Unilever Food Solutions, Midpoint ile 22 Ocak – 22 Şubat tarihleri arasında tüm restoran şubelerinde “Hellmann’s sunar: Paylaşımın Keyfi” isimli tabağı sunuyor. Hellmann’s sosları eşliğinde sunulan bu tabak, Geleceğin Menüleri Trend Raporu’nda yer alan “Paylaşma Hazzı” trendinden ilham alıyor.

Kalabalık buluşmalar, iş toplantıları ve özel kutlamalar için misafirleri tarafından sıkça ziyaret edilen Midpoint restoranları, “Herkesin Buluşma Noktası” mottosu ile insanları ve leziz tabakları bir araya getiriyor. “Paylaşma Hazzı” trendi ise; Unilever Food Solutions tarafından yayınlanan ve 1600 şefin içgörüsü ile hazırlanan Geleceğin Menüleri Trend Raporu’nun 8 trendi arasında yer alıyor. Yemek yemenin aynı zamanda duygusal bir paylaşım ve anı yaratma şekli olduğunu savunan trend, herkesi aynı masada buluşturmaya odaklanan Midpoint’in menülerine de bu şekilde tanıdık bir giriş yapıyor.

Hellmann’s Sunar: Paylaşımın Keyfi

“Paylaşma hazzı” trendi, yemek yemenin sadece bir ihtiyaç değil, aynı zamanda bir deneyim olduğunu ve bu deneyimi başkalarıyla paylaşmanın yemekten alınan hazzı artırırken insanlar arasında daha güçlü bağlar kurulmasına olanak tanıdığını vurguluyor. İşte bu anlayışla, Unilever Food Solutions’ın ürün portföyünde yer alan markası Hellmann’s, soslarıyla “Paylaşımın Keyfi” adını verdiği özel bir tabak sunuyor.

Hellmann’s; ketçap, mayonez, hardal, barbekü ve acı soslarıyla Midpoint restoranlarında 22 Ocak – 22 Şubat tarihleri arasında sunulacak olan özel tabağın bir parçası oluyor. Tabakta, paylaşıma uygun lezzetler yer alıyor: Cheddar kroket, mozzarella topları, kızarmış keçi peyniri, Polonya mantısı, Cajun baharatlı tavuk parçaları, kızarmış karnabahar, patates ve salatalık turşusu. Ayrıca, peri peri sos, cheddar sos ve sweet chilli sos gibi zengin sos seçenekleri de bulunuyor.

“Hellmann’s Sunar: Paylaşımın Keyfi” tabağını deneyimlemek için 22 Ocak – 22 Şubat tarihleri arasında Midpoint şubelerini ziyaret edebilirsiniz.