Coca-Cola dünyanın en büyük markalarından biri ve benim lovemark’ım. Etrafımdakiler bilir, Coca-Cola içmeden bir gün bile geçiremeyenlerdenim. Tabii ilişkimiz sadece içmekle de sınırlı değil; aynı zamanda bir Coca-Cola koleksiyoneriyim. 100’e yakın benim gibi Coca-Cola severle birlikte, official Coca-Cola Koleksiyonerler Kulübü’nün üyesiyim.

Peki Coca-Cola Koleksiyonerleri Ne Yapıyor?

Koleksiyonerlerin diğerleri de sadece kolayı içmekle kalmıyor, bir de Coca-Cola ürünlerini biriktiriyoruz. Çünkü Coca-Cola adeta bir tasarım fabrikası ve ürettiği birbirinden güzel ürünlerin cazibesine kapılmamak imkansız. Bu bazen bir tepsi olabiliyor bazen de bir radyo. Yani herhangi bir ürün ürettiğinde cezbetmesi çok zor olmuyor. Ama genellikle şişe ve kutu tasarımlarını biriktiriyoruz. Neden mi?

Çünkü Coca-Cola bu konuda hiç boş durmuyor ve kendini sürekli yeniliyor. Kurulduğu 1886 senesinden beri şişe tasarımlarını yeniliyor; markalar, sivil toplum kuruluşları veya toplumsal duyarlılığı artırmak için şişeler üretiyor. 1916 yılından beri ürettiği orijinal şişesinin üzerine çeşitli tasarımlar yapıyor, şişeleri adeta mankenler gibi giydirip bize sunuyor. Yıllardır üretilen tasarım şişelerden bir defile bile yapılabilir!

Coca-Cola Şişesi ve Tasarım

Coca-Cola şişesi tasarlamak, modacılar ve tasarımcılar için önem kazanırken, tasarım için ortaya çıkan bu birlikteliklerle birlikte şişeler de gün geçtikçe daha ayrıcalıklı bir hale bürünmeye başladı. Coca-Cola şişesi tasarımında hiçbir sınır yok, tasarımcılar tamamen özgürce tasarlama imkanına sahip. Mesela, Fransız tasarımcı Jerome Olivet üç boyutlu ve çevre dostu, yeni jenerasyon bir Coca-Cola şişesi tasarlarken, başka bir tasarımcı olan Andrew Kim ise kola şişesini katlanabilir ve geri dönüşümlü şişe fikrini üretebiliyor.

Jerome Olivet

Andrew Kim

Coca-Cola Şişesi ve Moda

Modacılara gelince, onlar genelde orijinal Coca-Cola şişesini giydirmeyi tercih ediyorlar. Ferre, Moschino, Zac Posen, Anna Molinari, Roberto Cavalli, Diane von Fürstenberg, Karl Lagerfeld, Donatella Versace, Alberta Ferreti, Veronica Etro, Missoni, Nathalie Rykiel ve son olarak da Jean Paul Gaultier şimdiye kadar Coca-Cola şişelerini tasarımlarıyla giydiren modacılar.

Jean Paul Gaultier

Diane von Fürstenberg

Karl Lagerfeld

Nasıl? Hepsi de birbirinden güzel değil mi? :)

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN