Massive Attack, Travis ve Melody Gardot’yu canlı dinleyeceğimiz, açıkhava sinemalarında ve beach’lerde yaz sezonunu açacağımız, yeni sergiler ve film gösterim programlarıyla dopdolu geçireceğimiz bir aya, hazirana merhaba!

İşte Haziran 2018 boyunca yapabileceklerinizden bazıları:

***

Haziran 2018 Etkinlikleri

 

Massive Attack ve Travis’i canlı dinleyin!

Heyecanımız büyük, Zorlu Performans Sanatları Merkezi, bu ay iki dev isme ev sahipliği yapıyor: 2000’ler boyunca Britpop’un en sevdiğimiz temsilcilerinden, kimi zaman eğlenceli kimi zaman melankolik şarkılarını dinlemeye doyamadığımız Travis, 8 Haziran‘da, yıllar sonra bir kez daha İstanbul’da olacak. Diğer isimse müzik tarihine büyük etkisi olan, Portishead’den Radiohead’e birçok gruba ilham vermiş efsanevi trip-hop oluşumu Massive Attack. Sadece şarkılarını dinlemek için değil, canlı performanslarına tanık olmak için de heyecanımızı dizginleyemediğimiz Massive Attack’in konseri 25 Haziran‘da.

 

İstanbul Müzik Festivali’nde son konserleri kaçırmayın!

Haziran ayıyla özdeşleşen, İstanbul’un en köklü festivali İstanbul Müzik Festivali, bu yıl şehre biraz erken uğradı. Ama 23 Mayıs’ta başlayan konserler 12 Haziran’a kadar sürüyor. Dinlemek için halen vaktiniz olan isimler arasından önerilerimiz şunlar: Amsterdam Sinfonietta’nın Ferhan ve Ferzan Önder kardeşlere eşlik edeceği ve festivalin eser siparişi “Together Remember to Dance” konçertosunu dinleyebileceğimiz konser (5 Haziran, Aya İrini Müzesi), Verdi aryalarıyla özdeşleşmiş soprano Diana Damrau ile Nicolas Testé ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası‘nı dinleyeceğimiz “Verdissimo(7 Haziran, Lütfi Kırdar UKSS) ve piyanist Gülsin Onay ve yönetmen Murathan Özbek‘in disiplinlerarası projesi “Yolda” (11 Haziran, Süreyya Operası).

46. İstanbul Müzik Festivali konserleriyle ilgili detaylı bilgiyi bu listemizde bulabilirsiniz.

 

Yıldızların altında film izleyebileceğiniz açıkhava sinemalarına koşun!

Yazın en güzel yanlarından biri de yıldızların altında, hafif bir yaz esintisi eşliğinde yılın en güzel filmlerini açıkhava sinemalarında izleyebilmek. Her yaz şehirdeki açıkhava sinemalarına yenileri ekleniyor, bu yıl da eklenecektir. Başlangıcı UNIQ İstanbul Açık Hava Film Festivali‘yle yapalım. 5 Haziran’da kapılarını açacak, minderlerini ve şezlonglarını çimenlere serecek olan festival yılın En İyi Film Oscar ödülünün sahibi The Shape of Water ile başlıyor. Haziran filmleri arasından diğer önerilerimiz şunlar: Yorgos Lanthimos’un tüyler ürpertici aile dramı The Killing of a Sacred Deer (8 Haziran), geçtiğimiz yılın en iyi, en tatlıi, en sıcak bağımsızlarından Lady Bird (12 Haziran), geçtiğimiz yılın Altın Palmiye ödüllü İsveç filmi The Square (28 Haziran). Ayrıca Dünya Kupası’na özel olarak gösterilen futbol filmi Looking for Eric (14 Haziran), 17 Haziran’daki Kısa Film Gecesi ve 29 Haziran’da Have a Nice Day ve Your Name filmlerinin gösterileceği Animasyon Gecesi‘ni de kaçırmayın!

 

Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi Ahlat Ağacı’nı sinemada izleyin!

Uzak, Üç Maymun, Bir Zamanlar Anadolu’da, Kış Uykusu gibi filmleriyle Türkiye sinemasını başta Cannes Film Festivali olmak üzere tüm dünyada başarı ve gururla temsil eden Nuri Bilge Ceylan’ın yepyeni filmi, yine bu festivalde prömiyerini yaptıktan kısa bir süre sonra, 1 Haziran‘da vizyona girdi. 188 dakikalık süresi sizi korkutmasın, çünkü Ahlat Ağacı‘nın Nuri Bilge Ceylan‘ın en akıcı ve en fazla diyaloga sahip filmlerinden biri olduğu söyleniyor. Film, babasının borçları yüzünden yazdıklarını yayınlatma ve yazar olma hayali sekteye uğrayan Sinan’ın eve dönüş hikâyesini anlatıyor. Tavsiyemiz, filmi bir AVM sineması yerine Beyoğlu Sineması, Kadıköy Sineması ve Rexx Sineması gibi, Başka Sinema salonlarında ya da bağımsız salonlarda izlemeniz yönünde. Bu ay vizyonda yakalayabileceğiniz filmler arasında yılın merakla beklenen korku filmi Hereditary / Ayin (8 Haziran), tarihi tenis rekabetine odaklanan Borg/McEnroe (8 Haziran) ve Hollywood’un yıldız kadın oyuncularını bir araya toplayan Ocean’s 8 (15 Haziran) de var.

Nuri Bilge Ceylan’ın da “Ahlat Ağacı” ile yarıştığı, bu yılki Cannes Film Festivali’nde öne çıkan filmlere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

İstanbul Modern’i yeni binasında ziyaret edin!

İstanbul Modern, bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda yıllardır bulunduğu binayı yeni binasının inşaatı tamamlandığında geri dönmek üzere boşaltmıştı. İşte o gün gelene kadar müzenin tüm faaliyetlerinin aynen devam edeceği, geçici adresi geçtiğimiz hafta kapılarını açtı: Alexandre Vallaury imzalı Union Française binası… Geçici mekanın ilk sergileri, “Şimdinin Peşinde” adlı koleksiyon sergisi, Britanyalı sanatçı Anthony Cragg‘in işlerini görebileceğiniz “İnsan Doğası” sergisi ve İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi‘nin koleksiyon sergisi “Bakış Açıları“.

Ahmet Rüstem Ekici’nin İstanbul Modern’in geçici mekanıyla ilgili izlenimlerini buradan okuyabilirsiniz.

 

Pera Müzesi’nde genç sanatçılarla tanışın!

Ahu Akkan, Dragonfly III, 2018

Yazı İstanbul’da geçiren ve kültür-sanat takvimini yakından takip edenlerin bu yaz geleneğinden haberleri vardır; Pera Müzesi, yıllardır yaz aylarını ulusal ve uluslararası eğitim kurumlarıyla işbirliklerine ve genç sanatçıların işlerine ayırıyor. Bu durum, bu yaz da değişmiyor. Müze, 6 Haziran – 26 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edilebilecek, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin işlerinden oluşan “Sarsılan İmge” sergisi için hazırlanıyor. Sergide resim, heykel, yerleştirme, video, baskı, grafik ve seramik gibi çeşitli disiplin ve medyumlardaki işlerini bir arada bulabileceğiz.

 

Nordik esintisini ve plajların keyfini sinema salonlarında hissedin!

Vizyona alternatif film gösterim programları, yazın da tüm hızıyla devam ediyor. Ayın öne çıkanları arasında 7-29 Haziran tarihleri arasında Akbank Sanat‘ta takip edebileceğiniz Nordik Film Günleri ve Pera Film’in 8 Haziran – 28 Temmuz tarihleri arasında, Pera Müzesi’ndeki İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji sergisine paralel olarak gerçekleştirdiği Kumsalda programı. İlki, son birkaç yıldan, muhtemelen daha önce başka bir yerde izleme fırsatınız olmamış İsveç, Norveç ve Danimarka filmlerine yer verirken, ikincisi Éric Rohmer‘den Asghar Farhadi‘ye, Agnès Varda‘dan Ulrich Seidl‘a, Michelangelo Antonioni‘den Yorgos Lanthimos‘a sinema tarihinin dünü ve bugününden önde gelen yönetmenlerin kumsal, plaj ve tatil temalı filmlerinden oluşuyor.

 

Festival ruhunu Heybeliada’da hissedin!

Yazla özdeşleştirdiğimiz, farklı kentlerde tadını çıkardığımız Chill-Out Festival, bu yıl da Bodrum (20-21 Temmuz), Çeşme (11 Ağustos) ve İstanbul’da (15-16 Eylül) bizi iyi müzikle buluşturacak. Ama tüm bunlardan önce alıştığımız Chill-Out geleneğinin biraz dışına çıkmak, bize ufak bir ısınma turu sunmak ve haziran ayını da boş geçirmemek istemiş olacaklar ki, Chill-Out Festival “The Missing Part” ile festival ruhunu 23 Haziran‘da Heybeliada‘ya taşımışlar. Son yıllarda İstanbul’un Adalar semti birbirinden güzel mekanlar ve bizi kentin temposundan uzaklaştıran festivallerle zenginleşmeye başlamışken, Chill-Out Festival’ın da bunlar arasına eklenmesine çok sevindik! Günün programındaki isimler şöyle: Satori, Jacob Groening, Kermesse, Zebra Centauri, Elfenberg, cantanca, Kozmonotosman, Mousike, Herhangi ve Menachem 26.

 

Sense8’in özel final bölümünü kaçırmayın!

Netflix’in Wachowski Kardeşler imzalı bilimkurgu dizisi Sense8, iki başarılı sezonun ardından iptal edilme kararı, hayranlarının yoğun üzüntüsü ve tutkulu tepkileriyle karşılaşmıştı. Dizi, dünyanın farklı noktalarında yaşayan fakat gizemli bir zihinsel bağ ile birbiriyle iletişim kurabilen 8 kişinin bu gizemin ardındaki güçle savaşını konu alıyordu. NetflixSense8 hayranlarını biraz olsun sevindirecek bir kararla, diziye 2 saatlik bir özel final bölümü çekmeye karar verdi. Lana Wachowski‘nin yönettiği “Amor Vincit Omnia” başlıklı bu bölüm, 8 Haziran‘da yayınlanacak. Özlediğiniz karakterlerle yeniden buluşmak ve onlara veda edebilmek için de, henüz izlemediyseniz dizinin iki sezonunu bir solukta tüketmek için de iyi bir fırsat!

 

Oy verin!

Bildiğiniz gibi, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve erken genel seçimler, 24 Haziran‘da yapılacak. Ülkemizin geleceği ve son günlerde artmakta olan umutlarımızın yeşermesi için yapabileceğimiz en basit şey o gün seçmen kaydımızın bulunduğu şehirde bulunmak, oy kullanmak ve oyumuza sahip çıkmak. Nerede oy kullanacağınızı, Yüksek Seçim Kurulu’nun bu adresteki veritabanından kontrol edebiliyorsunuz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?