Kuzey kutbuna hiç bu kadar yakın olmamıştım! Siz de Helsinki’ye kısa bir yolculuk mu planlıyorsunuz? Merak etmeyin, şehrin merkezinde düzen ve sakinlik bir hayli kısa vakitte birçok şeyi görmeyi mümkün kılıyor. Özel olarak turistik adreslere gidememiş olsam da ilk kez gideceklerin işine yarayabilecek birkaç maddeyi sıralayabilirim:

Helsinki’de Nerede Kalınır?

Helsinki çok küçük ve düzenli bir şehir. Her Avrupa başkenti gibi merkez tren istasyonu (Helsingin päärautatieasema) şehrin tam ortasında yer almakta. Otel ararken bu bölgede (Kluuvi) kalmanız her yere yürüyebilmeniz için mantıklı olacaktır. Ayrıca Kamppi, yine merkezde kalabalık ve hareketli bir bölge.

Central Station
Central Station

Helsinki’de Nereleri Görmeli?

Benim bir hayli kısıtlı vaktim olduğu için müze ziyareti yapacak şansım olmadı. Sadece yürüyerek şehrin güzelliğinin tadını çıkarmaya çalıştım. Meraklısına yerel tarihi ve kültürü daha yakından tanımak için Finlandiya Tarihi Müzesi’ni (National Museum of Finland) ve modern sanat eserleri için Kiasma‘yı öneririm. Zaten bu iki müze ve klasik müzik konserlerine ev sahipliği yapan büyük Helsinki Music Centre aynı cadde üzerinde, merkez istasyona birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyorlar. Daha ileriye devam ettiğinizde ise şehirde klasik müzik denince aklan gelen Sibelius’un anıtı görülmeye değer yerlerden bir diğeri.

Kiasma
Kiasma
Music Centre
Helsinki Music Centre
National Museum of Finland
National Museum of Finland

Merkez istasyondan güneye doğru devam ederseniz alışveriş yapılabilecek mağazalar ve kafelerden oluşan bir bölgeye geleceksiniz. Yine ünlü yapılar arasında yer alan ve şehre tepeden bakan Tuomiokirkko Katedrali ve Senato Meydanı‘nı buradan yürüyerek keşfedebilirsiniz. Deniz kenarına doğru devam ettiğinizde Market Square (Eteläsatama) olarak da bilinen meydana geleceksiniz. Finlandiya’ya gelen gemilerin yanaştığı bu liman eskiden beri en taze balıkların yenilenileceği sokak pazarına ev sahipliği yapıyor. Meydanın devamında yer alan dönmedolap ortama masalsı bir hava katıyor. Hemen arkasından köprüyle bağlı olduğu adada ise daha çok Rus mimarisinden etkilendiği görünen bir başka önemli yapı, Uspenski Katedrali tüm heybetiyle sizi çağırıyor.

Uspenski
Uspenski Katedrali

Daha fazla vaktiniz olursa yapılacak en güzel şey rastgele sokaklara girip kaybolmak, eminim keşfedilecek çok şirin yerler vardır! Hava güzelken gitmenin faydası, her ara sokakta karşınıza çıkan güzel parklarda soluklanabilmek olsa gerek. Finlandiya’nın tamamı doğal parkları ve tabiatın zenginliğiyle ünlü. O yüzden uzun yaz günlerinde ziyaret etmeyi planlarınızı yaparken göz önünde bulundurun, pişman olmazsınız.

Liman
Helsinki Limanı

Helsinki’de Ne Yenilir/İçilir?

Finlandiya’nın en ünlü olduğu konu her kuzey ülkesindeki gibi alkol tüketimi olsa da kahve tüketiminde de oldukça iddialı olduklarını belirtmekte fayda var. Güne başlarken güzel bir kahve ve meşhur tarçınlı çöreklere kim hayır diyebilir! Şehrin güzel parklarından Esplanadi‘nin karşısında yer alan Cafe Esplanad bu konuda şiddetle tavsiye edeceğim bir mekan, üstelik kendi üretimleri olan çekirdekleri satılıyor da. Yemek olarak yine kuzey ülkelerinin hepsindeki gibi üstün lezzette balık ve deniz ürünü bulabilirsiniz. Geyik ülke için sevimli bir maskot olmasının yanı sıra mutfaklarında da yer edinmiş bir öğe, meraklı gurmelere duyurulur! Yerel bira ve votka markaları hemen her restoranda bulunmakta, keşfetmek size kalmış.

Cafe Esplanad
Cafe Esplanad
Kuzey'in Yalnız Şehri: Helsinki
Cafe Esplanad

Söylemeden geçemeyeceğim bir detay ise şehrin hemen her yerinde girdiğiniz mekanlarda her türlü ürünü glutensiz ya da laktozsuz olarak hazırlıyor olmaları. Farklı beslenme ihtiyacı olan insanlara karşı bu kadar hassas olmaları beni hem şaşırttı hem de mutlu etti.

Helsinki’ye Nasıl Ulaşılır?

Helsinki Vantaa havalimanı şehrin merkezine arabayla yarım saat mesafede bulunuyor. Direkt taksiyle gitmeyi tercih ederseniz 40-45 Euro civarı bir tutarı var. Finnair yazılı otobüsler ise kişibaşı 6 Euro’ya şehrin merkezine götürüyorlar.

Şehrin merkez bölgesinde yürüyerek her yere ulaşmanız mümkün. İlginç ve zevkli bir ulaşım aracı olan tramvaylar ise Avrupa’nın en eskilerinden ve şehre nostaljik bir hava katıyorlar. Birçok yere tramvayla gitmek mümkün. Bunun dışında otobüs ve metro için de geçerli olan tek binişlik biletler 2 Euro civarında. Şehir içinde taksiye binmek için ise duraklarda beklemek gerekiyor.

Tramvay
Helsinki Tramvay

Notlar:

_Birçok Kuzey Avrupa ülkesinin aksine para biriminin Euro olması Avrupa içinde gezmeyi planlayanlar için iyi haber. Kötü haber ise yaşamın diğer kuzey ülkeleri gibi ortalamadan biraz daha pahalı olması.

_Mağazaların çoğunun hafta sonu erken kapandığını (18:00 civarında) ya da tamamen kapalı olduğunu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Helsinki tasarım konusunda da iddiali olduğu için bölgeye has markaları (Marimekko en ünlülerinden bir tanesi) yerinde ziyaret edebilirsiniz.

IMG_8534
Kuzey’in Yalnız Şehri: Helsinki

_Son olarak Finlandiyalılar’a gelecek olursak hepsinin güleryüzlü ve yardımsever insanlar… Oldukça farklı bir dilleri olsa da (anadilleri Fince ama her yazının altında İsveççe de yazıyor) hemen herkes İngilizce konuşuyor ve yardımcı olmaya çalışıyor.

Kuzey'in Yalnız Şehri: Helsinki
Kuzey’in Yalnız Şehri: Helsinki

Şimdilik bu kadar, bir dahaki sefere uzun yaz gecelerinde görüşmek üzere Helsinki!