Onunla her an karşılaşabilirsiniz; Taksim’de bir sokak arasında, Çukurcuma’da, Asmalı Mescit’te, Galata’da… Merdivenin üzerine çıkmış, elinde spreyiyle ile pandasını çizerken veya tamamladıktan sonra karşı kaldırıma oturmuş sigara eşliğinde sanatını seyrederken… Leo Lunatic, İstanbul’ın duvarlarında görüp, o anda instagramda paylaştığınız başarılı graffitilerin sanatçısı. Kendisiyle tesadüfen iletişime geçmeden önce, Çukurcuma’daki o dev pandayı – hala görmediyseniz acil görmeniz lazım – kimin yaptığını gerçekten çok merak ediyordum. Böyle fırsat bulunca da onu sizlerle de tanıştırmak istedim. Bu röportajla ilgili bir şeyden çok eminim: Leo’nun çizimlerine hayran kalacaksınız!

Seni daha yakından tanıyabilir miyiz? Nerede, ne yaparsın, nerelere gidersin?

Merhaba öncelikle benimle röportaj yapmak istediğiniz için size teşekkür ediyorum, 1987 Suudi Arabistan doğumluyum. 1998′de İstanbul’a kesin dönüş yaptık, çocukluğum biraz karışık geçti, bir süre arakadaşsız büyüdüm ya da öyle sandım ama aslında yalnız değilmişim. En yakın arakaşım kağıtlar ve renkli kalemlermiş, onu anladım… Şimdi PLUS EIGHTEEN markasının tasarım bünyesinde çalışıyorum, sadece sokaklarda değil çoğu insanın dolabında da bir yerim var :)

Ne zaman keşfettin böyle bir yeteneğin olduğunu?

Bir önceki sorunuzda söylediğim gibi çocukluğum biraz karışık geçti çok cartoon film seyrederdim; bir gün aldım elime kağıdı kalemi Ninja Turtles çizmek istedim daha sonra abilerim skate yapıyorlardı onların dinlediği hip hop albümlerinde graffiti ve tagler vardı bir gün eve bir video kasetle geldiler. BEAT STREET izledim orada graffiti yapanları gördüm,  ben bunu yaparım dedim, sonrasını biliyosunuz…

“Leo Lunatic” nereden çıktı? 

LEO benim kullandığım mahlas, sokaklara İbrahim yazmak biraz saçma olurdu, benim için yazılması kolay ve harflerin de güzel olması akılda kalıcı olamsı önemliydi bu yüzden Leo yazmaya karar verdim sonradan Lunatic’i ekledim; herkesin gözünde ruh hastası ve deli gibi olduğum için :)

Çizim süreci nasıl oluyor? 

İllegal yaptığım zamanlarda duvarın ya da zeminin hiçbir önemi yoktu, spot olması yetiyordu; şimdi artık legal işler yapıyorum 1 hafta önecesinden duvarı belirliyorum ona göre sketch hazırlıyorum, renklerimi seçiyorum graffiti’ye uyacak bir background rengi zemini hazırlıyorum ve boyamaya başlıyorum. Artık zorluğuna göre değişiyor 1 gün veya 2 gün kadar sürüyor.

İlk out-door graffitini nerede/nasıl yapmıştın?

İlk çalışmamı okula yapmıştım; öğretmenimiz okulun duvarları boyanacak dediğinde sevinçten yerimden zıpladım ve ayağımı sıraya vurmuştum sonra pişman oldum tabii okulun yarısını boyatmışlardı ama yine de güzeldi.

Pandayı sık sık kullanıyorsun. Pandanın hikayesi var mı?

Pandalar biraz utangaç yaratıklardır, insanların bulunduğu bölgelere pek girmek istemezler, benim gibi :) O yüzden onları sokaklara yaparak insanlarla iç içe olmalarını sağlıyorum hepsi bu…

“En komik olay polis yakaladığında karakola götürüp komiserin bize hayran olduğunu söylemesi!”

Graffitiyi çizerken yolda gören insanlar nasıl tepki veriyorlar? Komik anıların varsa anlatır mısın?

Önceki yıllarda satanist diye çok dışlıyorlardı, serseri gibi bakıyorlardı ama bu son birkaç yıldır artık herkes biliyor graffitinin ne olduğunu. Hatta yaşlı teyzelerden ‘Oğlum şu bizim torunun odasına da bir şeyler çiz’ diyen bile oluyor. En komik olay, polis yakaladığında karakola götürüp komiserin bize hayran olduğunu söylemesi :)

Dünyada hangi şehirler bu konuda öncü sence? İnsanlar mı çok yaratıcı, devlet mi daha rahat?

Almanya başta olmak üzere Amerika ve Fransa’da. Aslında hem insanlar yaratıcı hem de devletler açık. Türkiye’de son 5 yılda büyük gelişme var; belediyeler çok ilgi gösteriyor artık graffitiye bunun festivalerini bile yapıyor.

Bu zamana kadar en çok ilgi çeken çizimin hangisi oldu?

Aslında birçoğu dikkat çekiyor ama son zamanda yapmış olduğum dev panda sosyal medyada baya bir ilgi topladı.

Dünyada büyüklüğü hiç fark etmez legal bir duvar seç, çizip yazdığını tüm dünya görecek deseler… Hangi şehrin neresinde seçerdin bu duvarı? Ne çizerdin? Üstüne ne yazardın? 

New York 5 Pointz derdim ve pandamı yapardım… Üstüne de “Leo Lunatic” yazardım.

Banksy hakkında ne düşünüyorsun?

Banksy’nin Filistin’e yapmış olduğu işler beni çok etkilemiştir o yüzden severim bence çok iyi bir streetartist.

theMagger için de bir panda çizdin… Bunu bir yerlerde görebilecek miyiz?

Çok yakında :)

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Leo’nun çizimlerine bayılıyorum,tam da stencil ve graffiti ile ilgiliz yazı yazmayı düşündüğüm bir dönemde bu yazı çıkmış, süper olmuş !!

  2. Bayıldım! The Magger pandasını görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum :)

  3. Ben de çok seviyorum; instagramdan buldum kendisini sonunda! :)

    Leo biraz bizden “ok” bekliyor aslında, yapacak istediğimiz zaman theMagger okuyan Panda’yı. Duvar arıyoruz sadece, gözünüze bir yer takılırsa haberdar edin :)

  4. Onu tanımadan önce sadece çizimlerine hayrandım.. Şimdi ise hem O’na hem çizimlerine ;))))