Hobi kitapları, özellikle zihnimizi boşaltmak istediğimiz anların kurtarıcısı oluyor ve çoğumuzun en sevdiği başucu kitapları arasında yer alıyor. Bununla birlikte ülkece hobi kavramına bakış açımız biraz farklı. “Gelir getirmeyen aktiviteler”in genel olarak gereksiz ya da zaman kaybı olarak değerlendirilmesi nedeniyle belki de rafa kaldırdığımız hobilerimiz evde geçirdiğimiz bugünlerde hak ettiği değeri görmeye başladı. O halde gelin farklı hobi kitapları önerilerine bir göz atalım.

Hobi kitapları
Hobi Kitapları|Fotoğraf: Unsplash / @impressiveinspirations

Hobi Kitapları

Çizim ve İlustrasyon: Çizimin Sırları| Barrington Barber

Çizim
Çizimin Sırları | Fotoğraf: bkmkitap.com

Temel kara kalem tekniklerini öğrenmek için bir başlangıç dersi niteliği taşıyan Çizimin Sırları sayesinde, boyutlandırma, gölgelendirme gibi temel teknikleri edinebilirsiniz. Kağıt ve birkaç basit çizim kalemi dışında hiçbir ek malzemeye de ihtiyaç duymayacağınız bu hobi ile içinizdeki Jack Dawson’ı (Titanic-1997) açığa çıkarmanın tam zamanı!

Kitabı satın almak için tıklayın.

Bitki Yetiştiriciliği: Happy House Plants|Holly Farrell

bitki yetiştiriciliği
Happy House Plants | Fotoğraf: https://www.instagram.com/laplantadesign

Bitki bakımından dekorasyon önerilerine pek çok bilgiyi bulabileceğiniz bir kitap olan Happy House Plants, evinizin büyüklüğü ne olursa olsun ve bitki yetiştiriciliği için ayıracağınız çok zamanınız olmasa bile bakımı kolay bitkileri hayatınıza dahil etmek için bir kılavuz niteliğinde. Güzel görünmenin yanı sıra evinizin hava kalitesini artıracak ve iyi hissetmenize yardımcı olacak bu hobiyi denemek için kollarınızı sıvayabilirsiniz.

Kitabı satın almak için tıklayın.

Seramik: Seramik Dekorlar ve Uygulama Teknikleri|Sıdıka Sibel Sevim

seramik
Seramik Dekorlar ve Uygulama Teknikleri| Fotoğraf: dr.com.tr

Yakın zamanda modern yorumlarıyla çoğumuzun evinde bir dekorasyon parçası olarak da yerini alan seramik neden bir hobiniz haline gelmesin! Seramik kitabında; seramik dekorları ve uygulama teknikleri, başlangıcından itibaren seramiğin kısaca tarihçesi, seramik dekor tasarımı ve amacı, seramik uygulaması için teknikler gibi geniş bir yelpazede bilgiler veriliyor.

Kitabı satın almak için tıklayın.

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan Seramik Tasarımlar

Origami: Easy Origami| John Montroll

Origami
Easy Origami | Fotoğraf: hepsiburada.com

Japonca oru (katlama) ve kami (kağıt) kelimelerinin birleşmesiyle oluşan Katlanmış Kağıt anlamına gelen geleneksel kağıt katlama sanatı çocuklar için keyifli olduğu kadar yetişkinler için de huzur verici. Ailece yapılabilecek keyifli aktiviteler arasında yer alan origami, ihtiyaç olan tek malzemenin kağıt olması itibariyle de son derece pratik. Easy Origami kitabı sayesinde temel teknikleri öğrenebilir, sonrasında ise yaratıcılığınızın konuşmasına izin verebilirsiniz.

Kitabı satın almak için tıklayın.

Satranç: Satrançta Kazandıran Stratejiler| Yasser Seirawan

satranç
Satrançta Kazandıran Stratejiler| Fotoğraf: hepsiburada.com

Eğer sizin de evin bir köşesinde yalnız başına duran tozlanmış bir satranç setiniz varsa harekete geçmenin tam zamanı. Satranç sevdiklerinizle birlikte vakit geçirirken bir yandan da beyin jimnastiği yapmak için ideal. Uluslararası Büyük Usta Yasser Seirawan’ın Stratejiler kitabı ile onun, turnuvalardaki deneyimlerinden faydalanabilir, çeşitli kuralları oyunun her aşamasına uygulamayı öğrenebilirsiniz.

Mandala: Esrarengiz Bahçe| Johanna Basford

mandala
Esrarengiz Bahçe | Fotoğraf: bkmkitap.com

Geçtiğimiz dört beş yılın yükselen trendlerinden yetişkinler için boyamanın bu kadar sevilmesinin arkasında rahatlatıcı etkisi var. Mandala esasen Hinduizm ve Budizm’de evrenin yapısını simgelediği düşünülen, ritüel ve meditasyon amacı ile kullanılan sembolleri ifade ediyor. Dolayısıyla meditatif etkisi olan bir hobi arayanlar için ideal. Esrarengiz Bahçe‘de farklı desenler içinden seçiminizi yaparak renklendirirken bir zihninize rahatlama fırsatı tanıyabilirsiniz.

Kitabı satın almak için tıklayınız.

Bulmaca: Einstein Bulmacası|Jeremy Stangroom

bulmaca
Einstein Bulmacası | Fotoğraf: amazon.com

Emeklilerle özdeşleştirdiğimiz bulmaca aslında algılarımıza meydan okumak ve zihnimizi harekete geçirmek için ideal bir yöntem. Yetişkinler için fark bulma bulmacaları, kelime bulmacaları ve sudoku yıllardır en çok sevilen bulmacalar olmayı sürdürüyor. Einstein Bulmacası ise alışık olduğumuz bulmacalardan farklı olarak mantık bulmacaları ve felsefi zeka oyunları içeriyor. “Lütfen sorumlu okurluğu elden bırakmayın; çözememenin verdiği sinirle fırlatılan kitap yaralayıcı olabilir.” gibi bir uyarı ekleyecek kadar zorlayıcılık konusunda iddialı olan bu kitaba şans vermek isteyebilirsiniz.

Kitabı satın almak için tıklayınız.

Kanaviçe: Nostaljik Motifler| Susan Bates

kanaviçe
Nostaljik Motifler | Fotoğraf: hepsiburada.com

Dönem filmlerinde evde uzun elbiseleriyle oturan kadınlar tarafından yapılırken gördüğümüz kanaviçe de son yıllarda etki alanını genişleten hobilerden. Göz el koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olması, sakinleştirmesi ve yaratıcılığa izin vermesi sayesinde de popülaritesini bir süredir koruyor. Nostaljik Motifler kitabında yer alan örnekleri kullanarak gömleklerinize, kot ceketlerinize renk katabileceğiniz vintage görünümlü patchler hazırlayabilirsiniz.

Kitabı satın almak için tıklayınız.

Kaligrafi: Calligraphy & Lettering A Maker’s Guide| Victoria and Albert Museum

Kaligrafi
Calligraphy&Lettering | Fotoğraf: amazon.com

Instagram’ın keşfet bölümünde gezinirken kaligrafi videolarına takılıp üst üste izlediğiniz mutlaka olmuştur. Peki bu şekilde yazabilen kişi olmaya ne dersiniz? Popüler kaligrafi sanatı son dönemlerde dekorasyondan hediye paketlerine ve hatta pastalara kadar pek çok yerde karşımıza çıkıyor. Calligraphy&Lettering A Maker’s Guide ise bu tekniği adım adım öğrenmek konusunda bizlere yardımcı oluyor.

Satın almak için tıklayınız.

Kapak fotoğrafı: https://unsplash.com/@giulia_bertelli

İlginizi çekebilir: Biblio Magger’dan Başucu Kitapları