Sinemaların kapılarının sokağa açılmadığı, Sinema dergilerinin kapandığı Türkiye’de, 15 yıldır SİYAD üyesi olan bir eleştirmen olmanın yanı sıra sinemaya dair güzel şeyler yapmak isteyen gerçek bir sinefil Cem Altınsaray. 20 Haziran 2012’de, Twitter üzerinden her gün bir film önerme fikriyle çıktığı #hergünbirfilm projesine, sürekli geliştirerek devam ediyor. Önce birkaç tweet’ten ibaret olan #hergünbirfilm’in şu an bir blog sayfası, bir Instagram hesabı ve bir iPhone uygulaması var!

hergunbirfilm

Sinemayı gerçekten seviyorsanız; kendinize “bugün ne izlesem?” diye sormaktan da, size “bana bir film önersene” denilmesinden de asla bıkmazsınız. Fakat sinemayı ne kadar çok seviyorsanız, bu durumla başa çıkmak da o derece zorlaşır. Çok film izlemişsinizdir, izlenecek filmlerin sayısı gün geçtikçe azalır. Çok film izlemişsinizdir, bunların arasından sizden film önerisi isteyen kişiye hangi birini önereceğinizi şaşırır, onu hayal kırıklığına uğratmaktan korktuğunuz için temkinli davranırsınız. İşte her iki derde de deva #hergünbirfilm, “bugün ne izlesem?” sorusuna ilaç gibi gelen, izleyecekler listesine ekleyecek yeni filmler bulmayı kolaylaştıran bir proje.

cem altinsaray

#hergünbirfilm, 20 Haziran 2012 tarihinde, Cem Altınsaray’ın Twitter üzerinden her gün bir film önermek istemesi ile başladı. Amacı, “kıyıda köşede kalmış, nispeten az bilinen, iyi filmler” önermekti. Tek bir gün aksatmadan, 100 gün boyunca, dönem ve tür dengesini sağlayarak #hergünbirfilm paylaştı Altınsaray.

Twitter’da bu etiketle filme dair birkaç cümle yazıyordu yalnızca. Filmin adını, dilini, ülkesini ve yapım yılını IMDb linkine tıklayana dek bilmemek bir yandan sizi herhangi bir ülke/tür/dönem sinemasına karşı var olabilecek önyargılarınızdan uzaklaştırıyor, bir yandan da izlemiş/duymuş olduğunuz bir film ise çocukça bir tahmin oyunu oynamaya teşvik ediyordu. 100 filme ulaşıp durduğunda, benim gibi her gün heyecanla o birkaç tweetin yolunu gözleyenlerin de, bu işe sıkı sıkı bağlanan kendisinin de özleyeceğini biliyordum -ki öyle oldu.

hergunbirfilm 1

32. İstanbul Film Festivali’nin ardından, #hergünbirfilm bir 150 gün boyunca daha devam etti. Geçtiğimiz yaz ülkede hoş şeyler olmuyordu belki ama sinema umut demekti ve umut etmek için yeni önerilere ihtiyacımız vardı. Bunun işe kalkışmanın nasıl bir bağlılık olduğunu düşünün. Cem Altınsaray da bir röportajında* şöyle diyor: “Her gün yaptığım hiçbir şey yok hayatta. Dişlerimi bile fırçalamadığım bir gün vardır mutlaka”. 250. filme geldiğinde, artık bir de Instagram hesabı olan #hergünbirfilm, bir ara daha verdi. Ve dönüşü gerçekten muhteşem oldu: Yakında Android versiyonu da yayınlanacak olan #hergünbirfilm iPhone uygulaması, bu projeyi takip etmeyi de, film önerileri almayı da çok kolaylaştırdı.

HerGunBirFilm-07

#hergünbirfilm listesindeki filmlerin tümünün size hitap edeceğini söylemek saflık olur. Çünkü hiç kimse sinema tarihinin tüm dönemlerini, türlerini ve dünyanın tüm kültürlerini sevdiğini söyleyemeyecektir. Fakat daha önce de söylediğim gibi, tür ve dönem dengesi o kadar iyi ki zevkinize hitap eden bir film bulmakta zorlanmayacağınız kesin. #hergünbirfilm’in en sevdiğim yanı, 80’ler öncesi çekilmiş filmlere karşı takındığım aşırı mesafeli tavrı Cem Altınsaray’ın birkaç cümlesiyle yerle bir edebilmesi. Bir başkası, 2000’den sonra çekilmiş filmler arasında izlemediğim bir şey bulmakta oldukça zorluk çekiyor olsam da, #hergünbirfilm’in önerilerinin daima çalışmadığım yerden gelmesi… (Öyle ki, izlememiş olacağımı çoktan kabullenmiş bir şekilde linke tıkladığımda filmi halihazırda izlenecekler listemde görmem beni inanılmaz gururlandırıyor.)

hergunbirfilm 2#hergünbirfilm, şu anda 273. filmde. Filmler arttıkça iPhone uygulamasının ne kadar gerekli olduğunu anlıyorum. Artık izlemiş olduklarımızı işaretleyebiliyor, dönem ve türe göre filtreleme yapabiliyor, yönetmen ya da oyuncu arayabiliyor, iPhone’umuzu sallayıp rastgele bir filmle yeniden karşılaşabiliyor; ve en önemlisi günün filmini bildirim olarak alabiliyoruz. (Bu arada uygulamanın tasarımını Volkan Ölmez, teknik altyapısını ise Studio Nord’dan Gürkan Tümer yapmış, ellerine sağlık.)

Birçok yazar, başta sosyal medyayı işlerine tehdit olarak bellemişken, Cem Altınsaray’ın değişen şartlara böylesi bağlılık gerektiren bir proje ile evrilmesini başından beri heyecanla izledim. Umarım #hergünbirfilm, çok uzun süre devam eder.

 

http://cemirique.tumblr.com/hergunbirfilm

*Cem Altınsaray Röportajı: Sinem Dönmez @ Mono
http://magmono.com/#!5902

Emre Eminoğlu

theMagger Editörü, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN