Yemyeşil bağların arasında hafif bir esinti ve büyüleyici bir manzara. Doğanın huzur verici sessizliği içerisinde oturuyorsunuz; akşam üzeri güneşinin ışınları hafifçe gözlerinizi kamaştırıyor ve size elbette bir kadeh lezzetli şarap eşlik ediyor. Hayır Bordeaux’da değiliz, Çanakkale Eceabat’tayız! theMagger olarak Bağ Bozumu deneyimi için misafir olduğumuz Hotel Caeli’de geçirdiğimiz üç güne üzümün bağlardan şaraphaneye uzanan yolculuğunu, sanatı, sakinleştirici bir spa deneyimini ve benzersiz lezzetleri sığdırdık.

Hotel Caeli

Trakya’nın Ege’ye uzanan tarihi milli park sınırları içerisindeki Hotel Caeli, 170 hektarlık alana yayılmış Porta CAELI Bağları’nın içinde yer alıyor. Mekanın seçimi rastlantısal değil. Türkiye’nin birçok yeri araştırıldıktan sonra, hem doğasıyla hem de iklimi ve tarihiyle büyüleyici ve özel bağcılık alanı olan tarihi Gelibolu yarımadası keşfedilmiş ve böylece otelin yerine karar verilmiş. İlgi çekici bir detaysa, otelin bulunduğu bölgenin doğasına ve tarihine saygı duyan bir vizyonla, bağların ve yolların isimlerinin ilk günkü gibi korunmuş olması!

Hotel Caeli’nde Çok Yönlü Bir Bağ Bozumu Deneyimi

Hotel Caeli

Lezzet keşiflerini anlık bir tüketimden ziyade bir deneyim olarak görmek, Anthony Bourdain’den Vedat Milor’a tüm sevdiğimiz lezzet avcılarından bizlere miras kalan bir alışkanlık haline geldi. Hotel Caeli’de de tam olarak bunu yapma şansını yakalıyorsunuz. Biz deneyimin ilk gününe hafif bir öğle yemeğinin ardından ziraat mühendisi Aytekin Ertan’ın detaylı ve öğretici anlatımıyla bağları tanımak üzere yola çıkarak başladık.

Hotel Caeli

Öğrendik ki Porta Caeli bağları 1×1 metre dikim sıklığıyla da dünyanın en büyük bağlarından biriymiş. Dikim sıklığının bu şekilde belirlenmesinin nedeniyse, asmaların arasında rekabet yaratmak. Bu sayede köklerin toprağın daha derinlerine nüfuz etmesi ve strese dayanıklı kaliteli üzümlerin olgunlaşması sağlanıyor. Kaliteyi hedefleyen bu tercih elbette zorlukları da beraberinde getiriyor çünkü bu sıklıktaki bağların arasına makineler giremediğinden hasat tamamen el emeğine dayanıyor. Bağ bozumu deneyiminde üzüm toplama işini yalnızca eğitimli çalışanların girebildiği bu alanda değil, geniş sofralık üzümlerin yetiştirildiği bağlarda yapabiliyorsunuz. Bu farkın en güzel yanıysa topladığınız üzümleri yiyebilmek!

Hotel Caeli

Bağlarda ürün güvenliği için iyi tarım uygulamaları ve GLOBALGAP uygulamaları izleniyor. Bu titiz ilkelerin izlenmesinin amacı; kaliteli üzüm üretim yaparken aynı anda toprağı, doğayı, çevredeki canlıları ve tüm çalışanların sağlığını gözetmek. Öyle ki bağa zarar verebilecek canlılara karşı önlem alınırken bile sonic cihazlar ve foto kapanlarla doğaya dost olan sistemler tercih edilmiş.

Şaraphane Turu ve Tadım

Hotel Caeli

Bağ bozumu deneyiminin bir sonraki adımıysa şaraphane turu ve tadım. Aslında tüm bu süreç yemeğinize eşlik eden bir kadeh şarabın üretiminin ardında nasıl bir emek ve bilgi birikimi olduğunu görmenizi sağlıyor çünkü her bir aşama kendine özel detaylar barındırıyor. Üzümler önce salkım halinde ayıklanıyor ardından taneler ayrı bir ayıklamadan geçiriliyor. Tanklara üzümün kalitesini düşüren ve yıpranma yaratan pompalama işlemi yerine yer çekimi kuvvetiyle iletiliyor. Geleneksel yöntemle manuel olarak karıştırılıyor ve fermantasyon aşamasında ahşap tanklar kullanılıyor. Tur sırasında her aşamasına şahit olunan tüm bu detayların ardındansa sıra sürecin keyifli sonuna, yani uzman eşliğinde Caeli Winery’nin bir rose, iki beyaz ve iki kırmızı şarabını denemeye geliyor.

Açık Havada Sanat Galerisi

Hotel Caeli

Şarap, içebileceğiniz tek sanattır.” Hotel Caeli’de geçirdiğimiz zaman Luis Fernando Olivveri’nin bu sözlerini anlamamızı sağlıyor ama otelin sunduğu tek sanat şaraplardan ibaret de değil. Hotel Caeli’nin her köşesinde keşfedilmeyi bekleyen modern sanat eserleri var. Girişte bizi Seçkin Pirim’in “Cennetin Kapısı” anlamına gelen Porta Caeli isimli karşılıyor. Ufak bir Magger tüyosu: Bağcılığın zorlu geçen ilk yüzyılını simgeleyen 100 katmana sahip eseri gün batımında yakalamak isteyebilirsiniz çünkü eserin bıraktığı gölge bir şarap kadehi oluşturuyor! İç mekan ve bahçeye yayılmış, çağdaş sanatın hiper-realizm, optik illüzyon, ileri dönüşüm ve nice farklı konusunu işleyen eserlerin yaratıcıları arasındaysa; Giacinto Bosco, Patrick Hughes, Ozan Oganer ve Sibel Horada gibi pek çok yerli ve yabancı isim var.

Gourmet Caeli Fine Dining

Hotel Caeli

Üzümün peşinde bağlardan şaraphaneye, sanatın peşinde bahçeden iç mekana koşuştururken acıkacaklar için haberler güzel ki Hotel Caeli deneyimi lezzetli yemekleri de kapsıyor. Otelin her detayında gözetilen doğallık sofraya da yansıyor. Ev yapımı ekşi maya ekmekler ve Gourmet Caeli Zeytinyağı’nın eşlik ettiği yemeklerin tamamında Caeli Çiftliği’nden gelen et ve süt ürünleri, Caeli Ekolojik Bahçesi’nde yetişen meyve sebzeler ve günlük olarak temin edilen, Çanakkale Boğazı’nın en taze balıkları kullanılıyor. Mevsimsel beslenmeye özen gösteren Magger’ların aklındaki soruları hemen yanıtlayalım: Şeflerin çarpıcı sunumlarıyla masaya gelen yemeklerin hepsi iklime özel olarak hazırlanıyor.

SPA Caeli by Caudalie

Hotel Caeli

Hotel Caeli’de şarapla başlayan üzümle tanışma süreci, üzümün mucizevi etkisinden faydalanılarak yapılan, üzüm özünden oluşan ürünlerle uygulanan terapilerle son buluyor. Uzakdoğu masajları, sauna, jakuzi, şok havuzu, Türk hamamı, macera duşu ve buhar odasını deneyimleyebileceğiniz SPA Caeli’de dünyaca ünlü Fransız bakım markası Caudalie’nin üzüm özütlü Vinoperfect serisi kullanılıyor.

Eğer içinizdeki keşif tutkunu harekete geçtiyse detaylar için buraya tıklayabilirsiniz. Bağ Bozumu deneyiminin 15 Ekim’e dek devam ettiğini de hatırlatalım!

Kapak Fotoğrafı: Hotel Caeli