“Her yer Taksim, her yer direniş!” sloganı, ortak amaçları, ortak kaygıları olan insanların Gezi Parkı’nda başlattığı eylemlerin İstanbul’un farklı semtlerindeki farklı parklara yayılmasıyla gerçek oldu. Dün gece İstanbul’un birçok farklı parkında oluşturulan açık kürsüler, düzenlenen forumlar ve toplanan kalabalıklar vardı. Herkes düşüncelerini, taleplerini, bundan sonra ne yapılması gerektiğiyle ilgili önerilerini oluşturulan bu medeni ve demokratik ortamda birbiriyle paylaştı.

Farklı parklarda bir araya gelen farklı topluluklar olsa da, bugün paylaşılan notlardan birçok ortak düşüncenin dile getirildiğini görüyoruz: Örgütlenilmesi gerektiği, yeni bir parti çatısı altında toplanmanın önemi, “%50 denilen kesim”e karşı saygısızlık, hakaret ya da aşağılamalardan uzak durulması, tersine iletişim ve empati yoluyla ikna edilmesi, insanları oy kullanmaya ve sandık başında görev yapmaya teşvik edilmesi, herkesin mecliste temsil edilebilmesi için seçimlerdeki %10 barajının kalkması gerektiği, demokrasinin tanımının iyi anlaşılması…


Siz de bu gece kendi semtinizdeki parklarda düzenlenen forumlara katılabilir, fikirlerinizi paylaşabilir, başkalarının fikirlerini dinleyebilirsiniz. Forumların düzenleneceği bazı parklar şunlar:

Avrupa Yakası:
Beşiktaş – Abbasağa Parkı
Beyoğlu & Cihangir – Cihangir Parkı
Harbiye & Nişantaşı – Maçka Parkı
Etiler & Akatlar – Sanatçılar Parkı
Kuruçeşme & Arnavutköy & Bebek – Bebek Parkı
Maslak & Sarıyer & Yeniköy & Emirgan – Yeniköy Parkı
Rumelihisarüstü – Duatepe Parkı
Okmeydanı – Sibel Yalçın Parkı
Bahçelievler – Egemenlik Parkı
Kireçburnu – Çamlık Piknik Alanı
Fatih – Saraçhane Parkı
Bakırköy – Bakırköy Meydanı


Anadolu Yakası:
Kadıköy – Yoğurtçu Parkı
Bağdat Caddesi – Göztepe Parkı
Ümraniye – Çarşı Park
Kartal – Kartal Parkı
Maltepe – Maltepe Meydanı

Dün geceki Abbasağa Forumu’ndan notlar için…

Kapak Fotoğrafı: @chappuling
Fotoğraflar: Abbasağa Parkı (@onuruygun), Cihangir Parkı (@discostillsucks), Abbasağa Parkı (@elifaktepe)

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN