Hollywood’da en başarılı siyahi kadın oyuncu bayrağını Halle Berry’den teslim alan ve en iyi rolleri kapan Viola Davis, şimdi de Emmy yollarında emin adımlarla ilerliyor. Grey’s Anatomy ve Scandal’ın yaratıcısı Shonda Rhimes ile buluştuğu yeni dizisi şimdilik bu sezonun en iyi yeni dizisi.

VIOLA DAVIS

Bugüne kadar Shonda Rimes imzalı, seyirci sayısından yana hiç sıkıntı çekmeyen Scandal ve izleyiciye bir eziyet olarak tasarlanan Grey’s Anatomy ile o kadar çok dalga geçtim ki şu an kendisine ait bir başka dizi hakkında uzun uzun yazı yazacağıma inanmakta güçlük çekiyorum. Ama sanatın tüm dallarının önyargıya pabuç bırakmadığını yıllar önce öğrendim. O yüzden bugüne kadar tükürdüğüm her şeyi yalayarak kabuğuma çekiliyorum. Bu ay sizlere yeni sezonun izlemeye değer sayılı yeni dizilerinden birini anlatacağım: How to Get Away with Murder. En kompleks meslek kollarında bile hayatın tamamen ikili ilişkilere, tatlı entrikalara, hatta ayak kaydırmalara bağlı olduğu bir portre çizmeyi seven Rhimes, televizyon çevreleri tarafından adı sanı bilinen, prestije sahip bir yapımcı, aynı zamanda da senarist. Yukarıda saydığım dizileri haricinde kendisini Britney Spears’ın o meşhur denemesi Crossroads ve Anne Hathaway’i ünlendiren The Princess Diaries’in devam filminin yazarı olarak da tanıyoruz. Şimdi tüm bu projeleri kafanızda bir güzel eritip How to Get Away with Murder hakkında tahminlerde bulunmaya çalışın bakalım.

CHARLIE WEBER, LIZA WEIL, KARLA SOUZA, MATT MCGORRY, ALFRED ENOCH, JACK FALAHEE, AJA NAOMI KING

Pembe dizi gibi mi? Evet. Karakterlerin büyük bir çoğunluğu sahte ve abartılı mı? Evet. Çoğu olay zinciri akla mantığa sığmıyor mu? Yüzde yüz evet. Peki tüm bunlara rağmen diziyi izlemeyi bırakabiliyor muyuz? Kesinlikle hayır! Rhimes bugüne kadar önümüze sunduğu imitasyon kokan her şeyi tek bir potada eritmesine rağmen inanılmaz karizmatik bir ana karakter yaratmış. Son dönemde doğru işler seçerek Hollywood’daki belki de en önemli siyahi kadın oyuncuya dönüşen Viola Davis, bayrağı Halle Berry’den teslim aldı. Üstelik Berry gibi üstüne derileri geçirip yalanarak çatıdan çatıya da atlamıyor. The Help, Doubt, Won’t Back Down gibi projelerde önemli roller üstlenip The Disappearance of Eleanor Rigby, Beautiful Creatures, Prisoners’da ise kısıtlı ekran süresine rağmen sürekli çalıyor. How to Get Away with Murder ise artık tüm sektörün kafasının üzerine altın tacını yerleştirmesi için muhteşem bir bahane olacak. Çünkü kariyerinde teklememeye özen gösteren Davis, burada zirveye oynuyor.

TOM VERICA, VIOLA DAVIS

Peki How to Get Away with Murder ne anlatıyor? Viola Davis tarafından canlandırılan ceza hukuku hocası Annalise Keating, nam-ı diğer Tanrıça, işinde oldukça başarılı ve öğrencilerine kendi firmasında çalışma imkanı sunan disiplinli bir kadın. Yalnız hayatı dışarıdan göründüğü kadar mükemmel değil. Daha ilk dakikadan itibaren kocasıyla arasında ters giden bir şeyler olduğunu fark ediyorsunuz. Ekibinin hepsi sırlarla dolu insanlardan oluşuyor. Ve yanına aldığı öğrenciler de bu sürekli pahalı deri kıyafetler giyen kadınlara ve jilet gibi takım elbiselerle karşımıza çıkan adamlara eşlik ederek tabloyu tamamlıyor. Yalnız öğrenci grubunun basmakalıp karakterleri biraz mantık dışı, onu inkar edemeyeceğim. Özellikle grubun öne çıkan karakterini oluştururken biraz aceleye getirmişler. Bu rol için seçilen Alfred Enoch’un yeteneksizliği de tüylerinizi diken diken ediyor. Sanıyorum biraz fazla yerdim How to Get Away with Murder’ı. Bu kadar iğnelemenin üzerine neden hala bu diziyi izliyorsun?” diye sorsanız cevap veremem. Ama bağımlılık yarattığını garanti edebilirim.

VIOLA DAVIS, LIZA WEIL, KATIE FINDLAY

Kadrodan birkaç isim daha saymak istiyorum bu arada. Gilmore Girls’ün obsesif Paris’i olarak tanıdığımız Liza Weil ve The Killing’in ilk iki sezonunda kaybettiğimiz için yana yana bir hallere düştüğümüz Katie Findlay önemli rollerde karşımıza çıkıyor. Orange Is the New Black’in tek ayaklı gardiyanı Matt McGorry, ekibin “cumhuriyetçi” boşluğunu dolduran asalak rolünde. Jack Falahee ise şimdiden bir ikona dönmüş durumda. Filmlerinin bir köşesine LGBTİ karakterleri sokuşturmaya bayılan Rhimes, Falahee için sürekli seks düşünen eşcinsel bir üniversite öğrencisini uygun görmüş. Şu aralar tatil sezonu sebebiyle kısa bir ara veren How to Get Away with Murder her bölümde farklı bir dava ele almasına rağmen adını aldığı “cinayet” meselelerini sürekli olarak devam ettiriyor. Dokuzuncu bölümün sonunda kafalarda bir çok soru işareti bırakıp köşesine çekildi, ama yeni yıldan sonra yeni bölümlerle geri dönecek. Biz meraktan çatlarken, izlemeyenler de artık aramıza katılıp Viola Davis’in mükemmelliğine şahit olur. Bir gün makyajını sildiği o sahne üzerine de uzun uzun sohbet ederiz umarım.