Amsterdam’da yapılacak şeyler listesinin başında gelen aktivitelerden biri: “Heineken Experince”. Bira içmeyi seviyorsanız veya şehirdeki güçlü bir markanın tarihine göz atmak ve güzel zaman geçirmek istiyorsanız bu deneyimi kaçırmayın!

Heineken
Heineken | Fotoğraf: Unsplash / Stella de Smit

Heineken Experince

Heineken Experince, Amsterdam merkezden toplu taşıma ile kolayca ulaşabileceğiniz bir lokasyonda gerçekleşiyor. Biletinizi gitmeden önce sitesinden alabileceğiniz gibi gişeden de temin edebilirsiniz. Biz “I amsterdam city card” (Amsterdam’da hem toplu taşıma hem de başka birçok aktiviteye indirimli erişim sağlayan bir kart) ile alacağımız için kartın “Heineken Experience” indiriminden de yararlanmak istedik ve biletlerimizi gişeden aldık. Biletinizi aldıktan sonra sırada bekliyorsunuz ve küçük gruplar halinde sizi içeri almaya başlıyorlar. Tur rehberleri de oldukça cana yakın ve güler yüzlü. 

 Heineken Experince Giriş
Heineken Experince Giriş | Fotoğraf: Merve Çalışlar

Rehberiniz öncelikle Heineken’in tarihi ile ilgili bilgiler veriyor ve bu esnada gezdiğiniz odalarda eski fotoğraflar ve eski şişelerle bardakları görebiliyorsunuz. Bu markanın gelişiminde rolü olan önemli isimlerin portreleri de bu alanda yer alıyor.

Heineken Şişeleri
Heineken Şişeleri | Fotoğraf: Merve Çalışlar

Daha sonrasında sizi biranın yapılış aşamalarını deneyimleyebileceğiniz bir alana alıyorlar. Bu alanda biranın son haline gelmeden önceki şekliyle tadına da bakabilirsiniz. Hatta kazanlardaki arpalı suyu siz de karıştırabilirsiniz! Bazı odalarda ise, biranın yapılış aşamasının simülasyonu oluşturulmuş ve siz de bu odalarda biranın bir hammaddesi gibi benzer süreçlerden geçip biraya ulaşıyorsunuz. Tabii, her yerde bira gören misafirlerinin canının nasıl bira çekeceğini de düşünüp tur esnasında size bira ikram ediyorlar. Böylece gezerken bir yandan da dünyanın en lezzetli biralarından birini içiyorsunuz. 

Turun ilerleyen aşamalarında eğlenceli vakit geçirmek isteyen katılımcılar için bir oyun odası da düşünülmüş. Bu odada oyunlar oynayıp, çeşitli objelerle fotoğraf veya video çekerek kendi mail adresinize gönderebiliyorsunuz. Etkinlikten çıkmadan önce son olarak bir bar ortamı yaratılmış ve burada biletinizi göstererek, bilete tanımlı bira hakkınızı alıp ve müzik dinleyebiliyorsunuz. Etkinlik genel olarak 1-1.5 saat kadar sürüyor. Etkinlik sonunda bu deneyime ait hediyelik eşya almak isteyen ziyaretçiler için de bir alan bulunuyor. Buradan bardak, çanta, anahtarlık, tişört, şapka gibi çok çeşitli hediyelik eşyaları bulabilir ve bu deneyimin size hissettirdikleriyle beraber evinize götürebilirsiniz. 

Kapak fotoğrafı: Merve Çalışlar

İlginizi çekebilir: Zeynep Cansoylu Samancıoğlu’ndan Prag Bira Müzesi