Bu yazımda, Türkiye’deki saat dünyasına yeni bir bakış getiren Hayati Talvi’yi ağırladım. Yepyeni saat markalarını, Türkiye’deki saat meraklılarıyla tanıştıran ve tanıştırmaya devam eden Hayati’yle, kendisinin saat firması Zaman Atölyesi ve ZAMAN kavramı ile ilgili keyifli bir söyleşi yaptım.

“Zamanınız limitlidir, zamanı başkalarının hayatlarını yaşayarak harcamayın. Başka insanların düşüncelerine göre yaşamayın. Diğer insanların fikirlerinin seslerinin sizin iç sesinize sahip olmasına izin vermeyin. Ve en önemlisi, kalbinizi ve sezgilerinizi dinleme cesaretine sahip olun. Onlar bir şekilde ne olmak istediğinizi bilirler. Bunun dışındaki her şey ikinci plandadır.” Steve Jobs

Söyleşi sonrasında aklım ZAMAN kavramı ile ilgili düşüncelere takıldı. Zamanı geçirmeye çalıştığım günlerle, zamandan yararlanmaya çalıştığım günler arasındaki farkı düşündüm. Günün sonunda, o günle hesaplaşırken hissettiklerim hep zamandan yararlanmaya çalıştığım günlerde daha pozitif oluyor, bunu anladım. Aslında geçen zaman değil çünkü, biz geçiyoruz. Geçerken de zamandan en iyi yararlanmak, zamanı en iyi şekilde değerlendirmek en güzel tatmin bence. İnsan zaman zaman boşluğa düşebiliyor. Hiçbir şey yapası gelmiyor. Zamanı çöpe atıyor. Öyle anlarda harekete geçmek gerek. Her ne ise bizi umutsuzluğa düşüren, zamanı başka bir konuda, başka bir şekilde kullanarak o enerjiyi değiştirmek lazım. Zaman boşuna harcanamayacak kadar değerli. Zaman bizim zamanımız çünkü… Zamanın en büyük düşmanı stres bence. Strese girdiğimiz zaman yaşanmışlık hissi yok oluyor. Dolayısıyla zaman kavramı da hız kazanmış oluyor.

Ve Karşınızda Zaman Atölyesi…

Öncelikle sizi tanıyalım. Saat Dünyasındaki geçmiş ZAMAN’ınızı öğrenelim…

Saat benim aile işim. Çocukluğumdan beri saatlerle iç içeyim. Saatçilikten başka herhangi bir ticari meslekle meşgul olmayı hiç düşünmedim aslında. Askerliğimi yaptıktan sonra Merkez Saat’te görev almaya başladım. Momentus markasının yeniden yapılandırılmasında rol aldım. Zamanla ailemden daha bağımsız bir iş kurmak istediğime karar verdim. O dönemde bazı fırsatlar üst üste geldi ve kendi işimi kurdum. Şu anda kendi işim olan Zaman Atölyesi ile saat dünyasındaki yerimi almış bulunuyorum. ZAMAN Atölyesi’nin hikayesi nedir? Bünyesinde hangi saat markaları bulunuyor ve bu markaların seçimini nasıl, neye göre yapıyorsunuz? Zaman Atölyesi’nin başlangıcı; Beymen’in talebi üzerine Merkez Saat olarak, Nixon ve Timex 80 markalarının distribütörlüklerini almamızla oldu. Ben ise bu iki markayı Merkez Saat’in bünyesinden aldım ve Zaman Atölyesi’ne taşıdım. Zaman Atölyesi’nin kendisi gibi, distribütörlüğünü yaptığı markalar da yeni. Rekabetçi bir sektör olan saat dünyası içerisinde; Zaman Atölyesi’nin tarzı ve müşterilere olan yaklaşımı ile bir farklılık yaratmaya çalışıyorum. Bayilerimiz konusunda seçiciyim mesela. Markalarımızın, müşterilerin görmek istediği yerlerde bulunmasına özen gösteriyorum.

Zaman Atölyesi’nin bünyesinde Nixon ve Timex 80 dışında; Nooka, Full Spot, Marea, Grimoldi ve Wize&Ope markaları bulunuyor. Bir de bünyemize katılacak yeni bir masa saati markası var; Matthew Norman. Genel olarak tüm bu markalara baktığımız zaman, hepsinin sıra dışı olduğunu görüyoruz. Kendi içlerinde renkli ve plastik ağırlıklı olmaları yönünden birbirleriyle benzerlik gösteriyorlar. Saatteki yeni trendin bu olduğuna ve gitgide daha da bu olacağına inanıyorum. Trendlerin geçici olduğunu da biliyorum. Zaman Atölyesi’nin baş tacı olan Nixon kendini yenileyen ve öncü bir marka. Nixon sadece plastik saatlerden oluşmuyor tabi ki. Fuarlarda da karşılaştığım üzere; Nixon’ın bir sene önceki modellerinin taklit edildiğini görüyorum ve ne kadar belirleyici bir marka olduğuna fazlasıyla tanık oluyorum.

Zaman Atölyesi’nin ismi nereden geliyor?

Saat, artık ne kadar zamanı çağrıştıran bir şey olmasa da; bir aksesuara dönüşse de, sonuçta saat pazarlarken zamanı vurgulamak zorundasınız. Diğer bütün saat firmalarının isimleri X saat veya Z saat. Zaman Atölyesi hem markalarıyla, hem showroomuyla farklılaşıyor. İsmiyle de fark yaratsın istedim…

Zaman Atölyesi’nin Türkiye ile tanıştırdığı saatlere nasıl ulaşabiliriz?

Bayilerimiz ve bayilerimizin web sitelerinden ulaşabilirsiniz. Mesela; Lastik Pabuç, Beymen Blender ve Konyalı Saat.

Saatin, sizin iş dışı ZAMAN’larınızdaki yeri nedir desem?

Ben saate zaten iş olarak bakmıyorum. Sokağa çıktığım zaman, biriyle tanıştığım zaman ister istemez gözüm insanların saatlerine takılıyor. Momentus’un bünyesinde çalışırken, üretimin de başında yer alıyordum. Saati design ediyorduk. Bu benim için çok keyifli bir süreçti. Ben çok detaycı bir insanım ve saat detay işi. Sonuçta 10 cm2 içerisinde milyonlarca model var. Ne yaparsanız yapın, saati bu kadar bir alanın içerisinde farklılaştırıyorsunuz. Yani, saatçilik tam bana göre bir iş. Mutlu olduğum bir şeyi yapıyorum. Bunun için, saat benim hayatımın bir parçası.

www.zamanatolyesi.com

Zaman Atölyesi Fotoğrafı ve Duvardaki Tablo: Jacqueline Roditi

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?