay Restaurant ve Meyhane Kültürü

Ama Hatay Restaurant’ı benim için özel yapan sadece bu başlıklar değil. Hatay Restaurant’nın içerisinde gerçekten çok özel bir meyhane kültürü var. Uzun yıllar, edebiyatın önde gelen isimlerine ev sahipliği yapmış olmasının da ona çok özel bir kişilik kattığına eminim. Ben bu özel meyhane ile 10 yaşındayken tanıştım. Düşünün, burası o kadar özel bir yer ki 10 yaşında bir çocuğu rahatlıkla götürebilirsiniz. Ben yıllar içerisinde, içki içme adabını, meyhane kültürünü  burada öğrendim.

Processed with Moldiv
Hatay Restaurant

Kapısından içeri girdiğinizde duvarlarda çoğunlukla şair, yazar, ressam olan müdavimlerinin fotoğrafları, kapak oldukları kitap ve dergiler, onlarla ilgili basında çıkan haberlerin olduğu gazete sayfaları görürsünüz. Sizi ilk, kasanın arkasında, bir sürü kitabın arasından dev gibi bir adam karşılar. O dev ve muhteşem adam Mehmet Bey’dir. O gülümsemesi ve sıcaklığı, sanki evinize gelmişsiniz hissi yaratır.

Hatay Restaurant’ta kimse, kimseyi rahatsız etmez. Bağıran çağıran yoktur. Herkes birbirine saygı ve sevgi gösterir. Fonda var ile yok arasında hakiki Türk sanat müziği içkinize, sohbetinize ve mezenize, sizi rahatsız etmeden eşlik eder. Bu huzur, kültür ve kalite sayesinde, arkadaşlarımı, yabancı misafirlerimi ve sevdiğim o özel insanı hiçbir endişem olmadan Hatay Restoranına götürdüm. Bu özel yeri onların da deneyimlemesini istedim.

Bu özel yerde mutluluğuma mutluluk kattım. Üzüntümde, beni yalnız bırakmadı. Paylaşmak istediğimde beni dinledi.

Bu özel yerde şiiri sevdim…

Güzel sohbete, mezelere ve meyhane kültürüne özlem duyuyorsanız Hatay Restaurant, Bostancı’da sizi bekliyor.

Hatay Restaurant Adres: Bağdat Caddesi No:526 Bostancı, Kadıköy / İstanbul – (0216) 361 3357