İstanbul dışına çıktığımda, ne amaçla olursa olsun, gittiğim yerlerde, özgün restoranlarda yemek yemeyi isterim. Bu özgünlük, illa ki bana bulunduğu coğrafi bölge yemeklerini sunmak değildir. Özellikle Yalıkavak – Bodrum gibi turistik bir merkezdeyseniz. Bu tür turistik merkezlerde, o bölgenin kendi işletmeleri ve Chef’leri dışında, Türkiye’nin bir çok farklı yerinden, kendi mutfağında uzmanlaşmış Chef’ler ve işletmeler de kendini gösterir.

Bu çok güzel bir çeşitliliktir, Chef’ler / İşletmeler için bir sınavdır. Çünkü burada mutfaklar ve malzemeler karışmaya başlar. İyi bir Chef, kendi mutfağına çok hakimse, bulunduğu yerin malzemelerini de kullanrak, ortaya leziz yeni yorumlar çıkartır. Her zamanki gibi Yalıkavak’ta, özgün restoran  arayışı içerisindeyken, kendimi Yalıkavak Palmarina’nın içerisinde Huysuz Aşçı’da buldum. “Nasıldı?” sorunuza cevabım,  “Buraya uğramadan, sakın evinize dönmeyin!” olacaktır.

photo

Huysuz Aşçı 2013 senesinde Yalıkavak Palmarina içerisinde, batı kanadında kurulmuş. Tam deniz kenarında, muhteşem bir manzaraya sahip. Restoranın oturma düzeni mükemmel. Size ait rahat bir alanınız var. Hatta, sadece orada siz varmışsınız gibi hissediyorsunuz. Zengin bir içki menüsü var. Ayrıca kendileri şarabı biliyor ve saygı gösteriyorlar. Bunu restorana girdiğinizde şarapların, sizler için bekletildiği o kocaman şarap dolabını görünce anlıyorsunuz. Yemek menüsünde, dünya mutfağından ve  Türk mutfağımızdan lezzetler var.

Neler yedim?

Börek Tabağı | Kalamar Kokoreç | İçli Köfte (Haşlanmış, telatuf sos eşliğinde) | Yaprak Sarma |Izgara köfte | Mamül tatlısı

Börek Tabağı: Yazın kimse kızartma yemeyi tercih etmez. Ama inanın, birbirinden lezzetli harçlar ile bonkörce doldurulmuş leziz börekler, yemek öncesi güneşi batırırken, içkinize eşlik edecek  hafif ve leziz bir seçenek.

Kalamar Kokoreç: Kalamar pişirmek zaten zordur. Tamamen zamanlama ile ilgilidir. Hele kokoreç gibi küçük parçalar halinde pişiriyorsanız ve harmanlamanız gereken diğer malzemeleri de düşünürseniz, zorluk seviyesi katbekat artıyor. Masaya geldiğinde gerçekten “kuzu kokoreç” geldi sandım. İlk lokmamı aldım ve hazırlayan ustanın elini sıktım. Muhteşemdi! Kalamar mükemmel pişmiş. Kalamar ile pişen, domates ve baharatlar mükemmel oranda ve kalamarın lezzetine lezzet katmış.

İçli Köfte: FoodPorn, başka bir şey diyemiyorum. Aklınızı başınızdan alacak bir lezzeti var.  Hiç ağır değil, kıymanın kendine özgü lezzeti, baharatların oranı, bulgur kaplamasının lezzeti “Bu lezzet Dünya’ya ait olamaz” seviyesinde. Yanında sundukları “telatuf” sos ile…. açıklayabilecek kelime bulamıyorum!!!

Processed with Moldiv

Yaprak Sarma: Yaprak Sarma, ev mutfağımızın yıldız yemeklerinden biri olduğu için, dışarıda yemek aklımıza gelmez. Ama Huysuz Aşçı’ya giderseniz. Kesinlikle yemelisiniz. İçli köftede yaşadığım lezzet şokunun aynısını yaşadım.

Izgara Köfte: Size bir sır vereyim. Bazı yemekler size o işletmenin nasıl malzeme kullandığını, profesyonellik seviyesini ve size ne kadar değer verdiğini anlatır. Izgara Köfte de size bu bilgileri veren bir yemektir. Yediğim ızgara köfte tertemiz, leziz, mükemmel baharatlandırılmış, içerisinde herhangi bir oyun olmayan leziz bir köfteydi. Yanında beğendi olması da lezzetine lezzet katmıştı.

Mamül Tatlısı: Hayatımda ilk defa gördüğüm ve tattığım bu tatlı, güzel Mersin’imizin inanılmaz mutfağından. Dışı yumuşacık bir hamur, içinde leziz bir tatlandırılmış ceviz harcı. Muhteşemdi. Yalnız kötü bir haberim var. Bu tatlıyı her zaman bulamayabilirsiniz. Çünkü bu özel tatlı, diğer birbirinden leziz “günün tatlısı”ndan sadece biri. Gittiğinizde mutlaka sorun.

Processed with Moldiv

Huysuz Aşçı’da gerçekten çok güzel bir deneyim yaşadım. Bu güzel deneyimin kahramanları; Huysuz Aşçı’nın sahibi İpek Hanım ve işletmecisi İnci Hanım. Bu iki müthiş hanımefendi Mersinli. Yazımın başında bahsettiğim, mutfakların ve lezzetlerin karışımını çok iyi anlamışlar ve bunu uygulamaktalar.

Menüde olan bütün yemekler, Mersin mutfağının lezzeti ile yorumlanıyor ya da sadece bir dokunuş yapılıyor. İçtenlikle söylüyorum ki bunu gerçekten çok başarılı yapıyorlar. Bunun dışında, kullandıkları malzemeler konusunda inanılmaz hassaslar. Etlerini Mersin’den getirtiyorlar mesala. Bu önemli bir detay. Bu detay, kendilerinin bu işe ne kadar tutku ve önem verdiğini gösteriyor.

Özellikle bizim mutfağımızdan sundukları lezzetleri denemek istedim. Çünkü Huysuz Aşçı’yı, Yalıkavak Palmarina içerisinde bulunan, diğer bilindik işletmelerden farklı ve özgün kılacak olan bu lezzetler olacaktı. Oldu da. Daha deneyemediğim ve denemek istediğim yemekleri var. İlk fırsatta, kesinlikle tekrar gideceğim. Sizin de yolunuz, Yalıkavak Palmarina’ya düşerse mutlaka Huysuz Aşçı’ya uğrayın. Pişman olmayacaksınız.

Processed with Moldiv

Huysuz Aşçı Adres: Palmarina, Merkez Mah. Çökertme Cad. Yalıkavak, Bodrum / Muğla – 0252 385 46 48

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Fahri! Sayende şu saniye Huysuz Aşçı’dayız. 7 kişilik grup olarak sana teşekkür ediyoruz! Tüm tavsiye ettiklerine bayıldık :)

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?