Sofraların ruhu olduğuna inanır mısınız? Aile yadigârı çini vazoyu veya kristal buz kovasını soframızın bir yerine eklediğimizde o eşsiz parçaların duyduğu kahkahaları, dinlediği hikayeleri de eklemiş oluruz. Masamızın ruhuna yaşanmışlık katar, biraz da bizim arkadaş grubunun hikayelerini dinlerler. Peki bizim yeni takımlarımız, sunumluk parçalarımız, tabaklarımızın desenleri, renkleri, bir sonraki jenerasyonun masasına konuk olabilecek kalıcılıkta mı sizce?

Düşünmeden edemiyoruz, 1400 yılından günümüze ulaşan kuş desenli tabaklar olabiliyorken neden biz de geleceğe kendi desenlerimizi ve renklerimizi aktaramayalım ki? Porland’ın yeni iki koleksiyonu Re-gen ve Be Happy sayesinde aktarabileceğiz! İşin sırrı, günün Ar-Ge imkanlarını ve teknolojisini en iyi ölçüde kullanırken eski ustaların maksimum özeniyle üretebilmekte saklı. Porland, yadigâr olabilecek iki koleksiyon üretmeyi başarmış. Peki ama nasıl? Ömürlük desen ve renk garantisi veren bu koleksiyonlarının sırrını sizin için öğrendik ve hemen şimdi anlatıyoruz!

Porland’dan Ömürlük Renk ve Desen Garantisi

Porland Re-gen One and Only

Porland, iki koleksiyonunda da gelişmiş sır içi tekniği denilen bir yöntem kullanmış. Yüksek ısıda fırınlanan özel ürünlerin desenleri, porselene parlaklığını veren camsı yüzeyin yani sırın tamamen içine gömülüyor. Bu sayede renkler ve desenler, koleksiyonlardaki parçaların içine işlemiş oluyor.

Örneğin Re-gen koleksiyonundan, bizi gizemli bir geceye götüren “One and Only” takımını alıp ömür boyu aynı bu canlılıkta ve parlaklıkta kullanabiliyoruz. Ya da Be Happy koleksiyonundaki şu peynir tabağını sonraki nesile, defalarca yıkanmış olmasına rağmen yazıları silinmeden aktarabileceğinizi bir düşünün. Mizah anlayışınızla 50 sene sonraki bir masaya konuk olmuş olacaksınız! Gelin iki koleksiyonu da mercek altına alalım.

Porland Be Happy Peynir Tabağı

Re-gen Koleksiyonu Dünyada Bir İlk!

Bu koleksiyonun hikayesini dinlediğimizde aklımıza “Kintsugi” geleneği geldi. Kintsugi, kırılan seramiklerin kırıldıkları yerden altın ile yeniden birleştirilmesi sanatı. Bize geri dönüşümün güzelliğini, kusurların kayıp değil kazanım olabileceğini hatırlatan bu sanat, Re-gen koleksiyonunda kullanılan sanata çok benziyor. Çünkü Re-gen’deki tüm parçalar yüzde yüz geri dönüştürülmüş ve porselen kırıklarının yeniden değerlendirilmesiyle hayat bulmuşlar. Aynı zamanda ürünlerin hepsi vegan.

Porland, bu hareketiyle 2021 yılında 735,13 ton karbondioksit salınımını engellemiş ve 150 ton renkli porselen kırığını geri dönüştürerek dünyada bir ilke imza atmış. Gerçekten fark yaratan bir hareket değil mi? Re-gen’in her parçası hem çok şık, hem ömürlük, hem de çevre dostu.

Re-gen’de Favorilediklerimiz

Koleksiyondan ilk favorimiz kesinlikle Birdsong tabak seti oldu. Mavinin çok sevdiğimiz tonu, soframıza doğayı ve kuş seslerini çağıran desenleri ile bu set, masaya huzurlu bir ahenk katmak için tasarlanmış. Diğer favorimiz ise Salda! Salda Gölü’nden ilham alarak tasarladıkları bu serinin renkleri ve desenleri sofrada doğal ve sade şıklık arayanlar için nokta atışı bir seçim olacaktır. Porland’ın sitesinde gezmeyi ayrıca sevdik çünkü her ürünün yanında ürünün hikayesini okuyabileceğiniz bir bölüm var. Re-gen hikayelerine siz de mutlaka göz atın.

Mutlu Evler Mutlu İnsanlar

Be Happy koleksiyonu, adıyla bile gülümsetti. Bu koleksiyonda da ömür boyu renk ve desen garantimiz var. Eğer bizim gibi sofra kurarken “mix and match” yapmayı seviyorsanız, masaya mutlaka Be Happy koleksiyonundan bir neşe eklemek isteyeceksiniz. Aynı zamanda hediye arayışında olanlar için de çok kurtarıcı parçalara denk geldiğimizi söylemeden geçmeyelim. Diyelim bir yaz akşamı sofrası kurdunuz, her şey olabildiğince sade, limonatanızı Be Happy sürahinize koyun ve eğlenin! Hatta sonra taze çiçekleriniz için vazo olarak da kullanabilirsiniz. Diğer favorimiz ise yoğun tempoda başlayan sabahların ilk çayını veya taptaze filtre kahvesini eğlenerek içmemizi sağlayacak olan bu fincan. Çünkü bizim de bazı sabahlara karşı duruşumuz “Oh really?” şeklinde oluyor. Herkesin bir mottosu olmalı fikrinden yola çıkan koleksiyondan siz de güne karşı duruşunuzu buradan seçebilirsiniz.

Siz de gecikmeden alışverişe başlamak için tıklayın. Mutlu ve hep canlı kalan sofralarınız çok olsun!