Hayat sağlıkla güzel, biz de hayatınızı güzelleştirmek için yanınızdayız. Yine de sağlığın hayatı güzelleştirmek için tek başına yeterli olmadığının da farkındayız, bu yüzden yeni bir motto belirledik: Gülümse, iyi düşün, sağlıklı beslen!

Tabii ki bu mottoyu kolayca benimseyebilmeniz için hayatınızı güzelleştirecek önerilerle ihtiyacınız olduğunu da düşünmeden edemedik. Gülümsemek için filmlerle, iyi düşünmek için kitaplarla ve sağlıklı beslenmek için fikirlerle yola çıkalım istedik.

Gülümse!

frances-ha-greta-gerwig_55003091-2193×1206-2193×1206

Frances Ha (2013)

Bugünlerde onun adını çok sık duyuyorsunuz: Greta Gerwig. 1983 doğumlu oyuncu, senarist ve yönetmen, son yıllarda hayat dolu karakterlere can verdiği filmlerinin yanı sıra Noah Baumbach filmlerinin senaryosuna da kişiliğini yansıtarak katkıda bulundu. Bu yıl ise kendi yazıp yönettiği Lady Bird ile büyük bir başarı elde etti. Greta Gerwig’in karakterleri o kadar doğal ve hayatın içinden ki, sizi gülümsetmelerinin en büyük nedeni izlediklerinizde kendinizden, kendi güzel anlarınızdan izler bulmanız. Frances Ha‘da (Noah Baumbach, 2013) gerçek hayatla yüzleşmeye ve büyümeye çalışan, Mistress America‘da (Noah Baumbach, 2015) hayallerinin peşinden koşan, Maggie’s Plan‘de (Rebecca Miller, 2015) geleceğini bekar bir anne olmak üzere planlayan birer kadını canlandırıyor Gerwig. Mizah, hayatın bir parçası olduğu gibi bu filmlerin de önemli bir parçası ve her birinin yüzünüzü güldüreceği kesin. Eğer evde değil sinemada izleyecek bir öneriye ihtiyacınız varsa da Lady Bird‘ü (Greta Gerwig, 2017) şubat ayında !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında, mart ayında ise vizyonda izleyebilirsiniz.

100-YOM-6

The 100-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared (2013)

Biraz da Wasa’nın doğduğu topraklara gidelim: Son yıllarda İsveç sinemasından çıkan kaliteli komediler, hem Nordik mizahınının kendine has üslubunu dünyaya tanıtıyor hem de hayatın her anında gülümsemek için birçok sebep olduğunu hatırlatıyor. Bunlar arasında 100 yaşındaki bir adamın beklenmedik şekillerde maceradan maceraya koşarak sizi kahkahaya boğacağı The 100-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared (Felix Herngren, 2013) ve huysuz bir ihtiyarın sevgi dolu bir komşuya dönüşümünü anlatan A Man Called Ove (Hannes Holm, 2015) var.

İyi Düşün!

H Y G G E

Gülümsemekten sonraki ikinci adım iyi düşünmek ve bu etrafınızdaki ya da gündemdeki olumsuzlukların sizi etkilemesine izin vermemekle başlıyor. İyi ve olumlu düşünceye odaklanmış bir yaşam tarzını benimsemeyi öğütleyen kitaplar da bunu başarmak için atabileceğiniz adımlardan biri. Örneğin Hector Garcia ve Francesc Miralles’in yazdığı Ikigai ile Japonların uzun ve mutlu yaşam sırlarını, Meik Wiking’in Hygge‘si ile Danimarkalıların mutluluk sırlarını ve Mark Manson’ın Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı kitabıyla iyi bir yaşam sürmek için sezgilere aykırı bir yaklaşımın sırlarını öğrenebilirsiniz.

İyi düşünmek için okuyabileceğiniz kitapların yalnızca motivasyon verici ya da ve pozitif düşünceyi öğütleyen kişisel gelişim kitapları olması da şart değil tabii… İlham verici hikâyeler anlatan romanlar da en az onlar kadar başarılı olabilir. Bir önceki romanı Silver Linings Playbook sinemaya da uyarlanmış olan Matthew Quick‘in, hayatını yeniden düzene sokmak için iyi düşüncelerin peşinden giden bir adamı anlatan Her İşte Bir Hayır Var romanı ve Raphaëlle Giordano’nun çok daha iyi yerlere ulaşmak için size ilham verecek romanı İkinci Hayatın Tek Bir Hayatın Olduğunu Anladığında Başlar bunlar arasında.

Sağlıklı Beslen!

WASA

Son, belki de en kolay adım… “Hayatı Wasa ile tamamla!” diye boşuna demiyoruz, benimseyeceğiniz bu yeni motto için gerekenleri de Wasa ile tamamlamanız mümkün. Üstelik bu son adım, yani sağlıklı beslenmek, sandığınız kadar zor değil. Sağlıklı beslenmenin şartlarından biri, ana öğünler kadar ara öğünlerin de önemini kavramaktan geçiyor. Ara öğün tüketmek hem kan şekerinizi dengede tutarak çabuk acıkmayı ve bir sonraki öğünde çok fazla yemeyi engelliyor, hem de metabolizma hızınızı arttırarak kilo alma ihtimalinizi azaltıyor. Sağlıklı beslenmek için yaratıcılığınızı kullandığınız sürece, ara öğünlerinizi zevkli ve eğlenceli hale getirmeniz için hiçbir engel yok. Wasa Original gevrek ekmeği, mutfaktaki yaratıcılığınızın en büyük dostlarından biri olarak hem tuzlu hem tatlı atıştırmalıklar için mükemmel bir eşlikçi. Peynir, taze yeşillikler, doğranmış sebzeler, avokado püresi, humus, süzme yoğurt ya da somon gibi malzemelerle açlığınızı bastırabilir ya da taze meyveler, kuru meyveler, fıstık ezmesi, bal, kuru yemiş gibi malzemelerle ara öğününüzü tatlı bir molaya dönüştürebilirsiniz. Lezzetli olanın sağlıklı olmadığını, sağlıklı olanın iştah kabartıcı olmadığını söyleyenler yanılıyor, emin olabilirsiniz. Wasa Original ile hazırlayabileceğniz pratik ve doyurucu ara öğün önerileri için Wasa Türkiye Instagram hesabını takip edebilir, Wasa’nın farklı ürünlerini keşfetmek için websitemize göz atabilirsiniz.

Filmler gülümsemenin, kitaplar iyi düşünmenin, ara öğünler sağlıklı beslenmenin yollarından sadece birer tanesi. Bu mottoyu benimseyerek, diğer yolları kendi kendinize keşfedebileceğinize inanıyoruz!

Wasa SatinAlma Delikatess