‘Normalleşme” sürecinde eskiye nazaran çok daha özenli şekilde sosyalleşiyor, gittiğimiz yerlerin hijyenine ve sosyal mesafe kurallarına ne denli uyduğuna da dikkatle yaklaşıyoruz. Bu süreçte hiç abartmadan söylemeliyim ki en gönül rahatlığıyla gittiğim yer Herise İstanbul oldu. Bu sonsuz gönül rahatlığı mekanın sahibi olan Asude şef ve eşinin elinden lezzetli yemekler yiyeceğimize emin olmamla daha da perçinlendi. Hiç de yanıltmadı!

Herise İstanbul
Herise İstanbul | Fotoğraf: Naz Kavas

Asude Şef’i önce Bozcaada’daki enfes kahvaltılarından, sonrasında da Moda’da sıkça gittiğim Rita Moda’nın güzel mutfağından tanıyordum. Bu tanışıklık yüzündendir ki eşi ile çıktığı Herise İstanbul yolculuğunu Instagramda ilk gördüğüm gün “Açıldığı an mutlaka gideceğim.” dedim. Belki biraz geç kaldım; ama gerçekten de tahminlerimin de üstünde bir deneyim oldu.

Herise
Herise | Fotoğraf: Naz Kavas

Herise, Kızıltoprak’ın en sakin ve huzurlu sokaklarının birinde köşeyi tutmu; minik, şık ve sade bir restoran olmuş. Keten masa örtüsü, tertemiz porselen tabaklar, kulağa çalınan müzik ve Asude şef ile eşinin güleryüzü bile burayı sevmek için yeterli iken bir de menüdekiler bir bir masaya gelince buraya daha da bayıldık. Çünkü harikaydılar! Mekan minik, iki masa içeride bir masa da dışarıda mevcut. Bu yüzden bir gün önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor, paket servis ve gel-al şeklinde de menüdeki lezzetlere erişebiliyorsunuz.

Tire Köfte ve Keşkek
Tire Köfte ve Keşkek | Fotoğraf: Naz Kavas

Peki neler yedik? Menüde neler mi var? Öncelikle Asude şefin eşinin Tireli olmasından kaynaklı olarak çok hafif ve enfes bir Tire köfte, yediğiniz tüm keşkekleri unutturacak denli lezzetli bir keşkek, mezeler, tatlılar ve şerbetler. Menü de mekan gibi minik gelebilir; ama lezzetleri kocamaaan! O gün var olan mezeler içerisinden tattığımız siyah nohutla yapılan siyah humus ve İzmir Bergama tulum peyniri ve köy peyniri ile yapılan geremez favorilerim oldu. Bu ve bunun gibi diğer mezeleri paket olarak alıp evde keyif yapmanız da mümkün üstelik. Unutmadan belirteyim bir gün önceden sipariş etmeniz halinde vegan keşkek de yapılıyor ki merak uyandırıcı bir lezzet bence.

Tüm bunların sonunda Asude Şef ve eşinin lokumlardan oluşan çok tatlı da bir sürprizi oluyor ve içiniz daha da ısınıyor; ama bu sürpriz olarak kalsın, gelince görün 🙂 Kesinlikle Herise İstanbul’a gidin ve bu harika deneyimi yaşayın! 

Kapak Fotoğrafı: Naz Kavas

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Müsaade Meyhane