ida sand 3

“Ida” ismi benim için çok özel. Sevgili rahmetli anneannemin adı. Ne zaman Ida isminde biriyle tanışsam bana sanatı hatırlatan isimler olmuştur. Evet arkadaşlarımın bana taktığı isim olan “kültür mantarı” tabiri sevgili anneannem sayesindedir diyebilirim. Bana çok küçük yaşımdan beri müzik sevgisini o aşılamıştır diyebilirim. Ne klas kadın idi . Huzur içinde uyusun.

Ida Sand, 1977 yılında İskandinav kökenli müzikal bir ailede dünyaya geldi. 8 yaşında çello çalmaya başladı ama çok daha fazla zamanını piyanonun başında geçirdi. Ailesinin tüm desteğiyle de 16 yaşına geldiğinde Ida, müzik okulunda eğitim almaya başladı ve iki sene sonra Göteborg’daki Academy Of Music’de eğitimini tamamladı.

ida sand 1

Ses, müzikalite, şarkıların keyifliliği tabii ki “İşte en sevdiğim sanatçılardan biri!” dedirtmek için yeterli. Ama bu hanımefendi çok asil ve müzik dünyasında da çok takdir görüyor. Benim de jazz sevmeme sebep olan insanlardan biri…

2009 yılında çıkardığı en iyi albümlerinden biri olan True Love, sanatçı için çok özel. O sene bir kız çocuğu dünyaya getirdiğinden olsa gerek albümünü aşka, sevgiye ve ailesine ithaf etmiş duygusal sanatçı.

27 Nisan 2012 tarihinde, iki sene evvel bu büyülü sesli İsveçli sanatçı İstanbul’da idi. Maalesef iş nedeniyle konsere katılamadım. Ama o Salon’da canlı canlı şarkılarını okur iken biz de ofiste eş zamanlama ile onu dinliyorduk.

ida sand 2

Birazdan sesini paylaşacağım sizle. Çok, çok güzel. Jazz, gospel, blues ve soul soundlarını birleştirip hem kendi şarkılarını seslendiriyor hem de coverlar yapıyor ki Eurythmics’in kült şarkısı “Here Comes the Rain Again” bir başka olmuş ki ne olmuş.

Ayrıca başka bir kült şarkı olan “Ain’t No Sunshine” şarkısını bir de ondan dinleyin . Benim çok hoşuma gidiyor!

Sevdiğim ve müzik kalitesi yüksek, çok da bilinmeyen isimleri tanıtmak çok hoşuma gidiyor. Eğer daha önce Ida Sand ile tanışmadıysanız umarım siz de onu benim kadar seversiniz. “Use Me” şarkısı favorilerim arasında.