Heartstopper, adını uzun süredir duyduğum fakat okumaya bir türlü vakit bulamadığım bir grafik romandı. Uyarlama haberi gelince artık okumanın vakti de geldi deyip oturdum başına. Bu sürükleyici ve çok sevdiğim seriyi sizlerle de paylaşmak istedim. Keyifli okumalar!

23aa95c8a6aa24c9737f09d39404c96b_original
Heartstopper | Fotoğraf: Kickstarter

Heartstopper: Konusu ve Neden Okumalısınız?

Üç kitaplık bu hikayede temelde Charlie ve Nick karakterlerinin aşkını okuyoruz. Charlie eşcinsel bir karakter. Eşcinsel olması yüzünden okulunda uzun süre zorbalığa uğruyor. Tahmin edebileceğiniz üzere yüzüne karşı  nefret dolu söylemler oluyor. Bu olayların üzerinden biraz zaman geçiyor ve Charlie yeni dönemde okulda Nick ile tanışıyor. Bu tanışmanın sonucu arkadaşlığa ve daha sonra ise Charlie’nin Nick’e duyduğu aşka dönüşüyor. 

Olayların devamı hakkında daha fazla konuşsam spoiler olacak ama ikisinin aşkını okuduğumuz bir sır sayılmaz. Burda spoiler olan kısım Nick’in bu aşka karşılık vermesi değil de, nasıl ve ne zaman karşılık verdiği; bu ilişkide başlarından neler geçtiği. Bu yüzden ne okuyacağınız hakkında şimdilik bu kadar bilmeniz yeter diye düşünüyorum.

Gelelim “neden okumalısınız” kısmına. Öncelikle, eğer grafik romanları seven bir insansanız bence Heartstopper’a bayılacaksınız. Hem aşkın hem de dostluğun olduğu, ince bir mizah zevki üzerinden ilerleyen tatlı bir akışı var. Öyle aman aman, abartılacak, yerlere göklere sığmayacak bir hikaye değil ama onu özel kılan bir yanı var. Eşcinsel bireylerin her toplumda nasıl baskı altında kaldığını, ne tür zorbalıklara uğradıklarını ve bütün bunların ruhlarında nasıl yaralar açtığını siz anlamadan önünüze seriyor. Charlie’nin yaşadıklarını sanki siz yaşamışsınız gibi hissediyorsunuz. Sadece bununla da kalmıyor, Charlie ve Nick bir süre sonra arkadaşlarınız haline geliyor. Hikaye ilerledikçe de onların sevgisini iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Bir grafik romanın bu duyguları böylesine iyi yansıtabilmesi de onu en özel ve en iyi kılan yanı olmuş bana kalırsa.

Heartstopper
Heartstopper | Fotoğraf: Heartstopper

Kitaplar ve Okuma Sırası

Heartstopper şimdilik Vol1, Vol2 ve Vol3 olmak üzere üç ana hikaye; bir mini ve bir de “Heartstopper: Become Human” olmak üzere iki ekstra hikayeden oluşuyor. Ben okuma sırası olarak yukarıda belirttiğim sırayla okudum. Siz isterseniz mini hikayeden önce Become Human’ı da okuyabilirsiniz, çok bir fark teşkil etmeyecektir. Unutmadan, bu yılın ilerleyen zamanlarında Vol4’ün de çıkması bekleniyor. Kopukluk yaşamak istemiyorum diyenler 4. kitabın çıkmasını da bekleyebilir.

elgejanxkaak4lx
Heartstopper | Fotoğraf: Heartstopper

Grafik romanlar ne yazık ki henüz dilimize çevrilmedi. İngilizcesine güvenen okurlar için zaten akıp gidecektir fakat İngilizcem pek iyi değil diyen okurlara tavsiyem ilk kitaba biraz göz atmaları. Şahsen, dilinin çok zor olduğunu düşünmüyorum. Çok komplike ve çevirmesi zor cümlelere pek yer verilmemiş. Zaten günlük hayat konuşmalarını içerdiği için belirli bir düzeyde İngilizce bilen herkesin okuyabileceği bir seri. 

Nasıl okuyacağım derseniz e-pub ve pdf formatlarının yanı sıra tapas.io ve Webtoons.com üzerinden de okumanız mümkün. Kitapları da almayı tercih edebilirsiniz fakat dövizden dolayı oldukça pahalıya patlıyor. Yurtdışından gelmesi de  uzun sürüyor açıkçası. Sen nasıl okudun diye soracak olursanız, e-pub formatını tercih ettim. Hem derli toplu bir halde hem de hızlı okumamı sağladı.  Aranızda okuyanlar varsa sohbete beklerim. Aklında sorusu olanlar için de her zaman buradayım. Benden şimdilik bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın!

Kapak Fotoğrafı: Heartstopper

İlginizi çekebilir: Zeynep Mutlu’dan Çizgi Dünyasına Girmek İsteyenler İçin 4 Öneri