hurts_new_aluum_desire_1000-920×584

2009’da Hurts ismiyle çıkış yapan İngiliz ikilinin isimleri Adam Anderson ve Theo Hutchcraft. İlk albümleri olan Happiness’tan Stay ve Wonderful Life şarkılarını duymamış, duyup da beğenmemiş olma ihtimaliniz yok. 2012’de çıkardıkları ikinci albümleri Exile da ilki gibi onlarca ülkede listelerin ilk sıralarındaydı.

image2

2017’nin Eylül ayında çıkardıkları Desire albümünün Asya turnesi için Tayvan’dan başlayıp, Rusya’da pek çok şehirde durarak Türkiye’ye kadar geldiler. Turne boyunca grubun solisti Theo bütün duraklardan fotoğraflar paylaştı. Konser günü geldiğinde Sultanahmet’ten bir fotoğraf yayınlayıp İstanbul’un ne kadar etkileyici olduğunu ve burayı ne kadar özlediğini anlatan minik bir yazı yazdı. İkili en son 9 sene önce Rock’n Coke’a gelip Arctic Monkeys’le aynı sahneyi paylaşmıştı. Söylediklerine göre İstanbul’dan çok etkileniyorlar ve buraya tekrar gelmek onlar için de büyük bir mutluluk. Zaten Türkiye’de çok geniş bir dinleyici kitlesine sahipler. Zorlu PSM’nin büyük salonunu neredeyse ağzına kadar doldurdular.

colour_sound_hurts_manchester_hur092241477

Soft-rock, new-wave ve synth-pop melodilerine şarkılarında bolca yer veren ikili, müziklerini geniş kapsama alanına sahip olmasından dolayı ‘pop’ olarak değerlendiriyorlar. Fakat bana göre ‘pop’ olarak nitelendirilen müzikten çok uzak. Hurts, romantik ve tutkulu melodileri ve şarkı sözleriyle dinleyicilerinin kalbine dokunuyor ve gerçekten dinleyen herkesi etkisi altına alıyor. Theo’nun sahnedeki rahatlığı ve enerjisi dinleyicisinin modunu yükseltiyor.

Hurts-2017-Approved

İlk şarkıları, yeni albümlerinden Ready to Go oldu, kapanışı ise en bilindik ve eskilerden Stay ile yaptılar. Konserde eski albümlerden şarkılarına da bolca yer verdiler. Özellikle Sandman şarkısı sırasında herkesin şarkıya katılışını kesinlikle izlemeniz gerekirdi. Performanslarının stüdyo kayıtlarından farklı olmaması beni gerçekten çok etkiledi. İnternet üzerinden dinlediklerimize kıyasla sahnede çok daha vasat bir performansla karşılaşmak günümüz sanatçılarının ve gruplarının bir sorunu. Hurts konserinde böyle bir problemle karşılaşmıyor, keyiflice dans edip şarkılara eşlik edebiliyorsunuz. Özlediğimiz konserlerden anlayacağınız…