Yurt dışına çıkmayı özlediniz mi? Sokaklarda dolaşmayı, müzeleri gezmeyi, sonunda da şehirle bütünleşmiş bir kafede oturup dışarıdan geçen insanları izleyerek bir şeyler yiyip, içmeyi… Horse Moda, bize özlediklerimizin tamamını veriyor. Mottosu #dağınıkdeğildüzensiz olan bu mekanı gelin, hep birlikte keşfedelim.

Horse Moda | Fotoğraf: Instagram @irregulardiningmoda

Horse Moda Konum

Bahariye’den Moda’ya doğru çıkarken Moda İlkokul’unu geçtikten sonra ilk aradan sağa döndüğünüzde solunuzda sizi Horse Moda karşılıyor. Dış alanda yer alan oturma düzeni yüzünüz sokağa dönük olacak şekilde tasarlanmış. Bana nedense bu şekilde tasarlanmış mekanlar çok daha samimi geliyor. Hem sokağı izleyebiliyoruz, hem de arkadaşlarımızla hoş sohbetler edebiliyoruz. Köşesinden de Tarihi Kırmızı Moda Tramvayı geçiyor.

img-8635
Horse Moda | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

İç alanına geldiğimizde ise mottolarına neden #dağınıkdeğildüzensiz dediklerini çok ama çok net anlayabiliyoruz. Onlar da kendi tarzlarına göre bir düzen oluşturmuşlar. Aşılmışın dışında, oldukça farklı bir yer burası. 

Horse Moda’da Berlin’in en iyi lokal kahvecilerinden gelen kahveleri içebilirsiniz. Aynı zamanda kendileri de kahve kavuruyorlarmış. Kesinlikle kahve içmeden önce kahve çekirdeğinin hikâyesini mutlaka sorun ve dinleyin. Hatta bir tanesinin hikâyesini buraya yazmak isterim;

@fiveelephant‘ın her yıl kahve aldığı Finca Majahual’dan iyi arkadaşlarımız, bir süre önce cesur bir fikir buldular. Kahvelerini her yıl yaptıkları gibi bir işleme istasyonuna götürmek yerine bir kısmını kendileri işlemeye çalışmak istediler. Ancak bunu yapabilmek için, çiftliğin arazisinde kurutma yatakları kurmaya yetecek kadar yer bulmaları gerekiyordu. Ve Finca Majahual’a komşu bulunan ve bölgenin her yerinden çocuklara eğitim veren La Cumbre İlkokulu’nun basketbol sahaları! Okul ve çiftliğin anlaşmalarına göre kahve okulun mülkünde işlenecek ve alıcılar tarafından kahve için ödenen primden elde edilen kâr, okulun yeni bir bilgisayar laboratuvarı inşa edilmesinde kullanılacaktı. Ve başardılar! Finca Majahual, bölge insanının yardımı ve desteğiyle mükemmel bir kahve üretmeyi başardı. Bölge halkı ile kahve arasında daha güçlü bir bağ kurabildiler. Siz de bu harika hikâyenin bir parçası olabilirsiniz ve kahveyi içerek bu hikâyeyi daha da özel kılabilirsiniz 🙂

Horse Moda
img-8621-1
Cold Brew | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

Lezzetli kahvelerinin yanı sıra içmenizi önereceğim bir diğer içecek de soğuk çayları. Portakal Zest, Rooibos Vanilya, Reyhanlı ve daha birçoğunu keyifle deneyebilirsiniz. Fotoğrafları incelediyseniz, gördüğünüz gibi bu samimi mekanın mutfağı da “açık mutfak” olarak kullanıılıyor. Şefle sohbet ederek dilediğiniz yemeği sipariş verebilir, yapım aşamalarını da keyifle izleyebilirsiniz.

Hoş vakit geçirebileceğiniz bu mekanı kaydedip, gidilecekler listenize eklemeyi unutmayın. 🙂

Kapak Fotoğrafı: Tuba Nil Dengiz

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Primitif Birahane