Doğayı, ağaçları odağına alan bir basketbol maçı düşünün. Basketbolcuların attığı her sayının +1 ağaca dönüştüğü, müsabakayı canlı izleyen taraftarların tezahüratlarıyla bu sayının katlanarak çoğalmasını sağladığı ve aslında kazananın tabiatımız olduğu, heyecan dolu bir maç… Bugün size 4 Şubat 2022 Cuma günü Sinan Erdem Spor Salonu’nda Anadolu Efes’in Asvel’i 78-72 mağlup ettiği, ama esasında tam 152.060 tohum topu bağışıyla “doğanın kazandığı” özel maçtan ve ‘Her Sayı +1 Ağaç Demek’ projesinden söz etmek istiyoruz.

‘Her Sayı +1 Ağaç Demek’

İklim krizi ile mücadelede elini taşın altına koyan ve ağaçlandırmaya odaklanan Anadolu Efes, 2021 yılında başladığı ‘Tabiatımız Özel’ projesi ile 3 milyon tohum topunu doğayla buluşturma hedefiyle yola çıktı. Bu anlamlı proje kapsamında özel olarak hazırlanan tohum topları, ecoDrone’lar yardımıyla insan elinin ulaşamadığı sarp arazilere bırakılarak ağaçlandırma çalışmalarına katkı sağlıyor.

youtube play youtube play

Sürdürülebilirliği ve ağaçlandırmayı misyon haline getiren Anadolu Efes, bu kez Anadolu Efes Spor Kulübü oyuncularının ve taraftarların katkılarıyla ‘Her Sayı +1 Ağaç Demek’ adında çok anlamlı bir projeye imza attı. 4 Şubat 2022 Cuma günü Sinan Erdem Spor Salonu’nda Fransız Asvel Villeurbanne takımıyla oynanan Turkish Airlines EuroLeague’in 25. hafta karşılaşmasında, Anadolu Efes sporcularının attığı 78 sayının tamamı tohum toplarına dönüştü ve yapılan tohum bağışı sadece atılan 78 sayı ile de sınırlı kalmadı…

Söylediğimiz gibi ‘Her Sayı +1 Ağaç Demek’ projesinde sadece sporcular değil, bu karşılaşmayı izlemek için Sinan Erdem Spor Salonu’nu dolduran biz taraftarlar da ağaçlandırmaya katkı sağladık. Maçı izlemeye gelen her bir taraftar için +10 tohum topu eklendi.

Her Sayı +1 Ağaç Demek

Ayrıca maç aralarında izleyicilerle yapılan soru cevap etkinlikleri ile hem kampanyanın bilinirliğinin artması sağlandı, hem de her bir doğru yanıtta +10 tohum topu toplam sayıya eklendi.

Bizi ve salondaki tüm basketbolseverleri heyecanlandıran bir diğer etkinlik ise, oyunun durduğu anlarda devreye giren ve tezahüratlarımızın ve alkışlarımızın desibel seviyesini ölçen ‘destek ölçer’ ekranı oldu. Destek ölçer ekranında yer alan ibre, sesimiz arttıkça yükseldi, o yükseldikçe biz izleyiciler daha coşkulu tezahürat yapmaya devam ettik. Desibel sınırının maksimuma ulaşmasıyla birlikte toplam tohum topu sayısı katlanarak tam 152.060‘a ulaştı.

Her Sayı +1 Ağaç Demek

Bu güzel proje için theMagger olarak biz de üzerimize düşeni yaptık ve sesimiz kısılana dek tezahürat yaparak hem takımımızı destekledik hem de ağaçlandırmaya katkı sağladık. Anadolu Efes’e ince düşünülmüş bu anlamlı proje ve yapılan 152.060 tohum topu bağışı için herkes adına çok teşekkür ediyoruz.