Hayatımız pandeminin de etkisiyle değişiyor, dönüşüyor, geçen aylardan sürekli farklılaşıyor. İhtiyaçlarımız ve önceliklerimiz farklılaştıkça kullandığımız araçlar da farklılaşıyor. Özellikle pandemi sebebiyle online olarak karşılamaya çalıştığımız ihtiyaçlarımız için hizmet olarak yazılım (Software as a Service – Saas) araçları ön plana çıkıyor.

SaaS nedir?
SaaS nedir? | Fotoğraf: codit.edu

Saas Nedir? Kim Neden Kullanır?

Bir yazılımın yaratıcısına hizmetine karşılık dönemsel yada bir defalık ödeme yapılan kullanım sağlanan yönteme, hizmet olarak yazılım (SaaS) adı veriliyor. 1960’larda IBM gibi belli başlı firmaların hizmet olarak yazılım uygulamalarına başlamasıyla oluşmaya başlayan bu konsept, 2020 yılına geldiğimizde birçok alana yayılan uygulamalar zincirine dönüşmüş durumda. Hatta yapılan bazı çalışmalar 2021 yılının sonunda, firmaların %70’inden fazlasının SaaS uygulamalarını bütün hizmetlerine entegre edeceğini gösteriyor. Gündelik hayatın bile farklı alanlarında popüler olan bu modelin başarısı asla tesadüf değil elbette. Hizmet olarak servis kullanıcıların çeşitli problemlerine ilaç olan birçok özellik taşıyor. Düşük destek maliyetleri, kullanıcıya bağlı esnek kullanım süreleri, esnek ücretlendirme modelleri, ölçeklendirilebilir hizmet sunması, güvenlik sorunlarını büyük ölçüde ortadan kaldırması, çevrimiçi destek imkanları ve bakımı, sürdürülebilirlik, kullanıcı dostu kullanım olanakları ve sistemler en önemli özellikler olarak sayılabilir.

SaaS, Hizmet Olarak Yazılım
SaaS, Hizmet Olarak Yazılım | Fotoğraf: belighted.com

Online platformlarda rekabetin arttığı bu dönemde değişikliğe adapte olmak, çevik olmak da vazgeçilmez bir strateji olarak karşımıza çıkıyor. Herhangi bir internet sitesine girmek kadar kolayca kullanılan, servisi yazılım sahibi tarafından sağlanan SaaS modeli gün geçtikçe farklı ihtiyaçlara karşılık verecek şekilde gelişiyor.

Hangi alanlarda kullanılıyor SaaS ? İnsan kaynakları, müşteri ilişkileri, satın alma süreçleri, finans, alışveriş, ödeme sistemleri… Peki evlenirken de bu modelden bir hizmet alabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Hayır mı? O zaman dugunlcv.com ile tanışabilirsiniz. Çünkü kendisi evlenmeyi planlayan çiftlere online olarak dijital davetiye oluşturma hizmeti veriyor. Farklı paketler halinde dijital davetiyelerinizi satın alıyorsunuz, daha sonra düğün tarihine geri sayım gösterimi yapabiliyor, konuklarınızdan katılım durumu bilgisi alıp anlık takip edebiliyorsunuz. Ek olarak düğün tarihinize yaklaştığında konuklarınıza SMS ve mail ile otomatik düğün hatırlatması gönderiliyor.

Güvenli ödeme şartları, tarih değişikliği durumunda esneklik, farklı paket alternatifleri ile üye olduktan sonra hizmeti satın almak, dijital davetiyeyi oluşturmak, konukları davet etmek, LCV takibi yapmak ve hatırlatma imkanlarını belirlemek oldukça kolay. SaaS dünyası bizi birçok alanda şaşırtmaya, geliştirmeye, dönüştürmeye devam ediyor ve edecek belli ki…

Kağıt tasarrufu yapan, ormanları koruyan, katı atık oluşturmayan, gördüğüm en çevreci davetiye! Ben çok beğendim… İlk evlenen arkadaşıma nikah şekeri yerine TEMA’ya bağışta bulunup dugunlcv.com’dan da davetiye hizmeti almasını tavsiye edeceğim!

Kapak Fotoğrafı: dugunlcv.com

İlginizi çekebilir: Canan Keleş’ten Mikromobilite Kavramı